banner250

Tekno girişime dört dörtlük destek

İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde startı bu yıl içinde verilen İnovasyon Merkezi, bir aya kadar hizmete girecek. Merkez içinde tekno girişimcilere bedelsiz kiralanacak kuluçka merkezi ile teknoloji transfer ve paydaşlar ofisleri de yer alıyor.

Tekno girişime dört dörtlük destek

İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde startı bu yıl içinde verilen İnovasyon Merkezi, bir aya kadar hizmete girecek. Merkez içinde tekno girişimcilere bedelsiz kiralanacak kuluçka merkezi ile teknoloji transfer ve paydaşlar ofisleri de yer alıyor.

19 Aralık 2012 Çarşamba 08:30
Tekno girişime  dört dörtlük destek  İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde İZTEKGEB AŞ tarafından inovasyonun ve tekno girişimin tek elden, bölgenin biricik ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde insan odaklı şekilde kurgulanan inovasyon merkezinde sona gelindi. Bir ay içinde tamamlanacak olan proje için yaratıcı bir ekip tarafından bir yıla yakın süre uzun soluklu bir çalışma yapıldı. Tekno girişimciliğin merkezde olduğu bu ağ modelinde, tekno girişimcilerin desteklenmesi için gerekli alt, üst ve sosyal yapı hizmetlerini prestijli bir alan içinde tek elden verecek bir kurgu içersinde birleştirildi.   İZTEKGEB İnovasyon Merkezi, projenin bölgesel gelişim stratejileri çerçevesinde bir güdümlü proje olarak desteklenmesi için İzmir Kalkınma Ajansı ile görüşmeler başlatıldı. Başvuru sürecinin ardından 10 Temmuz 2012’de yapılan anlaşma sonrası faaliyete geçildi.

NİTELİKLİ BİRİM VE ALANLAR
İZTEKGEB İnovasyon Merkezi, İZTEKGEB A.Ş’ye ait 6.4 hektarlık teknoloji geliştirme bölgesi ek alanında 5 bin 500 m2 kapalı alanda vücut bulacak. İnovasyon Merkezi binasında, projenin işletme prensibini oluşturan arayüzü yaratan nitelikli birim ve alanlar yer alacak. Bu birim ve alanlar “Kuluçka Merkezi”, “Tanıtım, Patentleme ve Teknoloji Transfer Ofisi”, ”Paydaşlar Ofisi”,”Nitelikli Sosyal Donatı Alanları”, “Teknik Eğitim Salonları”,”Toplantı Salonları”,“Teknik Atölye” ve “Kiralanabilir Ofisler” ve “Kiralanabilir Ticari Alanlar” olarak belirlendi.

KULUÇKA MERKEZİ
Kuluçka merkezi toplamda 900 m2 alanda, 80 tekno-girişim çalışanına ev sahipliği yapacak. Üstelik bu kuluçka biriminde tekno girişimcilerden kira bedeli alınmayacak. Kuluçka merkezinin giderleri İnovasyon Merkezi’nin Ar-Ge ofisleri kire ve diğer hizmet gelirlerinden sağlanacak.


TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ
İnovasyon Merkezi içinde bulunacak Tanıtım Patentleme ve Teknoloji Transfer Ofisi merkezde ve bölgesinde yürütülen tekno girişim faaliyetlerinin görünülürlüğünü, bilinirliğini ve ulaşılabilirliğini sağlayacak. Ofisin ana hedefi Ar-Ge ve inovasyon için harcanan her bir liranın en kısa sürede yüksek katma değerle milli ekonomiye kazandırılması.

PAYDAŞLAR OFİSİ
Paydaşlar ofisi, 75 m2 büyüklüğünde tam donanımlı ve kullanıma hazır olarak geçici sürelerle kullanıma sunulacak. Kurum ve kuruluşlar teknoloji ve inovasyonun kalbinin attığı bu yerde birer uydu ofise sahip olacaklar. Böylece hizmetlerin yerinde ve etkin şekilde verilmesi hedefleniyor.


Son Güncelleme: 19.12.2012 08:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.