Ekonomideki büyüme hızla devam ediyor

ESO Başkanı Savaş Özaydemir, dünya piyasalarında yaşanan sıkıntılara rağmen 2010 yılında 114 milyar dolarlık bir ihracat rakamına ulaşan Türkiye ekonomisindeki büyümenin artan bir hızla devam ettiğini söyledi.

Ekonomideki büyüme hızla devam ediyor

ESO Başkanı Savaş Özaydemir, dünya piyasalarında yaşanan sıkıntılara rağmen 2010 yılında 114 milyar dolarlık bir ihracat rakamına ulaşan Türkiye ekonomisindeki büyümenin artan bir hızla devam ettiğini söyledi.

07 Eylül 2011 Çarşamba 18:09
Ekonomideki büyüme hızla devam ediyor
Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Savaş Özaydemir, Türkiye’nin ihracatı içinde halen ileri teknoloji sanayi ürünlerinin ihracat oranının yüzde 3'ler düzeyinde olduğunu, bu oranın 2010 yılı ihracatı 1. 7 milyar dolara ulaşan Eskişehir'de yüzde 20'leri bulduğunu bildirdi. Özaydemir, yaptığı açıklamada, hızla küreselleşen dünyada sadece komşu ülkelerin değil tüm dünyanın pazar haline geldiğini belirterek, son dönemde yaşanan ekonomik gelişmelerin ülkelerin birbiriyle olan ekonomik bağlarının ve yatırımcıların dünyanın her yerindeki pazar arayışlarının, bu durumu ispat ettiğini kaydetti.
 
BÜYÜME TEMPOSU ARTARAK DEVAM EDİYOR
 
Dünyanın herhangi bir ülkesinde meydana gelen krizin tüm ülkeleri az ya da çok etkilediğini ifade eden Özaydemir, şöyle konuştu: “En son yaşadığımız küresel kriz buna en etkili örneklerden biridir. Ülkemiz 2010 yılında yüzde 8, 9'luk büyüme rakamına ulaşarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Ekonomimizdeki büyüme temposu artan bir hızla devam etmekte olup, 2011 yılının ilk çeyreğinde büyüme rakamı yüzde 11 ile ciddi bir rekor kırmıştır. Dünya piyasalarında yaşanan sıkıntılara rağmen 2010 yılında 114 milyar dolarlık bir ihracat rakamına ulaşan Türkiye ekonomisinin, 2011 yılında da hızlı büyüme temposuyla ihracattaki 127 milyar dolarlık hedefi aşarak sene sonunda 135 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşması bekleniyor.
 
SANAYİLEŞMEYE DEVAM ETMELİYİZ
 
Bu hedef tutturulduğu takdirde Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rekoru kırılmış olacak. Bu başarıda Türk sanayicisinin ve sanayinin büyük payı asla göz ardı edilmemelidir. Bu ülkenin sanayicisi ve girişimcisi her türlü zorluğa göğüs gererek yatırım yapmaya, istihdam sağlamaya ve dünyanın dört bir tarafına ihracat yapmaya tüm güçleriyle çaba sarf etmektedirler. Sürdürülebilir bir başarı için sanayileşmeye devam etmeliyiz.”
 
ESKİŞEHİR İLERİ TEKNOLOJİ İHRAÇ EDİYOR
 
Özaydemir, Türkiye'nin önemli sanayi merkezlerinden biri olan Eskişehir'in, sosyo-ekonomik gelişmede ve sanayileşmede gösterdiği başarılı performansla ülkenin hedeflediği gelişmişlik kriterlerini yakaladığını bildirdi. Eskişehir'in ihracatta ortaya koyduğu performansla örnek teşkil ettiğini anlatan Özaydemir, “Türkiye'nin ihracatı içinde halen ileri teknoloji sanayi ürünlerinin ihracat oranı yüzde 3'ler düzeyindeyken, bu oran 2010 yılı ihracatı 1. 7 milyar dolara ulaşan Eskişehir'de yüzde 20'leri bulmuştur. Bugün Eskişehir sanayi ihracatının yüzde 20'si havacılık sanayi ürünlerinden oluşmaktadır” dedi.
 
ÖNE ÇIKAN SEKTÖRLERİ BİR ARAYA GETİRDİK
 
Başkan Özaydemir şöyle devam etti: “ESO'ya üye firmaların yüzde 23'ü her yıl düzenli olarak ihracat yaparak hem ülkemiz ekonomisine hem de ilimiz ekonomisine büyük katkı sağlamaktadırlar. Eskişehir'de öne çıkan sektörleri kümelenme modeli altında bir araya getirdik. Bu kapsamda ilk olarak Eskişehir-Bilecik-Kütahya Seramik Kümelenmesi Derneği'ni, daha sonra Havacılık Kümelenmesi Derneğini ardından da Raylı Sistemler Kümelenme Derneği'ni kurduk. Sanayimizin gelişmesine önemli kazanımlara sağlayacak kümelenme modeli çalışmalarına, devletimizin destek ve teşvik tedbirlerinde yeni enstrümanlar geliştirmesinin büyük yarar sağlayacağı inancındayız.”
Son Güncelleme: 22.06.2013 09:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.