“Niğde TGB’yi iyi değerlendirmeli”

Niğde Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Adnan Görür, Niğde’de kurulacak teknoloji geliştirme bölgesinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtip, “Üniversite olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırız” dedi

“Niğde TGB’yi iyi değerlendirmeli”

Niğde Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Adnan Görür, Niğde’de kurulacak teknoloji geliştirme bölgesinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtip, “Üniversite olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırız” dedi

14 Ocak 2013 Pazartesi 12:27
“Niğde TGB’yi iyi değerlendirmeli”


 Niğde Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Adnan Görür, Niğde’ye kurulacak teknoloji geliştirme bölgesi üzerine yaptığı değerlendirmede, “Niğde TGB ile amaç; üniversite-sanayi işbirliğinin artırılması, ileri teknolojiye yönelik girişimciliğin teşvik edilmesi, teknolojik bilgi üretilmesi, bilimsel bilginin ticarileştirilmesi, Ar-Ge’ye dayalı ürün ve üretim yöntemlerinin geliştirilmesi olacak. Bu oluşum aynı zamanda firmalar ve girişimcilere üniversitenin altyapı imkanlarından, akademisyen ve öğrenci/mezun potansiyelinden yararlanma imkanı sağlayacak. Niğde Üniversitesi TGB bu anlamda atılmış en önemli adımlardan biridir. İyi değerlendirilmesi gerekmektedir.  Bu doğrultuda Üniversite olarak üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazırız” diye konuştu.

BİNALAR İÇİN BAKANLIKTAN DESTEK İSTENECEK
2012 yılında Niğde Üniversitesi, Niğde Valiliği, Niğde Belediyesi, Niğde Ticaret ve Sanayi Odası, Niğde Ticaret Borsası ve Niğde OSB işbirliğinde bir ön protokolle ilk çalışmalarına başlanan Niğde Üniversitesi TGB’nin oluşum sürecinin 03 Ocak 2013 tarihli 28517 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu onayıyla tamamlanmış olduğunu belirten Görür, idari bina ve inkübatör inşasının en kısa sürede başlatılması gerektiğini belirtti. Bu süreçte Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan destek talep edileceğini belirten Görür, inşaat süresinin tamamlanmasının ardından Niğde TGB bünyesinde Ar-Ge faaliyetlerini sürdürecek şirketler için başvuru ve değerlendirme sürecinin başlayacağını dile getirdi. Görür açıklamasında ayrıca özetle şu görüşlere yer verdi:

CAZİP KILIYOR
“Araştırma olanaklarına ve nitelikli insan kaynaklarına olan yakınlık, erişim kolaylığı ve buna ek olarak verimliliklerindeki artış ile düşük maliyetler firmalar açısından TGB’lerde yer almayı oldukça cazip kılıyor. Üniversitenin oluşturduğu bilgi ve deneyimin ürüne dönüşmesi, akademik personelin sanayi finansmanını da kullanarak araştırmalarını sürdürmeleri, öğrenci ve mezunlara istihdam olanağı sağlanması gibi nedenler, TGB’leri üniversiteler açısından da cazip kılmaktadır. Bütün bunlara ek olarak TGB’lerde faaliyet gösteren işletmelerin çalışmalarını üniversitesindeki araştırma odakları ile eşgüdümlü bir şekilde yürütebilmeleri, gerek işletmelerin, gerekse TGB’lerin başarısını belirleyen etken olmaktadır. Bunların dışında TGB bünyesinde faaliyet gösterecek firmalar için yasal bir takım avantajlar da söz konusu olmaktadır.”
Son Güncelleme: 14.01.2013 12:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.