TESİSLERE GÖZÜ GİBİ BAKIYOR

Röportaj: Ümit Uçar

Sanayicilerin milyonlarca liralık zararının önüne geçen Akü İzleme Sistemi’ni geliştiren Alp Enerji, yeni projeler için geri sayıma başladı. AR-GE’ye büyük yatırım yaptıklarını söyleyen Alp Enerji Kurucusu Ömer Yarıkan, “Sektörün ihtiyaçlarına yerli çözüm üretmeyi hedefledik. Bugün, verdiğimiz bu kararın meyvesini aldık ve ne denli isabetli olduğunu gördük” dedi.

TALEBE KAYITSIZ KALAMADI

Veri merkezi yatırımlarıyla uzun yıllar önce başlayan serüvenini bugün başarıyla devam ettiren uluslararası firmaların çözüm ortağı Alp Enerji, Teknopark Ankara’da sektör için katma değer üretiyor. Kurumsal firmaların ihtiyaçlarını ürettiği yerli ürün ve hizmetlerle karşılamayı hedefleyen firmanın ilk ve tek yerli Akü İzleme Sistemi ile sanayicilere hizmet sunduğunu belirten Alp Enerji Kurucusu Ömer Yarıkan, “Sanayicilerin milyonlarca liralık zarar ile karşı karşıya gelmelerinin önüne geçiyoruz” diye konuştu. Endüstri çevrelerine enerji verimli sistemler geliştiren Alp Enerji’nin ihracatta kilogram başına 200 dolar değer ürettiğinin vurgusunu yapan Yarıkan, yeni projelerin lansmanı için geriye saymaya başladıklarını da Sanayi gazetesine anlattı.


ALPAİS’LE ÜRETİME YERLİ KAN

Firma kurma fikri nasıl gelişti? Girişimcilik serüveninizi paylaşır mısınız?
Alp Enerji; Türkiye’de 90’lı yıllarda gelişmeye başlayan veri merkezi yatırımları ile ortaya çıkan yüksek kaliteli ürün ve servis hizmetini karşılamak amacıyla kurulmuş bir firmadır. 10 yıl uluslararası firmaların distribütörlüğünü yaptıktan sonra 5 yıl önce kritik enerji altyapısı bileşenlerini üretmek üzere AR-GE’ye yatırım yapmıştır.

 

Teknokentte yer alma düşüncesi aklınıza nereden geldi? Teknokent firması olmanın size sağladığı avantajlar neler oldu?

Aslında bu soruya AR-GE faaliyeti fikrimizin nasıl oluştuğu ile başlamak gerekir. İthalatını yaptığımız ürünlerden biri de Akü İzleme Sistemi’ydi. Türkiye’nin ilk 5 bankası içinde yer alan bir bankanın veri merkezi altyapısında Akü İzleme Sistemi kullandık. Akü İzleme Sistemi’ne olan ihtiyaç artmakta ve bunu karşılayacak yerli ürünün olmaması sebebiyle 2015 yılında AR-GE faaliyetlerimize başladık. Bölge, imkânları ve konumu sebebiyle AR-GE faaliyetlerinde temel olan ihtiyaçlarımızı karşılamada çok faydalı olduğunu düşündüğümüz için Teknopark Ankara’da olmayı seçtik.

İTHALİ KESME HEDEFİ

Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu alanlardan biri olan enerji sektöründe faaliyet gösterme kararınızın sebebi nedir?

Ülkemizde veri merkezi yatırımları ciddi manada artmış olmasına rağmen, henüz bunun başında olduğumuzu düşünüyorum. Artan ihtiyaçlar ve buna paralel yüksek iş sürekliliği isteği bizi bu alanda yatırım yapmaya yöneltti. Bu alandaki kurumsal firmaların ihtiyaçlarının neredeyse tamamı ithal ürünlerden karşılanmakta. Bu ihtiyaçları , sektörün istekleri doğrultusunda geliştirip üretebileceğimizi gördük. Bugün, verdiğimiz bu kararın isabetli bir karar olduğunun sonuçlarından anlıyoruz.

KOBİ’LERİN ALTYAPISINDA O VAR
Ürünlerinizi ve ürün sürekliliğinizi anlatabilir misiniz?

Temel olarak ürünlerimiz, sektörün ihtiyaçlarından doğan ürünlerdir. Alpais, ülkemizde ilk ve tek yerli Akü İzleme Sistemi’dir. 2015 yılında AR-GE sürecine başlayıp, 2019 yılında ürün haline gelmiş ve birçok kurumsal firmanın altyapısında çalışmaktadır. Şu anda Alpais’in, sabit tesis altyapılarındaki ihtiyaçları karşılayan modelini üretmekteyiz. Devam eden projelerimizde, yeni kabiliyetler ekleyerek ürünümüzü çeşitlendireceğiz.

SANAYİCİNİN GÖNLÜ FERAH

Akü İzleme Sistemi nedir ve sistem sanayicilere nasıl değer sunmaktadır?

Kritik enerji altyapılarında, son nokta akülerdir. UPS ya da redresörlerle birlikte kullanılan aküler, enerjide ortaya çıkan sorunlarda sistemin enerjisinin devamı için kısa sürelide olsa temel kaynaktır. Şebeke kesintisinde, jeneratörün devreye girme süresi 10 saniyeden daha düşük değildir ve bu süre akülerden karşılanmaktadır. Eğer sisteminizdeki aküler bu ihtiyacınıza cevap veremiyorsa sistemin kapanması ve ciddi sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmazdır. Geçmişte bu sorunu yaşayan bir enerji santralinde yüz milyonlarca dolar zarar oluştuğunu ve bunun sebebinin izlenmeyen aküler olduğunu biliyoruz.  Sistemlerde, ortam izleme sistemleriyle her bileşen izlenirken, sayıca en fazla olan akülerinde izlenmesi gerekliliği bu gibi durumlarda ortaya çıkıyor. Temel olarak Alpais, her bir akünün gerilimlerini, iç dirençlerini, sıcaklıklarını, şarj-deşarj geçmişini izleyip kullanıcıya canlı olarak bilgi vermektedir. Akülerde bir sorun ortaya çıktığında kullanıcıya mail veya kısa mesajla durumu bildirmektedir. Böylelikle, üretim ya da hizmetlerde kesinti ve kalite düşmesinin önüne geçilmektedir.

KOLLARI LANSMAN İÇİN SIVADI

Geleceğe dönük planlarınız nelerdir? Yeni yatırımlarınız olacak mı?

Bugün ülkemizin temel ihtiyacının katma değerli üretim olduğunu düşünüyoruz. Ürettiğimiz bu ürünlerin aynı zamanda ihracatına da başladık. İhracatta 200 dolar/kilogramın üzerinde bir katma değer üretiyoruz. Bu ihtiyaç doğrultusunda yeni projelerimiz devam etmektedir. İnşallah bu yıl sonunda bunların lansmanını yapma azmiyle çalışmalarımız devam ediyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.