Merkez Bankası’nın müdahalesi doğru

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, merkez bankasının son günlerde dolara yaptığı müdahaleler ile ilgili, “Türkiye'de serbest dalgalı bir kur rejimi var. Dolayısıyla bu sistemde kur bazen düşecek bazen yükselecektir. Gerektiğinde merkez bankası gerekli gördüğü müdahaleyi yapacaktır” dedi.

Merkez Bankası’nın müdahalesi doğru

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, merkez bankasının son günlerde dolara yaptığı müdahaleler ile ilgili, “Türkiye'de serbest dalgalı bir kur rejimi var. Dolayısıyla bu sistemde kur bazen düşecek bazen yükselecektir. Gerektiğinde merkez bankası gerekli gördüğü müdahaleyi yapacaktır” dedi.

19 Ekim 2011 Çarşamba 09:00
Merkez Bankası’nın müdahalesi doğru

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından, Ankara İş Dünyası ile Ankara'daki yabancı misyon temsilcilerini bir araya getiren resepsiyonda basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Çağlayan, Merkez Bankası'nın dolara yaptığı müdahale ile ilgili, “Konuyu daha önce değerlendirmiştim. Türk Lirası'nın aşırı değerlenmesi kadar değer kaybetmesi de özellikle işletmeler açsından, ticarethaneler açsından sıkıntı oluşturabilir demiştim. Yine aynı görüşteyim. Dolayısıyla bugün Merkez Bankası'nın yaptığı uygulamalar Merkez Bankası'nı ilgilendiren unsurlardır. Merkez Bankası bu işin düzenleyicisi ve işin nerde müdahale etmesi konusunda en yetkili mercii” şeklinde cevapladı.

 

MERKEZ BANKASI GEREKLİ MÜDAHALEYİ YAPACAKTIR

 

Yapılanların dünyadaki konjonktürel gelişmelerden kaynaklandığının söyleyen Çağlayan, özellikle Avrupa'daki sıkıntılardan kaynaklanan sorunların Türkiye'yi olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekti. Vatandaşların ve şirketlerin Türkiye'nin borç dengesini her zaman iyi değerlendirmesi gerektiğini ifade eden Çağlayan, şöyle konuştu: “Ticari şirketlerin girdisi neyse borcunu da muhakkak aynı birim üzerinden yapması bu işin olmazsa olmazıdır. Türkiye'de serbest dalgalı bir kur rejimi vardır. Dolayısıyla bu sistemde kur bazen düşecek bazen yükselecektir. Gerektiğinde Merkez Bankası'nın katkısı devreye girerek, gerektiğinde ateş yükseldiğinde ateşi düşürecek, ateş düşükse ateşi normal seviyesine getirecektir. Bu konuda Merkez Bankası gerekli gördüğü müdahaleyi yapacaktır.”

 

TÜRK LİRASININ DEĞERLENMESİ İTHALATI CAZİP HALE GETİRİYOR

 

Çağlayan, Türk lirasının aşırı değerlenmesinin ithalatı cazip hele getirdiğine dikkat çekti. Bunun etkisinin geçen yıl net bir şekilde görüldüğünü söyledi. Geçen sene birçok insanın Türk Lirası'nın aşırı değerlenmesinden dolayı, ihtiyaçları hiç yokken beş altı aylık süreleri gözeterek buna rağmen otomobil siparişleri yaptıklarını ifade eden Çağlayan, “Bu göstermiş olduğum en basit tavır bile paramızın değerli olup olmadığını göstermesi açısından durumu son derece net gösteriyor. Türk Lirası'nın aşırı değer kaybettiği bir ortamda ister istemez üretim yapan, dışarıdan ham madde ve ara malı getirenlerin maliyetlerinde yükselme olacaktır. Bu durumda tüketime dayalı ithalat talebinin azaldığını görüyoruz” diye konuştu.

 

İTHALATI AZALTACAK SİSTEM ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

 

Çağlayan gün içinde yaptıkları en son toplantı ile beraber altı sektör üzerinde önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti. Sektörün tüm katmanları ve politikalarını belirleyen kamu kurumlarının temsilcileri ve 6 sektör ile çalışmalarını bitirdiklerini kaydeden Çağlayan, şöyle devam etti: “Bunlar, demir çelik, makine, otomotiv, kimya tekstil tarım ve gıda sektörleridir. Bu çalışmaların bir kısmını ekonomi koordinasyon kurulunda bakan arkadaşlarımızla görüşmüştük. Artık bundan sonra cari açığı dikkate alan ve Türkiye'de üretilmesi gerektiği halde yurt dışından Türkiye'ye getirilecek olan yatırımları özendirecek, ithalata bağlılığı azaltacak, ithal edilmek yerine Türkiye'de üretimi sağlayacak olan yeni bir çalışma içindeyiz. Bundan böyle Türkiye'nin yeni bir üretim desenine ve yeni bir ticaret dönemine girmiş bulunuyoruz. Bunu yapısal bir değişikliğe getirerek ve yapacağımız bazı reformlar konusunda önemli çalışmalarımızı olacak.”

Son Güncelleme: 19.06.2013 15:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.