SB’lerde rekabet gücü yükselecek

Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk, Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerinde büyük önem taşıyan SB’lerin rekabet gücünün yükseltileceğini söyledi.

SB’lerde rekabet gücü yükselecek

Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk, Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerinde büyük önem taşıyan SB’lerin rekabet gücünün yükseltileceğini söyledi.

03 Haziran 2013 Pazartesi 09:08
SB’lerde rekabet gücü yükselecek  Ülkemizde 1987 yılında ilki Mersin’de kurulan serbest bölgelerin günümüzdeki sayıları 19’a ulaştı. İhracata yönelik yatırım ve üretimi teşvik etmek, doğrudan yabancı yatırımları ve teknoloji girişini hızlandırmak, işletmeleri ihracata yönlendirmek ve uluslar arası ticareti geliştirmek amacıyla kurulup işletilen SB’ler uzun süredir farklı konular ile de gündeme geliyor. Bunlardan biri yeni nesil SB’ler, diğeri sağlık SB’ler. Ayrıca ülkemizin birçok ilinde SB kurulmasına yönelik yerel tartışma ve değerlendirmeler devam ediyor. Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri kapsamında da büyük önem taşıyan SB’leri Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk, Sanayi Gazetesi’ne değerlendirdi. Öztürk, Ekonomi Bakanlığı’nın SB’lere yönelik çalışma ve hizmetlerine dair şu açıklamada bulundu:

Yeniden yapılandırma çalışmaları 
“Ülkemizin değişik bölgelerinde kurulan SB’lerde bulunan bölge müdürlüklerimiz vasıtasıyla tek durak ofis mantığı çerçevesinde asgari bürokrasi ile bölgeye gelen tüm yatırımcı ve işletmelere mevzuat çerçevesinde tüm kolaylık sağlanmaktadır. Ayrıca, Ekonomi Bakanlığı olarak, Türk serbest bölgelerinin bütüncül bir yaklaşım ve dünyadaki eğilimlere paralel bir anlayışla ele alınarak yeniden yapılandırılmasına ilişkin çalışmalara devam etmekteyiz. Bu kapsamda, sanayi sektörleri yanında hizmet sektörlerini dışa açmak, ülke ekonomisinin ihtiyaçları dâhilinde uluslararası yatırımları çekmek ve rekabet gücü yüksek yatırım alanlarını ekonomiye kazandırmak istiyoruz.”

“Dinamik bir sistem kuracağız”
Öztürk, 2023 yılı hedeflerinde SB’lerin önemi ve görevine dair şunları söyledi:  Bilindiği üzere SB’ler 1987 yılından beri aktif olarak çalışmaktadır. Bugüne kadar yürüttüğümüz çalışmalarımızın neticesinde, öncelikle hazır altyapılı alanlarda ihracata yönelik üretimi, yabancı sermaye yatırımlarını artıracak, kümelenme oluşturacak, ihracata yönelik destek hizmetleriyle donatılmış dinamik bir sistem kurmak istiyoruz. Biraz önce bahsetmiş olduğum mevzuat değişikliği ile özellikle hizmet sektörüne ağırlık vererek, 2023 yılı için Bakanlığımızın belirlemiş olduğu 500 Milyar dolar ihracat hedefine SB’ler olarak en yüksek katkıyı sunmak istiyoruz. Ülkemizin genel ihtiyaçlarına paralel olarak teknoloji yoğun ve yüksek katma değerli ürünlere yönelik ihracatı artırmak, uzun vadeli yabancı yatırım girişini destekleyecek alanlar oluşturmak, yeni ve nitelikli işgücü için istihdam alanları oluşturmak istiyoruz.


Lojistik hizmetler
Dış ticaret için her zaman çok önemli olan lojistik hizmetler konusunda da önemli bir atılım yapmayı hedeflemekteyiz. İletişim ve ulaşım yolları hızla gelişiyor. Üretim merkezleri ile tüketici arasındaki mesafenin açılmasıyla rekabet avantajını belirleyen temel unsur artık kaliteli ve hızlı lojistiğin sağlanması olmuştur. Bu amaçla, yurtiçinde ve yurtdışında lojistik hizmetler için bölgeler oluşturmak ve ihracatçımızın rekabet gücüne katkı sunmak istiyoruz. Yeni kuracağımız bu bölgelerde, lojistik ve tedarik mekanizmasının etkin yönetimiyle, hız, güvenilirlik, maliyet ve pazarlama açısından firmalarımıza büyük avantaj sağlamayı hedefliyoruz.

“Rekabet avantajı yaratacağız”
Bu çerçevede, ülkemizin stratejik konumunun sağladığı avantajlardan azami şekilde yararlanmak ve ülkemizi Ortadoğu, Kafkaslar ve Türk Cumhuriyetleri, Akdeniz ve dolayısıyla dünyaya bağlanan bir giriş-çıkış kapısı yapmak için çalışmalarımıza aralıksız devam etmekteyiz. Ayrıca, Rusya Federasyonu, ABD ve Çin Halk Cumhuriyeti gibi ülkelerde lojistik ve depolama tesisleri kurarak ülkemiz ihracatçısı için önemli bir rekabet avantajı yaratmayı planlıyoruz. Lojistik sektöründe planlanan faaliyetlerin hayata geçirilmesiyle, ülkemizi dünyada ve uluslararası ticarette önemi artan lojistik sektöründe daha büyük bir paya sahip ve sektörün ülkemiz GSMH’na katkısını artırmış bir şekilde görmek istiyoruz.”


İhracatımızın yüzde
4,6’sı SB’lerde

-          Günümüz itibariyle kaç serbest bölgede kaç firma faaliyet göstermektedir. 2012 yılı ve 2013 ilk çeyreği itibariyle serbest bölgelerin ihracat ve istihdam rakamları nedir?

 

-          1987 yılında Mersin Serbest Bölgesi’nin yarattığı 150 milyon dolarlık ticaret hacmiyle başlayan Serbest Bölge uygulaması, 2012 yılında 19 SB ile 23 milyar dolarlık yıllık ticaret hacmini yakalamış, toplam istihdam ise 56 binlere ulaşmıştır. SB’lerden yapılan ihracat ülkemiz ihracatının yüzde 4,6’sına karşılık gelmekte olup, 2012 yılı sonu itibarıyla SB’lerimizde 494’ü yabancı toplam 2 bin 407 firma faaliyet göstermektedir. Yerli firmalara nazaran sayısı az olsa da yabancı firmalar SB’lerdeki istihdamın yüzde 65’ini gerçekleştiriyor.  SB’lerimiz bugüne kadar kamu maliyesine de ciddi bir katkı sağlamış durumdadır. Bölgeler üzerinden yapılan mal hareketlerinden alınan özel hesap geliri toplamda 1 milyar doları aştı. Yine toplamda Devletimiz, SB’lere 32,4 milyon Dolar yatırım yaptı. Bunun karşılığında özel sektör tarafından 3 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirildi. Yeni mevzuat çalışmalarının istenen sonucu vermesiyle bu rakamları çok daha yükseğe taşıyacağımıza eminim.

 

 

 

 

Son Güncelleme: 03.06.2013 09:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.