Sağlık SB ile gelecek

Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerinde sağlık gelirlerinin artması büyük önem taşıyor. Bakanlık kurulacak Sağlık SB’ler ile sağlık gelirini 2013’te 3, 2023’te 20 milyar dolara çıkartmayı hedefliyor.

Sağlık SB ile gelecek

Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerinde sağlık gelirlerinin artması büyük önem taşıyor. Bakanlık kurulacak Sağlık SB’ler ile sağlık gelirini 2013’te 3, 2023’te 20 milyar dolara çıkartmayı hedefliyor.

21 Haziran 2013 Cuma 08:31
Sağlık SB ile gelecek


 
Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri kapsamındaki ihracat rakamında sağlığın payı büyük. Bu hedefe ise kurulacak sağlık SB’ler ile ulaşılması amaçlanıyor. Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk bu konuda Sanayi Gazetesi’ne yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin sağlık gelirini 2013 yılında 3 milyar dolara, 2023 yılında ise 20 milyar dolara çıkartmayı hedeflediklerini söyledi. Ekonomi Bakanlığı’nın müteahhitlik, lojistik, film, bilişim, sağlık ve eğitim sektörlerine ilişkin hizmet ihracına ilişkin önemli destekler verdiklerini kaydeden Öztürk konuya dair şunları söyledi:

İleri teknoloji ve yetişmiş insan kaynağı
“Türkiye artık dünyada hizmet ihracı gerçekleştiren önemli ülkeler arasına girmiştir. Döviz kazandırıcı hizmet sektörlerine ilişkin uygulamalara baktığımızda özellikle sağlık alanında rekabetçi bir üstünlüğe sahip olduğumuz açıkça görülmektedir. Bakanlık olarak sağlık serbest bölgelerini ülkemizin 2023 hedefleri için önemli bir nokta olarak görmekteyiz. Halen 47 sağlık kuruluşu ile ABD’den sonra dünyada en fazla JCI ( Joint Commission International ) akreditasyonunlu sağlık kuruluşuna sahip ülke konumundadır. Bakanlık olarak amacımız, ülkemizin sağlık alanında sahip olduğu ileri teknoloji ve yetişmiş insan kaynağını kullanarak döviz kazandırıcı yönüyle sağlık sektörünü ülke ekonomisine sağladığı katkıyı artırmaktır.

5 milyon kişi sağlık turisti olacak
Dünya sağlık turizmi pazarının bu yıl itibariyle 100 milyar ABD Doları’na ulaşacağı ve 5 milyon kişinin sağlık turisti olacağı tahmin edilmektedir. Sağlık turizmi gelirinin 2013 yılında 3 milyar dolara, 2023 yılında ise 20 milyar dolara çıkartmayı hedefliyoruz. Sağlık serbest bölgeleri ve döviz kazandırıcı hizmetlere ilişkin desteklerimiz kapsamında bu payı artırmayı hedefliyoruz. Bu amaçla, Sağlık Bakanlığı ile müşterek çalışmalara devam ediyoruz. Özellikle transplantasyon, kanser, tıbbi ilaç üretimi, sağlık turizmi gibi alanlarda çalışmalara devam etmekteyiz. Bu alanlarda kurulacak serbest bölgelerle ülkemizin önemli bir sıçrama yapmasını ve stratejik konumunun da etkisiyle dünyada sağlık alanında ilk akla gelen ülkelerden birisi olması için çalışmalara aralıksız devam etmekteyiz.

Sinema serbest bölgeleri
Öte yandan, ülkemizde film stüdyo ve platolarını içeren sinema serbest bölgesi kurulmasına yönelik çalışmalara Kültür ve Turizm Bakanlığı ile koordinasyon halinde devam ediyoruz. Bakanlığımız bünyesinde yürütülen “3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı” çalışmaları kapsamında, ülkemizde sinema serbest bölgeleri kurulması perspektifinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türk sinema sektörünün serbest bölge uygulamalarıyla desteklenerek kurumsallaşma, sanayileşme ve dış ticarete açılmalarının sağlanması amacına yönelik talepleri çerçevesinde bir takım düzenlemelere yer verdik. Bu alanda da, son dönemde yapılan başarılı atılımları ivmelendirmek istiyoruz.”

Son Güncelleme: 21.06.2013 08:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.