banner250

MARKAYA GÜÇ, PATENTE ÇAĞRI

Sınai mülkiyet alanında gerçekleştirilen faaliyetler, yürürlüğe giren kanunla eskisinden daha güçlü bir zemine oturdu. Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan, oluşturulan bu yapının katkılarının zaman içinde görüleceğini kaydetti.

MARKAYA GÜÇ, PATENTE ÇAĞRI

Sınai mülkiyet alanında gerçekleştirilen faaliyetler, yürürlüğe giren kanunla eskisinden daha güçlü bir zemine oturdu. Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan, oluşturulan bu yapının katkılarının zaman içinde görüleceğini kaydetti.

27 Nisan 2017 Perşembe 08:37
MARKAYA GÜÇ, PATENTE ÇAĞRI


Kuruluş yılı:
1994
Marka başvurusu: 107 bin 176 marka başvurusu
Patent başvurusu: 16 bin 778 patent başvurusu
Yetkili: Habip Asan


AVRUPA BİRİNCİSİ
Türkiye’nin fikri sermayesinin ve yenilik kapasitesinin arttırılmasına katkı sağlayan Türk Patent ve Marka Kurumu ya da kısa adıyla TÜRKPATENT, güçlenen yapısıyla sınai mülkiyet alanında ulusal ve uluslararası politikalara yön veriyor. Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan, Sanayi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın’a, yapılan son yasal düzenlemeler ışığında Türkiye’nin sınai mülkiyet karnesini değerlendirdi. Habip Asan,Türk Patent ve Marka Kurumu’na 2016 yılında 107 bin 176 adet marka başvurusu, 16 bin 778 adet patent başvurusu yapıldığını söyledi. Türkiye’nin marka başvurularında 100 binin üzerinde gerçekleşen başvuru sayıları ile son 5 yıldır Avrupa’da en fazla marka başvurusu alan ülkeler arasında 1. olduğuna dikkat çeken Asan, “Sınai mülkiyet, teknolojik ve ekonomik gelişimin ve dolayısıyla ekonomik zenginliğin kaynağıdır” dedi.

GÜÇLENEN YAPI
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan, ocak ayında yürürlüğe giren kanunla birlikte sınai mülkiyet alanında gerçekleştirilen faaliyetlerin oldukça güçlü bir kanuni ve hukuki zemine oturtulmuş olduğunu söyledi. Oluşturulan bu sağlam yapının katkılarının zaman içerisinde gerek başvuru ve tescil sayılarında gerek bunların niteliklerinde açık bir şekilde görüleceğini dile getiren Asan, “Kurumumuz; sınai mülkiyet hakları konusunda toplumun tüm kesimlerinde bilgi ve bilinç düzeyinin artırılması hedefi doğrultusunda farkındalık ve eğitim çalışmalarında bulunmanın yanı sıra mülkiyet hakları ile ilgili tescil, takip, yayınlama, arşivleme, bilgilendirme, yönlendirme, ulusal ve uluslararası kuruluşlar ile işbirliğinde bulunma gibi faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Türk Patent ve Marka Kurumu’nun yeni kurulan Yenilik ve Tanıtım, Coğrafi İşaretler, Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Daireleri ile güçlenen kurumsal yapısıyla uzun ve kısa vadeli hedeflere odaklı planlı ve programlı çalışmalarla başarıları sürecektir” dedi. 

ZENGİNLİK KAYNAĞI
Habip Asan, firmaların ekonomik değer ifade eden varlıklarının büyük bir kısmını marka, patent, tasarım gibi fikri varlıkların oluşturduğu günümüzde, doğal olarak firmaların hatta ülkelerin sahip oldukları fikri sermayenin, ulusal ve uluslararası rekabette de belirleyici faktörler olma durumuna geldiğine dikkat çekti. Bu noktada fikri ürünlerin korunması anlamına gelen fikri mülkiyetin öneminin ortaya çıktığını dile getiren Asan, “Fikri mülkiyetin sanayiye uygulanabilen yeniliklerden doğan haklarla ilgili kısmını ifade eden sınai mülkiyet, teknolojik ve ekonomik gelişimin ve dolayısıyla ekonomik zenginliğin kaynağıdır” diye konuştu. 

