15 Temmuz Cuma gecesi hain bir darbe girişimi yaşadık. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, Başbakanımız, ordumuz, siyasetçi ve bürokratlarımız, emniyet güçlerimiz, medya, sivil toplum örgütlerimiz ve halkımızla, demokrasi adına dünyaya örnek olacak bir sınav verdik. Tüm terör saldırılarının hedefi, ülkemizdeki güven ortamını sarsmak. Teröre karşı yapılan bütün hareketleri destekliyoruz. Bu süreçte kısa zamanda içeride demokrasi ve özgürlükler teminat altına alınmış, ekonominin işleyişi normalleşmiştir. Bu yılın başından beri devam eden ve darbe girişiminden bu yana ise hızlanan ekonomideki reformların kesintisiz devam ediyor olması bizleri mutlu etmektedir.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Üretim Reform Paketi Kanun Tasarı Taslağı bu ayın başında tüm kamuoyu ile paylaşıldı.  Söz konusu Taslak üretim ve yatırımın önündeki engelleri kaldırma hedefiyle çok sayıda kanun değişikliği öngörüyor. Özellikle OSB’ler olmak üzere yatırımların desteklenmesi bağlamında çok sayıda düzenlemeyi içeriyor. Sürdürülebilir büyüme üretimden geçiyor. Bu bakımdan üretimin önündeki engellerin kaldırılacağı tüm düzenlemeleri destekliyoruz. 

Ramazan Bayramı arifesinde Başbakanımız tarafından açıklanan Ekonomik Teşvik Paketinde ise mali açıdan alınan tedbirler bakımından dikkat çekicidir. Pakette vergi borcu olanlara yönelik yapılandırmalar yer almaktadır. Bir defaya mahsus olmak kaydıyla, bu yapılanma ile hiç alınamayacak olan vergi borçları toplanabilecekse, bütçesel anlamda önemli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle bunu denk bütçe yapma adına bir fırsat olarak görüyoruz. Bütçedeki bu fazla, yapısal reformların bir an önce hayata geçirilmesinde elimizi güçlendiriyor. Denk bütçeyi; sanayicinin üzerindeki faiz yükünü azaltacağından ve dolayısıyla yatırımların artmasına neden olacağı için önemsiyoruz.

Kurban Bayramı’ndan önce yine Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından Doğu ve Güneydoğu Bölgesi için 140 milyar TL’lik yatırım paketini açıkladı. Bu paketin bölgenin yaralarını saracağına, güven ortamının tekrar inşa edilmesine katkı vereceğine ve bölgede yatırımların artacağına inanıyoruz.
Diğer taraftan Maliye Bakanımız geçtiğimiz hafta başında vergi borçlarını düzenli olarak ödeyen mükelleflerin, indirimli oranda vergi ödeyeceğine yönelik yeni düzenlemeleri getirileceklerini belirtti. Bu düzenleme bizi mutlu etmiştir. Vergisini zamanında ödeyen, dürüst mükelleflerin ödüllendirilmesi gerektiğini ısrarla söylüyorduk. Yine vergi incelemesinde zaman aşımı süresinin 5 yıldan 3 yıla indiriliyor olması da bizim nezdimizde olumlu bir gelişmedir. Çünkü, cari yıl incelemesi ve öngörülebilirlik önemli bir kriter ve bütün dünyada trend bu yöndedir.

Tüm bu olumlu gelişmelere, alınan tedbirlere ve reformlara karşılık ilk olarak Temmuz ayında uluslararası kredi ve derecelendirme kuruluşu  olan S&P ve daha sonra Moody's'in Türkiye'nin notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviyenin altına indirme kararları bizleri üzdü. Bunun siyasi olduğunu düşünüyoruz. 

Ülke ekonomilerinde not düşürülmesine konu olacak ekonomik veriler; büyüme oranı, bütçe açığı ve cari açıktır. Ülkemiz tüm olumsuz koşullara rağmen, Avrupa ve OECD ülkeleri ile kıyaslandığında yılın ikinci çeyreğindeki yüzde 3,1 ile başarılı bir performans göstermiştir. Diğer taraftan her ay gerilemeye devam eden yıllık cari açığımız Temmuz ayında 28,9 milyar dolara düşmüştür. Bütçede ise yılın ilk dokuz ayında 4,9 milyar TL fazla verdik. Bu verilerin derecelendirme açısından pozitif algılanması gerektiğini düşünüyoruz.

Ülkemize yabancı sermaye çekmek için derecelendirme kuruluşlarının verdiği not kuşkusuz önemli. Bu nedenle Türkiye’nin yapması gereken ekonomik reformların yanı sıra hukukun üstünlüğü ilkesine de uyumlu davrandığını göstermek olmalı. Kimi Avrupa ülkelerinde de zaman zaman uygulanan OHAL süreci zaten kısa sürede tamamlanacak ve Türkiye hızla normalleşecek. Bu süreçle birlikte yapısal reformlarla ekonomideki hamlelerin daha hızlı atılacağını düşünüyoruz.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.