DİJİTAL TEŞVİK RÜZGÂRI

Pandemi fırtınasının şiddetini azaltmak için KOBİ’lere 6 milyon TL’ye kadar destek sağlayan KOSGEB, teşviklerde dijital rüzgâr estiriyor. KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, “Yeni programla büyük veri, IoT, akıllı sensörler, endüstriyel robot teknolojileri, artırılmış gerçeklik gibi alanlarda işletmelerimize 1 milyon TL’ye kadar destek vereceğiz” dedi.

DİJİTAL TEŞVİK RÜZGÂRI

Pandemi fırtınasının şiddetini azaltmak için KOBİ’lere 6 milyon TL’ye kadar destek sağlayan KOSGEB, teşviklerde dijital rüzgâr estiriyor. KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, “Yeni programla büyük veri, IoT, akıllı sensörler, endüstriyel robot teknolojileri, artırılmış gerçeklik gibi alanlarda işletmelerimize 1 milyon TL’ye kadar destek vereceğiz” dedi.

22 Eylül 2020 Salı 09:16
DİJİTAL TEŞVİK RÜZGÂRI

Haber: Tuğçe SAĞDIÇ

Devletin veren eli olarak, elini işletmelerinin üzerinden çekmeyen KOSGEB’in pandemi döneminde de Türkiye’nin üreten güçlerine nefes olduğunu söyleyen KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, desteklerde dijital dönüşümün ağırlığını artırdıklarını belirtti. KOBİ’lerin dijitalleşme sürecini tamamlamaları için destekleri dönüştürdüklerini söyleyen Uzkurt, “Büyük veri, nesnelerin interneti, akıllı sensörler, endüstriyel robot teknolojileri, artırılmış gerçeklik gibi alanlarda işletmelerimize 1 milyon TL’ye kadar destek vereceğiz” diye konuştu. Fırtınada yıkılmamaya çalışan işletmelerin borçlarının ötelendiğini söyleyen KOSGEB Başkanı, KOBİ’leri korumak adına en çok enstrümanla piyasaya müdahale eden ülkeler arasında olduklarını dile getirdi. KOBİ’lerin KOSGEB’den beklentilerini tespit ettiklerini söyleyen Uzkurt, KOBİ’lere 6 milyon TL’ye kadar destek akıttıklarının bilgisini verdi. Uzkurt, pandemi döneminde KOBİ’lerin ve KOSGEB’in konumunu şöyle açıkladı:

ERKEN MÜDAHALE

Pandemi sürecinde KOBİ’lerin konumlanmasına önem verdiklerini söyleyen Cevahir Uzkurt, “Bu süreç bütün dünyadaki benzerleri ile birlikte ülkemiz KOBİ’lerini de olumsuz yönde etkiledi. Ancak pandemiye en hazırlıklı yakalanan ve piyasaya en erken müdahale eden ülkeler arasında yer aldık. Üretim hiçbir şekilde durma aşamasına gelmedi” dedi. KOBİ’lerin yüzde 91’inin bu süreçte istihdamını koruduğunu söyleyen Uzkurt, “Ülkemizdeki KOBİ’lerin talep daralmasından dolayı satışlarının azaldığını, alacaklarının temininde güçlük çektiklerini ve günlük çalışma sermayesi ihtiyaçlarını bulmada yani finansmana erişimde birtakım sıkıntılar yaşadıklarını görüyoruz. Hem piyasaya hem de KOBİ’lere dönük ciddi tedbirler alınmış durumda. OECD raporlarına da bu yansıyor. Bu raporlarda KOBİ’leri korumak adına en çok enstrüman ile piyasaya müdahale eden ülkeler arasında yer alıyoruz” diye konuştu.

ALACAKLARA ÖTELEME

Teşviklerin pandemi dayanıklılığında belirleyici rol üstlendiğini söyleyen Uzkurt, Covid-19 kapsamında maske, kolonya, koruyucu gözlük, elbise, dezenfektan ve temizlik ürünlerinin yerli üretimine 6 milyon liraya kadar destek sağladıklarını ve bunun yüzde 70'inin geri ödemeli, yüzde 30'unun ise geri ödemesiz olarak gerçekleştiğini ifade etti. KOSGEB’in geri ödemeli olarak verdiği destekler kapsamında 30 Haziran 2020’ye kadar olan alacaklarını ertelediklerini ve 1.131 işletmenin ertelemeden faydalanmasını sağladıklarını söyleyen Uzkurt, “Bu işletmelerin toplam 134 milyon 358 bin TL tutarındaki borçları 3 ay süreyle ötelenmiş oldu. Proje süresi yükümlülüklerini veya girişimcilik programı yükümlülüklerini 11 Mart 2020 ve sonrasında yerine getirmesi gereken işletmelere de devam eden projeleri için 4 aya kadar ek süre tanıdık” şeklinde konuştu. 2 anket uygulamasıyla etki değerlendirmesi yaptıklarını söyleyen Uzkurt, “Dijitalleşme ve e-ticaret konusunda her bir KOBİ’nin ayrı bir stratejisi olmalı. Gıda, sağlık, hijyen gibi sektörlerin kriz sürecinde de ciddi avantajı olduğunu, bunlar arasında da dijitalleşme sürecini tamamlamış, e-ticarete yönelik hazırlığı olan firmaların daha öne çıktığını görüyoruz. Ayrıca hem işletme hem de tüketici davranışları açısından elektronik ortama bir kayma olacaktır. Fırsatı kaçırmamak çok önemli. KOBİ’ler dijitalleşme sürecini çok kısa sürede tamamlamalı” açıklamasını yaptı.

DÜĞMEYE BASILDI

KOBİ’lerde dijitalleşmenin özellikle pandemide çok önemli hale geldiğini söyleyen Uzkurt, uzun süredir çalıştıkları projeyi nihayetlendirdiklerinin müjdesini ise şöyle verdi: “Çalışmalarımızı tamamladık ve Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank, ‘İmalat Sanayinde Dijitalleşme’ konusu ile KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programımızın çağrısını açıkladı. Proje başvurularını almaya başladık. Bu destek programıyla büyük veri, nesnelerin interneti, akıllı sensörler, endüstriyel robot teknolojileri, artırılmış gerçeklik gibi alanlarda işletmelerimize 1 milyon TL’ye kadar destek vereceğiz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.