Günümüz dünyasında dördüncü sanayi devriminin çok uzak olmadığı, hatta içinde bulunduğumuz zaman diliminin dördüncü sanayi devriminin ilk aşamaları olduğu otoriterlerce kabul edilen bir gerçek olarak duruyor. Küresel üretim ağında değişime yol açacak bu süreç; ülkeler ve çok uluslu küresel şirketler arasında dengeleri değiştirmeyi, rekabet koşullarını değiştirmeyi ve pazarda yeni aktörlerin ortaya çıkmasını beraberinde getirecektir. Gelişmekte olan ülkeler arasında bulunan ülkemizin de sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak ve refah artışını kalıcı hale getirmek için içinde bulunduğumuz bu değişimi kaçırmaması ve yön veren ülkeler arasında yerini alması hayati önem taşımaktadır. Bakanlığımız, gelişmelere ayak uydurmak ve yön vermek adına sanayinin nabzını tutarak sanayiciye optimum koşulları sağlamak için kollarını sıvamış durumdadır. Bu noktada ülkemizin Bakanlığımız öncülüğünde sanayicilerin ve üniversitelerimizin yeni dönemin insan kaynakları ihtiyacını karşılamak adına çalışmalar yapması, lojistik ağını ve ham madde tedarik ağını güçlendirmesi, yeni pazarların bulunması için strateji geliştirmek adına Milli Teknoloji Hamlesi’ni geliştirdiği kamuoyu tarafından bilinmektedir.

Ülkemizin imalat sanayinin kalbi Kocaeli, sanayi gücünün yanında Bakanlığımızın öncülüğünde gelişen projelerin oluşturduğu atmosfer ile teknolojinin kalbi olma yolunda ilerlemektedir. Milli Teknoloji Hamlesi’nin bir yüzü Yerli Otomobil çalışmalarının, ülkemizin teknoloji altyapısının yüz akı projesi Bilişim Vadisinde yürütülmesi ilimize büyük sorumluluk yüklemektedir. İlimizdeki güçlü sanayi altyapımız, firmalarımızın üretim esnekliği, kamu ve özel sektördeki nitelikli insan kaynağıyla birlikte 2023 vizyonunu geliştirmek adına İl Müdürlüğümüz koordinasyonunda önemli çalışmalar yürütülmektedir. Ülkemizin AR-GE ve inovasyon kapasitesinin artırılması, üniversite ve sanayinin etkin bir şekilde birlikteliğinin sağlanması, üniversitelerde üretilen bilginin sanayiye aktarılarak sanayi profilimizi orta yüksek ve yüksek teknoloji alanlarına çevirerek projelendirilmesi, İl Müdürlüğümüz ve paydaşlarının önüne koyduğu hedeflerin başında gelmektedir.

Kocaeli ilimizin geçmişten günümüze ekonomi yapılanması, sanayi sektörü üzerinden şekillenerek ülkemize liderlik edecek düzeye ulaşmıştır. Ülkemizin kuruluşunda önemli yatırımlara ev sahipliği yapan ilimizin yatırımcılar için cazibe merkezi olmasını sağlayan ayırt edici özelliklere sahiptir... Avrupa İstatistik Ofisinin 2019 yılı sıralamasında İzmit Körfezi, Avrupa'nın en büyük 7’nci limanı olarak kayıtlara geçmiştir. Bağlantı yolların düğüm noktasında yer alması, 35 adet limanın bulunması, uluslararası havalimanlarına yakınlığı, yetişmiş nitelikli insan kaynağının olması bu özelliklerden bazılarıdır. Aynı zamanda imalat sanayinde kimya, otomotiv ve makine sektörlerinde ihtisaslaşma ve kümelenme ile ülkemiz sanayi için ilkleri başlatmıştır. İlimiz OSB’lerinin 7’si ihtisas olmak üzere 14 OSB, 5 teknoloji geliştirme bölgesi ve sanayi sicil belgesine sahip 3 bin 852 firmasıyla güçlü sanayi yapısıyla dikkat çekmektedir.

