1925 doğumlu Dr. Soçira Toyoda söyleşisinde; “Her gün Dr. Deming’in sadece bir sözünün ne anlama geldiğini düşünürüm.” sözü vardı. 
Konuyu tanıtmayı da Dr. Deming’in kitaba yazdığı önsöze bırakalım, deyip üç makale yazmıştık. Özet olarak, üç makalede “Sanayideki hiyerarşik yapıların bütünüyle Ekonomik Transformasyonu gereklidir. Bu yapılar BİREYİ, İNNOVASYONU havasızlıktan boğup, öldürmüştür.”, “Bireye öz güvenini kaybettiren, innovasyonu mahveden yaygın güçleri listeleyip, Ekonomik Transformasyon Odaklı Liderlikle bu güçler yok edilmelidir.” ve “hiyerarşik yapının ortaya çıkışını, maliyet kalemlerini ve bu maliyet kalemlerinin kar merkezi haline nasıl dönüştürüleceğini” yazmışız. Son makalede ağır maliyet kalemlerinin kar merkezi haline dönüşmesi için Profound Knowledge, PrK, Sisteminin öğrenilmesi ve pratiğe uyarlanmasının gerekli olacağını belirlemişiz. Bu makalede PrK Sistemine değineceğiz. PrK Sistemi dört parçadan oluşur: 
•    Sistem bilgisi,
•    Varyasyon bilgisi - İstatistiksel teori
•    Ustalık-knowledge bilgisinin teorisi,
•    Psikoloji bilgisi.
Bu dört parça da birbirleri ile etkileşimlidir ve herhangi bir parçası diğerlerinden ayrılamaz. Günümüz Türkiye’sindeki bilinen psikolojiden farklı olan yeni tip psikoloji bilgisi varyasyon bilgisi olmaksızın eksik kalacaktır, natamamdır. Bu iki parça bu şekilde etkileşimli kalır. Bilgi ustalık-knowledge anlamında alınmalıdır. Yani sadece kitabi bilgi uygulamada çok çok yetersiz kalacaktır. Psikologlar varyasyonu anlasalardı, iş ortamında, okullardaki notlamalara ve sıralamalara karşı çıkarlardı. Bazıları da bu tip uygulamaların içinde olmazdı. Sonuçta ortaya çıkan iş edindikleri şiddetli psikolojik yangınları söndürmeye uğraşmazlardı. ”
Dr. Soçira Toyoda’nın bir haftasını düşünerek geçirdiği Dr. Deming’in ilk makalede beş cümlesini, diğer iki makalede sekiz cümlesini yazmıştık. Şimdi de 6 cümlesini ve PrK (Ustalık Çekirdek Bilgisi) Sistemini dört parçasının listesini yazdık. Kendimi Dr. Toyoda’nın yerine koyarak, düşüncelerimi yazmayı sürdüreyim.
“PrK’nın (Ustalık Çekirdek Bilgisinin) dört parçasını tanıdım. Kitapları okumaya başlamalıyım. Ama uygulamada yetersiz kalacağı da gün gibi aşikar. 
Bu durumda Nissan bizi ezmeye devam edecek. Ohno Usta Nissan BlueBird’i incelemiş. Belki de bir tanesini satın alıp, kullanmaya başlamıştır. Onun isminin başında Dr. yok. Acaba anlar mı, PrK’yı?  Ona fark ettirmeden anlatırım.
Ekonomik Transformasyon Odaklı Liderliğin elde edilmesinde nihayet emeklemenin bir adımını fabrikamın yolunda atabildim.”
OSB odaklı iş dahil, Ekonomik Transformasyon için IK ve iş organizasyonu hazır! Sadece işi ehline teslim edelim. Karmaşık iş aslında bu kadar da basit olabilir.
Samsung Elektroniğin değeri 275 milyar dolar iken, ülkemizin ilk 10 şirketi, holdingler dahil, 40 milyar dolardır. Yani tek başına Samsung, ilk 10 Türk şirketini yediye katlıyor. Ekonomik Transformasyon kesinlikle bu farkı kapatıverir. 
Sonuç olarak Profound Knowledge  (Ustalık Çekirdek Bilgisi)  sisteminin etkileşimli parçacıklarının nelerden meydana geldiğini, öğrenilmesi ve pratiğe uyarlanmasının gerektiğini de öğrendik. 
Daha fazla bilgi için: https://ekonomiktransformasyon.blogspot.com/

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.