Dünyada olduğu gibi ülkemizde de teknoloji geliştirme bölgeleri özellikle araştırma ve geliştirme, yazılım, tasarım ve inovasyon alanlarında faaliyette bulunan ya da bulunmayı düşünen girişimcileri bir araya getirmekte ve onlara bölge dışında faaliyet gösteren şirketlere göre oldukça cazip mali imkânlar sunmaktadır. Ülkemizde bölgelerin kurulmasına ve mali teşviklere olanak sağlayan kanuni düzenlemenin geçmişi 2000’li yıllara uzansa da özellikle son yıllarda Ar-Ge ve teknoloji ekosisteminin gelişimi, girişimcilerin talepleri ve kamu idaresinin destekleyici bakış açısı sayesinde düzenleyici mevzuat adeta yaşayan bir mevzuat haline gelmiş, önemli değişiklikler gerçekleşmiş ve ayrı bir uzmanlık alanı oluşmuştur.

Esas olan gayri maddi haklardan kazanç elde edilmesidir

Teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren girişimciler için ücret vergisi ve SGK prim desteğiyle birlikte en önemli üçüncü saç ayağını oluşturan kurumlar vergisi teşviki, esas olarak bölge içinde gerçekleştirilen yazılım, tasarım ve Ar-Ge faaliyetlerinden elde edilen kazançların desteklenmesini öngörmektedir. Bu kazancın gayri maddi hakka isabet kısmının tamamı kurumlar vergisi teşviki kapsamında iken üretim ve pazarlama organizasyonu sonucunda elde edilen kazanç teşvik kapsamı dışındadır. Örneğin bölge içinde gerçekleştirilen Ar-Ge, yazılım ve tasarım projeleri sonucunda ortaya çıkan ileri teknoloji ürününün bölge içinde üretilmesi halinde bölge desteklerinin hiçbirinden yararlanmak mümkün bulunmamaktadır.  Konu sınai üretim açısından net olabilirken, yazılım ürünleri açısından çok farklı ayrıntılara dikkat etmek gerekmektedir.

Projeler için belgelendirme şartı

Yapılan son düzenleme gereğince, bölgede 19.10.2017 tarihinden sonra başlayacak Ar-Ge, tasarım ve yazılım projeleri neticesinde elde edilen gayri maddi hakların satış, devir ve kiralanması halinde kurumlar vergisi teşviki uygulaması farklı usullere tabidir ve belirtilen tarihten sonra başlayacak projeler için patent ya da patente eşdeğer belge temin edilmesi gerekmektedir. Örneğin yazılımlar için telif hakkı tescil belgesi yeterli iken, faydalı model belgesi, tasarım tescil belgesi gibi faaliyetin gerektirdiği diğer belgeler de patente eşdeğer belge olarak kabul edilmektedir.

Proje bitirme belgesi ibrazı da yeterlidir

Kazancın elde edildiği yıldan önceki son beş hesap döneminin ortalaması dikkate alınmak suretiyle gayri maddi haklardan elde edilen brüt satış hasılatının 30 milyon TL’yi ve dahil olunan şirketler grubunun cirosunun 200 milyon TL’yi aşmaması halinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından alınacak proje bitirme belgesi de istisnadan yararlanmak için yeterlidir. Bakanlığın söz konusu belgenin düzenlenmesi ve temini ile ilgili esasları yakın zamanda belirlemesini beklemekteyiz.   

Artık gayri maddi hak kazancının tamamı teşvik kapsamında olmayabilir

Belge şartını sağlayan girişimciler, 19.10.2017 tarihinden son başlayacak her bir proje için olmak üzere, oldukça teknik hesaplamaları gerektiren ve o projeye ilişkin nitelikli harcamaların, toplam harcamalara oranını esas alan bir anahtar yardımıyla istisna kazanç tutarını belirleyecek ve buna göre beyanlarını oluşturacaklardır. Herhangi bir şarta bağlı olmaksızın istisna oranının yüzde 30’a kadar arttırılabilmesi de girişimcilerin ihtiyarına bırakılmaktadır.

Artık teknoparklardaki Ar-Ge mali uygulamaları her zamankinden daha önemli hale geldi

Teknoloji geliştirme bölgeleri mevcut yapısı ve sağladığı mali teşviklerle mevcut ve potansiyel girişimcilere çok cazip fırsatlar sunmaktadır. Gelinen noktada, teknolojik bilgi üretimini, uluslararası rekabet edebilir ve ihracata yönelik ürün üretebilen bir Ar-Ge ekosisteminin gelişimini amaçlayarak kurulan teknoparklarda faaliyet gösteren girişimcilerin doğru mali uygulamaları benimsemesi sürdürülmekte olan Ar-Ge projeleri kadar önemli hale gelmiştir. Öyle ki, hatalı teşvik uygulamaları sağlanan imkânların haksız yere fazla ya da eksik kullanımına sebebiyet verebilmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.