banner250

ÇKA’DAN AFET KONFERANSI

Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) organizasyonunda, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ortaklığında, Adana’da “Afet ve Kritik Altyapı Konferansı” düzenlendi.

ÇKA’DAN AFET KONFERANSI

Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) organizasyonunda, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ortaklığında, Adana’da “Afet ve Kritik Altyapı Konferansı” düzenlendi.

29 Kasım 2019 Cuma 17:03
ÇKA’DAN AFET KONFERANSI

Dünya Bankası ile ortaklaşa hazırlanan “Çukurova Kritik Altyapı Risk Değerlendirme Projesi” sonuçlarını paylaşmak, kritik altyapı ve afetlere yönelik farkındalığı arttırmak amacıyla gerçekleştirilen toplantıya, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri, akademisyenler ve diğer kalkınma ajansları uzmanları katıldı.

ÇKA Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu açılış konuşmasında, temel hedeflerimizden birinin,  Çukurova’yı Orta Doğu’yu da kapsayacak biçimde bir üretim üssü ve çekim merkezi haline getirmek olduğunu belirterek, bu kapsamda Çukurova’nın bu hedeflere ulaşabilmesi ve sürdürülebilir bir üretim yapısına kavuşabilmesi için risklerin de hesaba katılması gerektiğine dikkat çekti.

RİSK ANALİZİ

Çukurova Kritik Altyapı Risk Değerlendirme Projesi’nin bu konuya odaklandığını belirten Altunsu, proje ile ilgili şunları söyledi: “Projedeki hedef sürdürülebilir bir üretim altyapısına destek vermektir. Bu hedef doğrultusunda enerji ve lojistik sektörlerindeki kritik altyapıları belirlemek, bu altyapıların jeolojik ve meteorolojik tehlikelere karşı risk analizlerini gerçekleştirerek direnç arttırmaya yönelik faaliyetleri planlamak amaçlanmıştır. Çalışmanın aynı zamanda kritik altyapılara ilişkin farkındalığı arttırmak ve risk çalışmalarında bölgesel kapasiteyi arttırmak gibi bir alt hedefi bulunmaktadır. Bu yüzden çalışmanın başından itibaren gerçekleştirilen toplantı, çalıştay ve görüşmelerle bölgedeki kurum ve firmaların projeye dâhil edilmesi için azami gayret gösterilmiştir.”

EĞİTİM ÇALIŞMALARI YAPILDI

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Türkiye’nin jeolojik yapısı ve iklimsel özellikleri nedeniyle, başta depremler olmak üzere, sel, heyelan ve çığ gibi çeşitli doğal afetlere maruz kaldığını belirterek, Türkiye'de afete direncini arttırmayı hedefleyen çalışmalar yapılması planlanmaktadır. AFAD Gönüllülük Sistemi, AFAD Akreditasyon Sistemi kurulması, tatbikatlar yapılarak eğitimler verilmesi, Türkiye Afet Risklerinin Azaltılması Platformunun kurulması planlanmış ve gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Biz de ilimizde özellikle eğitim ve bilinçlendirme alanında birçok faaliyeti hayata geçirdik. Başta öğretmenler, muhtarlar, imamlar olmak üzere toplum afet gönüllüsü hareketini, afet bilinci eğitimlerini, meslek liseleri ve üniversitelerde kapasite geliştirme çalışmalarını gerçekleştirdik” dedi.

Toplantının devamında, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu “İklim ve Riskler” , Türkiye Deprem Vakfı Başkanı Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Mustafa Erdik ise “Deprem Riski ve Risk Azaltımı” başlıklı birer konuşma gerçekleştirdi.

Konferansın öğleden sonra gerçekleştirilen ilk oturumunda UNDP Türkiye Ofisi, JICA(Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı) Türkiye Ofisi, AFAD Başkanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ulusal ve uluslararası kuruluşların afet yönetimi ile ilgili sunumları yer aldı. İkinci oturumda, önemli altyapıların afetlere hazırlık konusu değerlendirilirken, üçüncü oturumda ise kalkınma ve afet kavramları üzerinde duruldu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.