1925 doğumlu Dr. Soçira Toyoda söyleşisinde; “Her gün Dr. Deming’in sadece bir sözünün ne anlama geldiğini düşünürüm.” sözü vardı.
   

Konuyu tanıtmayı da Dr. Deming’in kitaba yazdığı önsöze bırakalım, deyip iki makale yazmıştık. Özet olarak, makalelerde “Sanayideki hiyerarşik yapıların bütünüyle Ekonomik Transformasyonu gereklidir. Bu yapıların yönetim biçimi BİREYİ, İNOVASYONU havasızlıktan boğup, öldürmüştür. İkinci makalede bireye öz güvenini kaybettiren, inovasyonu mahveden yaygın güçleri listeleyip, ekonomik transformasyon odaklı liderlikle bu güçler yok edilmelidir.” diye yazmışız.
   

Devam edelim; ekonomik transformasyon odaklı liderlik çalışanlar arasındaki farklılıkların anlaşılmasını gerektirir. Grup çalışmasının optimizasyonu için; bu farklılıkların işe, ortama adaptasyonunu sağlamak gereklidir.

İnsanı, inovasyonu boğan yaygın hiyerarşik yönetim biçimi kötü niyetle ortaya çıkmamıştır. Herhangi bir ortama, dünyaya uymayan tepkili tavırla, davranışla ortaya çıkıp ufak ufak büyümüştür. Özellikle şu an bizim yaşadığımız karşılıklı bağımlılık ve ilişkisel ağa sahip dünyaya uymamaktadır. Hiyerarşik yapılar günümüz dünyası ile tam anlamı ile uyumsuzdur.

İnsanı, inovasyonu boğan yaygın hiyerarşik yönetim biçiminin maliyeti;

* Rekabetçi pozisyonun kaybolması,

* İnsanın ve inovasyonun mahvedilmesi,

* Kaliteyi yakalamaktaki başarısızlıktır.

Bu maddelerin tersinin elde edilmesi için Profound Knowledge (Ustalık Çekirdek Bilgisi PrK) sisteminin öğrenilmesi ve pratiğe uyarlanması gerekli olacaktır.

Dr. Soçira Toyoda’nın bir haftasını düşünerek geçirdiği Dr. Deming’in ilk makalede beş cümlesini, ikinci makalede de iki cümlesini yazmıştık. Şimdi de altı cümle ve mevcut durumun maliyetinin ne olduğunun listesini yazdık. Kendimi Dr. Toyoda’nın yerine koyarak, düşüncelerimi yazmayı sürdüreyim.
   

“PrK’yı öğrenmeden lider olamam. Hatalı liderlik anlayışı ile bu güne kadar gelmişim. Toyota olarak 1960’a kadar gelmişiz.

Nissan Toyota’yı az daha toprağın altına gömecekti. Ohno Usta hala işe karşı mı? Nissan MaviKuş araba modelini inceledi mi acaba? İnceledi ise, ne kadar kaliteli, performanslı olduğunun farkına varmıştır.

Ekonomik Transformasyon Odaklı Liderliğin elde edilmesi, Profound Knowledge (Ustalık Çekirdek Bilgisi PrK) ile mümkün!

2010 yılından 1960’lara baktığımda Toyota Toyota diye diye başarımızı yakalamaya uğraşıyorlar. Ama hiçbir yerde de beceremiyorlar. Halbuki ilk makalede yayımlanan söyleşimi alıp, okusalar, düşünseler, araştırsalar işi çözecekler. Acaba onları aldattığımı mı zannediyorlar.”
  

OSB odaklı iş dahil, ekonomik transformasyon için IK ve iş organizasyonu hazır! Sadece işi ehline teslim edelim. Karmaşık iş aslında bu kadar da basit olabilir.

Samsung Elektronik’in değeri 275 milyar dolar iken, ülkemizin ilk 10 şirketi, holdingler dahil, 40 milyar dolardır. Ekonomik transformasyon kesinlikle bu farkı kapatıverir.
   

Sonuç olarak yaşadığımız ortamlar, karşılıklı bağımlılık ve ilişkisel ağa sahip iş ortamlarına, kamuya hiyerarşik yapının uymadığı görüldü. Çalışanı, inovasyonu boğan yaygın hiyerarşik yönetim biçiminin saydığımız maliyet kalemlerinin, tersinin elde edilmesi için Profound Knowledge  (Ustalık Çekirdek Bilgisi)  sisteminin öğrenilmesi ve pratiğe uyarlanmasının gerektiğini de öğrendik.

Daha fazla bilgi için: https://ekonomiktransformasyon.blogspot.com/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner302