TCMB Ekim Beklenti Anketi’nde piyasa katılımcılarının cari yılsonu enflasyon beklentisi yüzde 11,76 olmuştur. Kısa dönemli enflasyon beklentilerine baktığımızda; Ekim ayı enflasyonu yüzde 1,62, Kasım ayı enflasyonu yüzde 0,75 ve Aralık ayı enflasyonu ise yüzde 0,65 beklenmektedir. Enflasyon söz konusu aylarda beklentilere paralel bir şekilde artarsa Ekim, Kasım ve Aralık aylarında yıllık enflasyon da sırasıyla yüzde 11,33, yüzde 11,74 ve yüzde 11,64 olarak gerçekleşecektir.

Enflasyon beklentileri hızlı bir şekilde bozulmaktadır. TRY’de meydana gelen değer kaybının maliyet etkisi, üretici enflasyonunda Ağustos ve Eylül aylarında yoğun bir şekilde hissedilirken çekirdek enflasyon eğiliminin de bariz bir şekilde yukarıya döndüğü görülmektedir. TÜFE tarafına tam anlamıyla yansımayan bu kur etkisinin, birikimli ve gecikmeli mekanizma üzerinden geçişini ilerleyen aylarda beklemekle beraber, TRY’de meydana gelen ilave değer kayıplarının da bu etkiyi büyütmesini öngörüyoruz. Bu kapsamda yılın kalan aylarında enflasyonda artış baskısı sürecektir.

12 ve 24 ay sonrasına ilişkin ortalama enflasyon tahminlerine göre, enflasyonun sırasıyla yüzde 10,53 ve yüzde 9,05 seviyelerinde gerçekleşmesi beklenmektedir. 12 ve 24 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentilerinin ortalaması böylece yüzde 9,79 olmuştur.

Ay sonuna ilişkin AOFM beklentileri TCMB’nin piyasaya sağladığı likiditede repo penceresini kapatması ve bankaları daha yüksek oranlardan borç almaya zorlamasının etkileriyle önceki anket dönemindeki yüzde 10,58’den yüzde 12,47’ye yükselmiştir. Repo ve Ters Repo Pazarı’nda oluşan faiz oranı beklentileri ay sonu için yüzde 11’den yüzde 12,83’e yükselmiştir. 5 yıllık DİBS faiz oranı beklentilerinde 12 ay sonrası için yüzde 12,42’den yüzde 12,74’e doğru bir değişim görülürken, 10 yıllık DİBS faizlerinin ise 12 ay sonra yüzde 13,01 seviyesinde olması beklenmektedir. Önceki tahmin döneminde bu beklenti yüzde 12,71 düzeyindeydi. Piyasa, Merkez Bankası’nın da politika faizi olan 1 haftalık repo faiz oranını ise cari ay ve 3, 6, 12, 24 ay sonrası beklentileri sırasıyla yüzde 11,64, 12,39, 12,07, 11,07 ve 9,46 olarak öngörmektedir.

Enflasyon üzerindeki ortalama fonlama maliyeti ile genel fonlama kompozisyonu açısından pozitif reel faiz pozisyonuna geçtik. Geç likidite penceresi faiz oranının yüzde 13,25 civarında olduğu geleneksel repo ihalelerinin ve gecelik borçlanma limitlerinin yarıya indirildiği bir ortamda GLP’nin genel fonlama üzerindeki ağırlığının artmasını ve fonlama maliyetindeki artışın devam etmesini bekliyoruz. Merkez Bankası'nın fonlama kompozisyonu çerçevesinde reel faiz pozisyonunu güçlendirmek ve ek sıkılaşmaya alan açmak için faiz oranlarını artırmaya devam etmesini bekliyoruz. Enflasyon beklentileri hızla kötüleşiyor ve döviz kurlarındaki artışın devam etmesinin ek bir etkisinin olması beklenebilir. Bu kapsamda Merkez Bankası'nın 22 Ekim'de en az 150 baz puan faiz artırımı yapacağını hatta aşacağını düşünüyoruz.

Önümüzdeki haftaki PPK'da 175 baz puanlık yeni bir faiz artışı bekliyoruz; böylece politika faizi yüzde 12, faiz koridoru üst bandı yüzde 13,5 ve geç likidite yüzde 15 olacaktır.

Büyüme beklentileri pandemi etkisi ve finansal koşullardaki sıkılaşma nedeniyle daralma pozisyonundadır. Daralma beklentileri 2020 için yüzde 0,8 olarak gerçekleşti. Önceki anket döneminde de bu tahmin yüzde 1,5 daralma şeklindeydi. 2021 öngörüsü ise Ekim anket döneminde yüzde 4,1 büyüme şeklinde oluştu. 3Ç20 dönemindeki güçlü toparlanma etkisini yıl genelindeki büyüme açısından pozitif görmekle beraber, son dönemde finansal koşullardaki sıkılaşmanın iç talebi sınırlayıcı etkisi ve Covid risklerinin devam etmesi nedeniyle son çeyrekte daha sınırlı bir görüntü bekleriz. Genel ekonomik büyümenin 2020 için daralma pozisyonunda kalmasını, 2021’de ise kötü senaryo gerçekleşmezse güçlü baz etkisiyle yüzde 5 civarında büyüme öngörüyoruz.

Döviz kuru beklentileri 2020 yılsonu için 7,90 olmuştur. 12 ay sonrasına ilişkin kur beklentilerinin ise 8,31 olduğunu görüyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.