banner250

DİJİTAL FIRTINA, KESENİN AĞZINI AÇTIRDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB’in İmalat Sanayinde Dijitalleşme Çağrısını açıkladı. Geleceği şekillendirecek olan kavramın dijitalleşme olacağının altını çizen Varank, “Büyük veri, nesnelerin interneti, akıllı sensörler, endüstriyel robot teknolojileri, artırılmış gerçeklik gibi alanlarda işletmelerimize 1 milyon liraya kadar destek vereceğiz” dedi.

DİJİTAL FIRTINA, KESENİN AĞZINI AÇTIRDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB’in İmalat Sanayinde Dijitalleşme Çağrısını açıkladı. Geleceği şekillendirecek olan kavramın dijitalleşme olacağının altını çizen Varank, “Büyük veri, nesnelerin interneti, akıllı sensörler, endüstriyel robot teknolojileri, artırılmış gerçeklik gibi alanlarda işletmelerimize 1 milyon liraya kadar destek vereceğiz” dedi.

22 Temmuz 2020 Çarşamba 14:18
DİJİTAL FIRTINA, KESENİN AĞZINI AÇTIRDI

RAKİPLERİNİ SOLLAYACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tamamlandığında Orta Doğu ve Doğu Avrupa’nın en büyük yapıştırıcı ve tutkal üretim tesisi olacak Beta Kimya GEBKİM Kampüsünün temelini attı. Kocaeli Gebze’deki törende konuşan Varank, tesisin 315 milyon liralık yatırımla 500 kişiye yeni istihdam sağlayacağını açıkladı. Yerli otomobil fabrikasının temelini attıklarını söyleyen Varank, “Sene başından bu yana, dünyada bu alanda herhangi başka bir fabrikanın temeli atılmadı. Biz, salgın koşullarına, küresel bazda yatırımlar kısılmasına rağmen, çığır açıcı bir işi hayata geçiriyoruz. İşte bugün de, bir başka ilki gerçekleştiriyoruz. Kimya sektörüne yeni bir soluk geliyor. Bugüne kadar hep ithal ettiğimiz, Poli-üretan Reaktif Hotmelt Yapıştırıcı Ürünler ve farklı türevleri, ilk defa ülkemizde üretilmeye başlayacak. Böylece ambalaj, otomotiv, mobilya, inşaat, savunma ve havacılık sanayinin önemli bir girdisi yurt içinden temin edilmiş olacak. Orta vadede 120 milyon dolarlık bir ithalatın önüne geçilecek” dedi. Konuşmasını teşvik müjdesiyle renklendiren Varank, KOSGEB’in İmalat Sanayinde Dijitalleşme Çağrısını da açıkladı. KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamındaki yeni çağrının 17 eylüle kadar açık olacağını kaydeden Bakan Varank, “Büyük veri, nesnelerin interneti, akıllı sensörler, endüstriyel robot teknolojileri, artırılmış gerçeklik gibi alanlarda işletmelerimize 1 milyon liraya kadar destek vereceğiz. Dijital teknolojileri en iyi şekilde kullanan firmalar, rakiplerinin önüne geçmeye başlayacak” diye konuştu.

   

TEŞVİK MÜJDESİ

KOBİ’lerin dijital kabiliyetlerini geliştirmek üzere geçen sene KOSGEB aracılığıyla “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” çağrısına çıktıklarını hatırlatan Varank, “Programa beklentilerimizin çok üzerinde bir talep geldi. Çağrı kapsamında 258 KOBİ’ye 72 milyon lira dijitalleşme desteği sağladık. KOBİ’lerimiz bu destekle başladıkları projelerine devam ediyor. Pandemiyle birlikte bu vizyoner çağrımız, çok daha anlamlı bir hale geldi. Yeni dönemde de dijitalleşme alanında KOBİ’lerimizi teşvik etmek üzere bir müjde vermek istiyorum. Bugün, KOSGEB KOBİGEL kapsamında “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” desteklerinin yeni çağrısına çıkıyoruz. Burada amacımız hem teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerin envanterini genişletmek hem de bu teknolojileri kullanan firmalarımızın sayısını artırmak” şeklinde konuştu.

