GELECEĞİN AR-GE MERKEZİ: İVEDİK OSB

İleri teknoloji üreten firmalarıyla parmak ısırtmaya hazırlanan İvedik OSB, inovasyonla dirsek temasında olacak. OSB yönetiminin inandığı hummalı çalışmalardan olan Ankara Teknopark TGB, tasarım ve inovasyonda marka merkez haline gelecek.

GELECEĞİN AR-GE MERKEZİ: İVEDİK OSB

İleri teknoloji üreten firmalarıyla parmak ısırtmaya hazırlanan İvedik OSB, inovasyonla dirsek temasında olacak. OSB yönetiminin inandığı hummalı çalışmalardan olan Ankara Teknopark TGB, tasarım ve inovasyonda marka merkez haline gelecek.

15 Şubat 2016 Pazartesi 08:38
GELECEĞİN AR-GE MERKEZİ: İVEDİK OSB
 


Gizem Müjde- İvedik OSB’nin 12. Mali Genel Kurulu’nda, OSB’nin katma değerli çalışmalarından söz eden İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin; “Katma değeri olmayan üretimlerin dünya pazarlarında artık yerinin olmayacağının bilincindeyiz. Bu düşünceden hareketle OSB’mizi dev bir Ar-Ge havzasına dönüşme çabası veriyoruz” diye konuştu. Ağırlıklı olarak emek yoğun sektörlerde ihracat yapan Türkiye’nin acilen Ar-Ge seferberliğini başlatması gerektiğini belirten Başkan Hasan Gültekin; “Türkiye’nin hemen bir seferberlikle Ar-Ge, inovasyon ve yeni teknolojiler bulmaya ve bu yolda bir strateji belirlemeye odaklanması gerekiyor. Dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’nin de artık hidro ölçekli teknolojilerden, nano teknolojiye doğru yürümesi gerekiyor” ifadeleriyle endüstri ve inovasyon camiasına mesaj verdi. OSB’nin öncelikli çalışmalarından olan Ankara Teknopark TGB bünyesinde Ar-Ge stratejisine zemin hazırladıklarını dile getiren Gültekin; “Ankara sanayicisine Ar-Ge’yi benimsetici köklü çalışmalar yapacağız” açıklamalarında bulundu.


“Bu rakamlarla yetinemeyiz”


Ar-Ge’nin toplumun tabanına yayılması gerektiğinin altını çizen Gültekin; “Kusursuz olması yönünde büyük çabalar gösterdiğimiz Ankara Teknopark TGB, teknolojimizin kalesi olacak” ifadelerini kullandı. Gültekin; “Bölgemizde kurduğumuz TTO ve proje tasarım merkezlerinde çalışan personelimiz, 10 bin işletmeye ziyaret gerçekleştirdi. Ar-Ge’yi tanıtmak, faydalarını anlatmak ve teknoparkımız hakkında esnaf ve sanayicimizi bilgilendirmek üzere yaptığımız bu çalışma, OSTİM’den Sincan’a kadar uzandı. Üretici itibariyle karşımıza çıkan, kurumsallaşmış Ar-Ge yapan 10 bin iş yerinin içerisinde sadece 527 kişi tespit ettik. Bu rakam Ankara için, İvedik için çok küçük bir rakamdır” ifadeleriyle Ar-Ge kültürü oluşturmak adına teknopark bünyesinde hummalı projeler yürütüleceğinin de sinyallerini verdi.‘Kendi Ar-Ge’ni kendin yap’ dönemi


Geleneksel yapıdaki firmaların er geç yok olduğunu belirten Hasan Gültekin, İvedik OSB’de geleceğe yön veren sektörlerin bulunduğunu ifade etti. İvedik OSB’nin en büyük şansının bölgede kurulu olan teknopark olduğunu, böylece firmaların Ar-Ge’yle gün geçtikçe daha fazla haşır neşir olacağını dile getiren Gültekin, Ar-Ge yapan firmaların sanayiyi ve ekonomiyi geleceğe taşıyacağını anlattı. Bu sene sonu itibariyle açılışı yapılacak olan teknokentin belirli bir düzeye geldiğini söyleyen Gültekin, OSB’de katma değer alanı oluşacağının altını çizdi. Gültekin; “Yatırım yapmak ve teknolojisini geliştirmek isteyen firmalar, bölgemizi tercih edecek. İş yerleri, dükkânlar, ticari merkezlerdeki ofislerin hepsi dolacak. İvedik OSB Ar-Ge merkezi haline gelecek. O zaman bölgemize gelişler hızlanacak. Herkes kendi Ar-Ge’sini kendisi iş yerinde kuracak” şeklinde konuştu.TTO’ya 1 trilyon destek


Bölgede TGB açılmadan önce TTO’nun ve endüstriyel tasarım merkezlerinin kurulduğunu belirten Hasan Gültekin; “Atılım Üniversitesi’yle firmamızı eşleştirdik. Çeliğin mukavemeti üzerine dünyada ilk kez yapılan bir çalışma oldu.  Üretime geçtiğinde artık önümüzü kimse alamayacak. Ayrıca İvedik OSB olarak, 1 trilyon tutarındaki TTO destek parasını tarafımıza verecekler.  Endüstriyel tasarım merkezimizde 30 firmaya teknik destek verildi, yine 27 firmaya da otomatik destek verdiler. İvedik OSB’de aşağı yukarı 60 tane tasarım yapıldı. İvedik’in geleceğini garanti altına alıp, bölgemizi ileriye taşımak tek hedefimiz” ifadelerini kullandı.
Son Güncelleme: 05.12.2017 14:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.