GÜÇ, MARKA-PATENT VE TASARIMDA
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Asan, günümüzde firmaların büyüklüklerini ve gücünü belirleyen şeyin maddi varlıkları değil, sahip oldukları marka, patent, tasarım gibi kavramlarla ifade edilen fikri varlıklar olduğunu vurguladı. Asan, “Firmalarımız, ancak fikri varlıkları ile ürün ve hizmetlerinin kopyalanmasını engelleme, risk sermayesi elde etme, yeni pazarlara dahil olma, marka stratejisi üzerinden ortak kimlik oluşturma, yatırımcıları stratejik ortaklık konusunda ikna etme ve müşteri nezdinde olumlu imaj sağlama gibi çok geniş imkanlara sahip olabilirler” değerlendirmesini yaptı. 

YATIRIMCI ÖNÜNÜ GÖREBİLECEK

Sınai Mülkiyet Kanunu’ndaki yeniliklerin Ar-Ge ve inovasyon camiasına, girişimcilere ve yatırımcılara getirilerine de değinen Habip Asan, şunları kaydetti:
“Kanunla tescil süreçlerinin basitleştirilerek kısaltılması, özellikle ihlallerle karşılaşıldığında yaptırımların neler olacağının belirlenmesinde ve ilgili davaların sonuçlandırılmasında sorunlara yol açan kanun hükmünde kararnamelerin yerini böylesi güçlü bir kanunun almış olması yaşanan sorunların artık yaşanmaması ve dolayısıyla yatırımcıların önünü daha iyi görebilmesi açısından önemli sonuçlar doğuracaktır. Alınacak yatırım kararlarında, güçlü sınai mülkiyet sisteminin varlığının teşvik edici olacağını düşünüyorum. Çünkü fikri haklarının güvence altında olacağını bilen yerli ve yabancı yatırımcılar yatırım kararı almakta zorlanmayacaklardır.”

NİTELİK ARTACAK
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan, üniversite buluşlarının hak sahipliğinde yapılan düzenlemelerin, üniversitelerde üretilen buluşların artması ve bu buluşların ticarileştirilmesi yönünde bir etkiye sebep olmasını beklediklerini söyledi. Tescil kriterlerinde yapılan düzenlemeler ile patent, marka, tasarım başvurularındaki niteliğin artacağını dile getiren Asan, “Katma değeri yüksek yeniliklerin daha fazla üretileceğini, niteliği artan tescillerin ticari hayata yansımasıyla da sınai mülkiyetin ekonomimize sağlayacağı katkının artacağını düşünüyorum” diye konuştu.

107 BİN MARKA BAŞVURUSU
Türk Patent ve Marka Kurumu’na 2016 yılında yapılan marka başvuru sayısı 94 bin 575’i yerli olmak üzere 107 bin 176 olarak gerçekleşti. 2016 yılı içerisinde yapılan yerli marka başvurularında sınıfsal bazda en çok başvuru yaklaşık yüzde 17’lik oranla perakende satış hizmetleri, yüzde 9 ile gıda, yüzde 6 ile eğitim ve öğretim hizmetleri, yüzde 4 ile giyim eşyaları sektöründen yapıldı.

BAŞVURULAR YÜZDE 20 ARTTI
2016 yılında 6 bin 445 yerli, 10 bin 333 yabancı patent başvurusu yapıldı. Bir önceki yıla göre yerli başvuru sayısı yüzde 17 artış gösterdi. Toplam patent başvuru sayısı bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak 16 bin 778’e ulaştı.  2016 yılı verileri dikkate alındığında, Uluslararası Patent Sınıflandırması (IPC) Sistemi’ne göre yerli patent başvurularının yüzde 26’sı insan ihtiyaçları, yüzde 17’si işlemlerin uygulanması- taşıma sınıflarında gerçekleşti.
Son Güncelleme: 27.04.2017 08:45
Anahtar Kelimeler:
Türk Patent Habip Asan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.