banner250

İŞLETMELERE KATMA DEĞER

Kabul edilen 112 maddesiyle üretken KOBİ’lerin yoluna ışık tutacak olan Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı, buluş ve markaların üzerindeki koruma faaliyetlerini artıracak. Yeni yapıya göre işletmelere markalaşma desteği sunulacak, marka tescil süreçleri kısalacak.

İŞLETMELERE KATMA DEĞER

Kabul edilen 112 maddesiyle üretken KOBİ’lerin yoluna ışık tutacak olan Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı, buluş ve markaların üzerindeki koruma faaliyetlerini artıracak. Yeni yapıya göre işletmelere markalaşma desteği sunulacak, marka tescil süreçleri kısalacak.

28 Nisan 2017 Cuma 13:19
İŞLETMELERE KATMA DEĞER


İŞLETMELERE KATMA DEĞER
Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı’nın, ilk dört bölümünde yer alan 112 maddenin kabulüne göre, marka, coğrafi işaret, tasarım, patent, faydalı model ile geleneksel ürün adlarına ilişkin hakların korunması ekseninde teknolojik, ekonomik ve sosyal ilerlemenin gerçekleştirilmesine katkı sağlanmasına karar verildi. Bu eksende işletmeler, ürettikleri ürünle ilgili fikri ve sınai haklara uzun vadede ne gibi katma değerler sunulacağı konusunda yanıtlar aramaya başladı. Firmalara marka, patent, tasarım, tescil ve kalite kalemlerinde hizmetler sunan Devir Patent’in Genel Müdürü Sezgin Özdamar, süreci bizler için değerlendirdi.

DEVLERE MÜJDE
KOBİ’lerin markalaşma potansiyeline pozitif etkide bulunacak değişimlerle ilgili Devir Patent Genel Müdürü Sezgin Özdamar, Sanayi Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulundu. Büyük ölçekli markalara kapı açan ve yeni üretimler için yeşil ışık yakan mevcut durumla ilgili değerlendirmelerde bulunan Özdamar; “Yeni yasa ile birlikte marka ve buluşların korunması daha güçlü bir şekilde tesis edilmiş olacak” diye konuştu. 

BULUŞLAR KORUMA ALTINDA
Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı’nın fikri ve sınai haklara uzun vadede sunacağı pozitif etkilerle ilgili olumlu yorumlamalarda bulunan Devir Patent Genel Müdürü Sezgin Özdamar, yeni yasa ile buluşların ve markalaşan ürünlerin kendini daha güvende hissedeceğini ifade etti. Yeni yasanın  uzun vadede yatırımların güçlenmesi teknolojik anlamda ekonomik ve sosyal ilerlemenin gerçekleştirilmesine katkı sunacağını dile getiren Özdamar, düzenlemenin birçok pozitif hamleyi de beraberinde getireceğini açıkladı.

SÜREÇ KISALIYOR
Marka tescil süreciyle ilgili fikir beyan eden Özdamar; “Marka tescilinde sürelerin kısalması, taklit mal veya marka oluşturan kişilere karşı ağır yaptırımlar uygulanacak olması bu süreçte olumlu sonuçlar almasını kolaylaştırır. Aynı zamanda getirdiği yenilik ve ilgili mevzuatın uluslararası düzenlemelerle uyumlu hale gelmesi Türkiye’nin uluslararası yarattığı dönüşüm algısına da katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

KOBİ’YE FAYDA YASASI
Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı’nın KOBİ’lerin önemli markalar çıkarmasına vesile olacağını dile getiren Devir Patent Genel Müdürü, Türk markalarının yurt dışında da markalaşmasını sağlayacak kolaylıkların bu yasa bünyesinde mevcut olduğunu söyledi.
Özdamar; “KOBİ’lere bu yasayla birlikte markalaşmanın öneminin artırılması, ihracat yapan firmaların sıfır riskle faaliyetlerini sürdürmeleri açısından yurt dışında da markalarını tescil ettirmelerini özendirecek ve teşvikler sağlayacak adımlar atılması önemlidir” ifadelerine yer verdi.

Son Güncelleme: 28.04.2017 13:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.