İlimiz, kamu-özel sektör arası etkileşimin güçlü olması özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Özellikle Kamu Üniversite Sanayi İș Birliği (KÜSİ) yapısıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı ve ilgili kuruluşlar, Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversiteleri ve sanayi kuruluşları arasında ortak projeler gerçekleştirilmekte, ilimiz KÜSİ yapısının geliştirdiği uygulamalar, iyi uygulama örnekleri olarak diğer illerimize örnek teşkil etmektedir. İlimizde yürütülen Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği çalışmalarının diğer bir yansıması, sayıları artan AR-GE ve tasarım merkezleridir. AR-GE ve tasarım merkezi kurulması ile ilgili uygulama yönetmeliği; kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla yapılan çalıştaylar sonucu ortaya çıkan çözüm önerileri ve Bakanlığımız uzmanları görüşleri ile iyileştirilerek sektörlerin önü açılmıştır. Kocaeli’de AR-GE merkezi olma potansiyeli taşıyan firmaların sayısının yüksek olmasının sonucu ile birlikte, yönetmeliğin değişmesi ile AR-GE ve tasarım merkezi sayımızda kayda değer bir artış gözlemlenmiştir. Kocaeli, özel sektör AR-GE merkezi sayısında İstanbul’un ardından Türkiye ikincisidir. 2021 yılı mayıs ayı itibarıyla Türkiye genelinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca tescil edilmiş ve faaliyette olan 1.248 AR-GE merkezinden 130'u Kocaeli'de faaliyet göstermektedir. Özel sektör tasarım merkezlerinde ise Kocaeli 17 tasarım merkezi ile Türkiye'de 5’inci sırada bulunmaktadır. Diğer taraftan Bakanlığımızın ve İl Müdürlüğümüzün önemsediği ve destek verdiği alanlardan olan patent çalışmaları, istenilen düzeye ulaşmamış olsa da bu konuda kayda değer artış gözlenmiştir. 2020 yılı ilimiz patent başvuru sayısı 240, patent tescili 118, faydalı model başvurusu 111 ve faydalı model tescili de 48 olarak Tük Patent Enstitüsü kayıtlarında yer almaktadır.

Ülkelerin refah düzeyini arttıran önemli faktörlerden biri şüphesiz rekabet etme kabiliyetidir. Rekabet edebilme yeteneği de güncel teknolojik gelişmelere bağlı olarak işletmelerin AR-GE faaliyetlerinde ne kadar güçlü olduğuyla ilişkilendirilebilir. Ürünün kalitesini yükseltmek ve üretimin maliyetini düşürmek için kullanılabilecek en ideal yöntem AR-GE ve yenilikçi yaklaşımdır. Genel olarak işletmelerin AR-GE yapabilmesi için ciddi bir maliyete ihtiyaç vardır. Bakanlığımız ekonomik büyümenin AR-GE’den geçtiği bilinciyle, teşvik ve destek sistemlerini AR-GE üzerine kurgulayarak firmalara bu konuda ciddi destekler vermektedir.

Günümüzde teknolojik gelişmeler geometrik olarak artığından, AR-GE faaliyetleri teşvik ve destek mekanizmalarında stratejik planlar ve eylem planları da bu değişimlere ayak uydurmak zorundadır. Bu konuda Bakanlığımız yenilikçilik ve girişimciliğe büyük önem vermekte ve bu oluşumlara kurulumdan başlayarak, üretim aşamasına, ürünlerin ticarileşmesi ve yeni pazarlar bulması noktasında her aşamada desteklerini sunmaktadır.

Yatırımlar ve devam eden projelerden bahsederken insan kaynağı faktörünü unutmamak gerekir. İlimizde bulunan Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi kaliteli eğitim programlarıyla, istihdam yaratan yatırımlara insan kaynağı konusunda destek olabilecek pozisyondadır. İl Müdürlüğümüz öncülüğünde yürütülen Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği çerçevesinde yürütülen çalışmalarda her iki üniversitemiz de aktif rol almaktadır. Teknoloji üretmeyi, AR-GE ve inovasyonu temel politikası edinen Gebze Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi, köklü üniversitelerle yarışabilir duruma gelmiş olmakla beraber bazı programlarda ülkemize öncülük etmektedirler. Diğer taraftan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı desteğiyle İMES OSB’de kurulan Mükemmeliyet Merkezi, nitelikli eleman yetişmesi sağlamak üzere önemli katkılar sunmayı planlamaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.