banner250

ANKARA’NIN SANAYİ HAMURUNU YOĞURUYOR

Ankara Kalkınma Ajansı, kentin sanayi sektöründe öne çıkmasını sağlayacak teşviklerine devam ediyor. Ankara’nın yüksek katma değer ve teknoloji odaklı ekonomik yapısı, girişimcilik ve yenilikçilik ekosistemini güçlendirmeyi hedefleyen Ankara Kalkınma Ajansı tarafından destekleniyor.

ANKARA’NIN SANAYİ HAMURUNU YOĞURUYOR

Ankara Kalkınma Ajansı, kentin sanayi sektöründe öne çıkmasını sağlayacak teşviklerine devam ediyor. Ankara’nın yüksek katma değer ve teknoloji odaklı ekonomik yapısı, girişimcilik ve yenilikçilik ekosistemini güçlendirmeyi hedefleyen Ankara Kalkınma Ajansı tarafından destekleniyor.

24 Kasım 2016 Perşembe 07:39
ANKARA’NIN SANAYİ HAMURUNU YOĞURUYOR


Ankara yerini sağlamlaştırıyor
Katma değeri yüksek üretim ekonomisine geçiş yapan Ankara, sanayi sektöründe öne çıkmaya devam ediyor. Özellikle tıbbi cihaz sektörünün yüzde 38’den fazlasına ev sahipliği yapan, iş ve inşaat makinelerinde ve yedek parçalarında Türkiye lideri olan Ankara’da girişimciler, aldıkları teşviklerle üretimlerini arttırıyorlar. Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, Sanayi Gazetesi’ne Ajans faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Şayık, “Bölge potansiyelinin yükseltilmesi için özellikle katma değeri yüksek, istihdam yaratıcı, sürdürülebilir etki yaratan ve ülkeye ihracat yoluyla döviz girdisi sağlama potansiyeli yüksek olan teknoloji yoğun ürünlerin geliştirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz” dedi.

Tıbbi cihazda iddialı
“Genellikle bir memur kenti olarak bilinen Ankara’da aslında önemli bir sanayi yapısı bulunmaktadır. Ankara’da bugün sanayinin ürettiği Gayrı Safi Katma Değer’in (GSKD) oranı yüzde 25’tir. Sanayi sektöründe Ankara, Türkiye ortalamasına göre daha büyük bir hızla büyümektedir. Bu büyümede öncelikle teknolojik altyapının ve üniversite-sanayi işbirliklerinin göreli olarak iyileşmesini örnek verebiliriz. Katma değeri yüksek üretim ekonomisine geçen Ankara, bugün tıbbi cihazlarda dünya ile rekabet eden teknolojileri geliştirmekte ve bu sektörün yüzde 38’den fazlasına ev sahipliği yapmaktadır. Benzer şekilde iş ve inşaat makinelerinde ve yedek parçalarında Türkiye’de lider konumdadır. Türkiye’de iş makineleri yedek parça üretiminin yüzde 80’e yakını Ankara’dan karşılanmaktadır. Son yıllarda sayıları ve nitelikleri artan teknoloji geliştirme bölgeleri ve teknoloji transfer ofisleri de bu gelişmeye destek olmuştur. Ankara Kalkınma Ajansı’nın özellikle KOBİ’leri içine alan Mali Destek Programları ile bu sistemi desteklemekteyiz.”

Turizmden ihracata
“Ankara Kalkınma Ajansı'nın 2010 yılından bu yana verdiği Mali Destek Programları, bölge planı ve programlarının uygulamasını oluşturan veya destekleyen öncelikli alanlara ve hedef gruplarına odaklanmış olup, turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi, yenilikçi uygulamalar, çevreye duyarlı yenilikçi uygulamalar, sosyal kalkınma, ileri teknolojilerde ihracat odaklı kalkınma, sosyal kalkınma altyapısının güçlendirilmesi, ileri teknolojilerde yüksek katma değer, sosyal sorunların çözümünde yenilikçi yöntemler ve sürdürülebilir kalkınma alanlarına yönelik olmuştur. Ankara Kalkınma Ajansı olarak, bölge potansiyelinin yükseltilmesi için özellikle katma değeri yüksek, istihdam yaratıcı, sürdürülebilir etki yaratan ve ülkeye ihracat yoluyla döviz girdisi sağlama potansiyeli yüksek olan teknoloji yoğun ürünlerin geliştirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.”

Simbiyoz için farkındalık
“Ankara Kalkınma Ajansı olarak, gündemimize aldığımız endüstriyel simbiyoz konusuna dair Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV), Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (YEGM), Enerji Verimliliği Daire Başkanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Verimlilik Genel Müdürlüğü (VGM), KOSGEB, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü (ÇTÜE) ve Kalundborg Simbiyoz Merkezi ile görüşmeler ve işbirliği olanakları üzerine çalışılarak Ankara’da firmalara yönelik farkındalık çalışmaları yapılmıştır. Ajans olarak önceliğimizi bu alana vererek Ankaralı firmalarda, sanayicilerde bu konuya dair bir bilinç oluşmasını hedefledik. Bu konuda uygulamaları daha da genişletmek adına, saydığımız kurumlarla işbirlikleri ve projeler geliştirerek firmaların bu alana yönelimlerini sağlayacak bir dış çevre tesis etmek de kamu kesimi ve üniversitelerin sorumluluğundaki öncelikli alanlardan olmalıdır.” 

TechAnkara ruhu
Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık:
Ankara Kalkınma Ajansı olarak, Ankara’nın yüksek katma değer ve teknoloji odaklı ekonomik yapısını, girişimcilik ve yenilikçilik ekosistemini güçlendirmek hedefiyle faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Başta coğrafi olarak kalbinde olduğu Avrasya olmak üzere, Ankara’yı küresel ölçekte teknoloji başkenti yapmak da bizim için çok kritik bir önceliktir. Bu kapsamda TechAnkara ruhu, organize ettiğimiz birçok etkinlikle bütün bir yıla yayılmakta, yatırımcı ve girişimcilere de süresiz destekler sunmaktadır. Girişimciler için temel teşvik, yatırımcı, mentor, müşteri veya partner gibi girişimlerin ticarileşme sürecini hızlandıracak anahtar mekanizmalara bizim kanalımızla erişebiliyor olmalarıdır. Ajansımız, bu ve benzer mekanizmaları birçok eksende girişimciler için eşzamanlı olarak harekete geçirmektedir. Girişimciler, faaliyetlerimiz sayesinde iş dünyası ile etkileşimini arttırmakta, proje ve fikirlerinin tanıtımını ve pazarlamasını yapabilmektedir.”


 

Son Güncelleme: 19.07.2017 17:12
Anahtar Kelimeler:
Arif ŞayıkAnkaraka
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.