SB’ler sisteme entegre olacak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, SB’lerde yenileşme çalışmalarını Sanayi Gazetesi’ne anlattı. Çağlayan, SB’lerde SB dışındaki alanlara verilen teşvikin önünü açacak yapılanmaların işaretini verdi.

SB’ler sisteme entegre olacak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, SB’lerde yenileşme çalışmalarını Sanayi Gazetesi’ne anlattı. Çağlayan, SB’lerde SB dışındaki alanlara verilen teşvikin önünü açacak yapılanmaların işaretini verdi.

01 Temmuz 2013 Pazartesi 09:01
SB’ler sisteme entegre olacak


  SB’ler ülkemizde son zamanların en çok tartışılan, üzerinde durulan yapılanmalarından biri oldu. Aynı OSB’lerde olduğu gibi SB’lerde de yeni yapılanma ve model üzerine uzun süredir duruluyor. Sağlık SB’ler meselenin sadece bir ayağı. Bir diğer ayakta farklı bir yapılanma ve model söz konusu.
 Üzerinde uzun süredir tartışılan yeni modele ilişkin net bir açıklamada henüz bulunulmadı. Biz de SB’leri Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a sorduk.

Kapsamlı teşvik sistemi

Ülkemizin istikrarlı büyüme sürecinin devam ettirilmesi, ekonomik kalkınmanın hızlandırılması ve rekabet gücünün artırılması için ulusal sanayinin yapısal dönüşümünü hızlandırarak cari açığın azaltılmasına katkı sağlayacak, katma değeri ve teknoloji içeriği yüksek stratejik yatırımların özendirilmesi, bölgesel gelişmişlik farklarının giderilmesi ve kümelenme faaliyetlerinin desteklenmesine yönelik olmak üzere ülkemizde 2012 yılında kapsamlı bir teşvik sistemi geliştirildiğini belirten Bakan Çağlayan şunları söyledi:


“Yeni sisteme entegre edilmeliler”

“SB’lerin geliştirilmiş yeni sisteme benzer amaçlarla entegre edilmesi önem arz etmektedir. SB’lerimizin bütüncül bir yaklaşım ve yeni bir anlayışla ele alınarak; sanayi sektörleri yanında hizmet sektörlerinin de dışa açılmasına hizmet edebilecek, ülke ekonomisinin ihtiyaçları ve cari açığın azaltılması bakımından stratejik nitelik arz eden uluslararası yatırımları çekmede rekabet gücüne sahip yatırım alanları olarak ekonomiye daha güçlü biçimde katılım sağlayacakları yeni bir yapıya kavuşturulmasına ihtiyaç bulunmaktadır. SB’lerimizdeki mevcut uygulama problemlerini bertaraf etmek ve SB’lerimizin cari açığın azaltılmasında daha etkin bir araç olarak kullanılmasını sağlamak üzere çalışmalarımız kesintisiz olarak devam etmektedir.”


Kamu maliyesine katkıları oldu

SB’lerin bugüne kadar kamu maliyesine de ciddi bir katkı sağladığını kaydeden Bakan Çağlayan, “Bölgeler üzerinden yapılan mal hareketlerinden alınan özel hesap geliri toplamda 1 milyar doları aşmıştır. Yine toplamda Devletimiz, SB’lere 32.4 milyon Dolar yatırım yaptı, bunun karşılığında özel sektör tarafından 3 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirilmiştir. Ancak, dünya ekonomisinin genel olarak serbestleşmiş bir global pazar halini aldığı günümüzde, ülkelerin yabancı sermaye yatırımlarını çekmede çok farklı uygulamaları benimsediğini görüyoruz. Artık dış ticaret enstrümanlarının ve teşvik sisteminin hem yerli hem yabancı yatırımcılar için daha sofistike olması gerektiği açık” diye konuştu.


2012’de 23 milyar dolar ihracat
1987 yılında Mersin SB’nin yarattığı 150 milyon dolarlık ticaret hacmiyle başlayan SB uygulamasının 2012 yılında 19 SB ile 23 milyar dolarlık ihracat hacmini yakaladığını, toplam istihdamın 56 binlere ulaştığını kaydeden Bakan Çağlayan, “SB’lerden yapılan ihracat ülkemiz ihracatının yüzde 4.6’sına karşılık gelmekte olup, 2012 yılı sonu itibarıyla serbest bölgelerimizde toplam 2 bin 407 firma faaliyet göstermekte; bunun 494’ü yabancı firmalardan oluşmaktadır. Yerli firmalara nazaran sayısı az olsa da yabancı firmalar SB’deki istihdamın yüzde 65’ini gerçekleştirmektedir” dedi.


Sanayi Gazetesi’ne konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “SB’leri geldiği noktadan daha ileriye taşımak için, SB’lerin bütüncül bir yaklaşım ve yeni bir anlayışla ele alınarak, sanayi sektörleri yanında hizmet sektörlerinin dışa açılmasına da hizmet edebilecek, ülke ekonomisinin ihtiyaçları ve cari açığın azaltılması bakımından stratejik nitelik arz eden uluslararası yatırımları çekmede katkı sağlayacak bir yapıya kavuşturulmasına ihtiyaç bulunuyor” dedi.

 

Son Güncelleme: 02.07.2013 11:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.