TCMB Mart Beklenti Anketi’nde piyasa katılımcılarının cari yılsonu enflasyon beklentisi yüzde 9,49 olmuştur. Kısa dönemli enflasyon beklentilerine baktığımızda; mart ayı enflasyonu yüzde 0,82, nisan ayı enflasyonu yüzde 1,03 ve mayıs ayı enflasyonu ise yüzde 0,66 beklenmektedir. Enflasyon söz konusu aylarda beklentilere paralel bir şekilde artarsa mart, nisan ve mayıs aylarında yıllık enflasyon da sırasıyla yüzde 10,04, yüzde 9,74 ve yüzde 9,98 olarak gerçekleşecektir.

Enflasyonda, acil durum noktasından son gerçekleşmelerle beraber uzaklaştığımızı düşünmekle beraber, özellikle çekirdek enflasyondaki ana eğilimin yukarı doğru olmaya devam etmesi çerçevesinde ana beklentilerde temkinli olmayı sürdürüyoruz. Nitekim Merkez Bankası da para politikasında normalleşme ve faizleri indirmek için benzer şekilde çekirdek enflasyonda gerilemeyi beklemektedir. Katılımcıların özellikle, enflasyon beklentilerinde önceki anket dönemine göre daha sınırlı bir iyileşme görüyoruz. Katılımcılar enflasyonda 12 ay sonra yüzde 9-9,49 aralığını, 24 ay sonra da yüzde 8-8,49 aralığını öngörmekteler.

12 ve 24 ay sonrasına ilişkin en ağırlıkta olan nokta enflasyon tahminlerine göre; katılımcıların yüzde 37,9’u 12 ay sonra enflasyonun yüzde 9,00-9,49 aralığında olmasını beklerken, yüzde 37,5’luk bir oran da 24 ay sonra enflasyonu yüzde 8,00-8,49 aralığında öngörmüştür.

Mevcut ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti (AOFM) yüzde 12,75 ile GLP ile aynı seviyede bulunmakla beraber, ay sonuna ilişkin AOFM beklentilerinde bir değişim görülmemektedir. Bu da Merkez Bankasının son PPK toplantısında faizlerde değişiklik yapmaması beklentisiyle örtüşen bir durum. Bizim beklentimiz de bu yöndedir. Enflasyon beklentilerinin kısa vade için geri çekilmeye işaret ettiği, buna karşılık büyük Merkez Bankalarının da faizleri artırmaya hazırlandığı bir ortamda Merkez Bankası faizlerde değişiklik yapmayacak ve beklemeye devam edecektir. 3 ve 6 ay sonrasına ilişkin AOFM beklentilerinin yüzde 12,75 ve yüzde 12,38 seviyelerinde gerçekleşmiş olması ise, katılımcıların Merkez Bankasının para politikasında önümüzdeki 3 ayda değişim beklemediklerini, sonrasında ise çekirdek enflasyondaki düşüşleri fonlama oranını düşürerek değerlendireceğini beklediklerini göstermektedir.

Repo ve Ters Repo Pazarı’nda oluşan faiz oranı beklentileri ay sonu için yüzde 12,54’ten yüzde 12,53’e gerileyerek fazla değişmediğini gözlemlemekteyiz. 5 yıllık DİBS faiz oranı beklentilerinde 12 ay sonrası için yüzde 12,11’den yüzde 12,52’ye doğru bir yükseliş görülürken, 10 yıllık DİBS faizlerinin ise 12 ay sonra yüzde 12,13 seviyesinde olması beklenmektedir. Önceki tahmin döneminde bu beklenti yüzde 11,81 düzeyindeydi. Kısa vadeli faizler yüksek kalmaya devam etmekle birlikte, uzun vadeli faizlerin daha aşağıda kalmasından dolayı getiri eğrisi aşağı eğim göstermeye devam etmektedir. Faizlerde tüm vadelerde artış beklentisi ise, özellikle Hazinenin önümüzdeki dönemde borçlanma gereğinin artmasının ve bütçe açığının faizleri yukarı yönlü etkilemesi beklentisiyle örtüşmektedir.

Büyüme beklentilerinde, önceki anket dönemine dair beklentiler değişmedi ve 2018 ile 2019 için sırasıyla yüzde 4,6 ve yüzde 4,5 olarak gerçekleşti. Cari açıkta ise, halen yukarı yönlü risklerin devam ettiğini cari açık beklentilerinin de yukarı yönlü revize edilmiş olmasından görebiliyoruz.

Döviz kuru beklentilerinin 2018 yılsonu için 4,10 seviyesinde stabil olduğunu, 12 ay sonrasına ilişkin kur beklentilerinin ise 4,18’den 4,19’a çok hafif yükseldiğini görüyoruz. Bu açıdan bakıldığında, 2018 yılında yılsonuna kadar TL’de USD’ye karşı değer kaybı öngörülmektedir. TL’de 12 ay için beklenen değer kaybı yaklaşık yüzde 5 seviyesindedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.