Varank, “Büyük veri, nesnelerin interneti, akıllı sensörler, endüstriyel robot teknolojileri, artırılmış gerçeklik alanlarında işletmelerimize 1 milyon liraya kadar destek vereceğiz. Çağrımız 17 Eylül’e kadar açık. KOBİ’lerimiz, bir nevi yarışma usulü olan bu çağrıya e-Devlet üzerinden başvurabilirler. Çağrı sonuçlarını, desteklenecek firmaları da kasım ayı sonunda açıklamayı planlıyoruz. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun” açıklamalarını yaptı. Varank, son olarak şu sözleri kullandı: “Takip ediyorsunuzdur, ekonomik göstergelerde güçlü bir canlanma var. Sadece Haziran ayında, bin 421 yeni sanayi işletmesi kuruldu. Bu sayı, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 91’lik bir artışa karşılık geliyor. Yılın ilk yarısında OSB’lerimizde 606 üretim tesisi faaliyete geçti. Yılın ilk yarısında özel sektörün 84 milyar liralık sabit yatırımı için teşvik belgesi verdik. Haziran’da 859 yatırım teşvik belgesi düzenleyerek teşvik tarihimizdeki aylık belge rekorunu kırdık. Bu yatırımlar tamamlandığında 129 binin üzerinde vatandaşımıza yeni iş imkânları doğacak.”

LOKOMOTİF OLMAYI SÜRDÜRECEK

Törene video konferans yöntemiyle katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin pandemiden sonra diğer ülkelerden ayrışarak, sanayi kapasitesi, beşeri sermayesi ve dinamizmiyle yoluna devam edeceğini ifade ederek, “Yüksek teknoloji, katma değerli üretim ve ihracatla ülkemizi yüksek gelirli ülkeler seviyesine çıkarmak için gereken tüm adımları atacağız” dedi. Pekcan, kimya sektörünün 2019 yılında yüzde 29 artışla, 24,5 milyar dolarla ihracata en fazla ihracat yapan sektörlerden birisinin olduğunu belirterek, “İhracatta lokomotif sektörlerimizden birisi olmaya devam edecek. Kimya sektörümüz ihracat ana planındaki stratejik sektörlerden birisi. Bakanlık olarak bu sektöre verdiğimiz destekleri artırarak devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

   

500 İSTİHDAM GARANTİSİ

Temeli atılan söz konusu fabrikanın Gebze Kimya İhtisas Sanayi Bölgesinde Türkiye’nin katma değer ve teknoloji odaklı büyüme perspektifi ile örtüşen kendi alanında bölgesinin en büyük tesislerinden birisi olacağına işaret eden Pekcan, “Hem Türkiye’de üretim açığı bulunan ithalat yapılan ürünlerde katma değerler yaratacak hem de yeni pazarlara ihracat yapacak. Ülkemizde de otomotiv, inşaat ve savunma sanayi gibi pek çok alandaki sektörlere yerli girdi sağlayacak, 500 kişiye de istihdam sağlayacak” ifadelerini kullandı.

   

“İHRACATI ARTIRMALIYIZ”

TİM Başkanı İsmail Gülle ise, pandemi döneminin ardından dünya düzenin öncesi gibi olmayacağını belirterek, “İhracatımızı artırmak zorundayız. Büyük hedeflerimiz var. Ciddi yatırımlara ihtiyacımız var” diye konuştu. BETA Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister de, yüzde 100 yerli sermaye ile yakın coğrafyanın en modern kimya tesisinin temelini attıklarını söyleyerek, tesisin tamamlandığında yıllık 150 bin ton üretim kapasitesine sahip olacağını anlattı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.