40 Milyar teşvikle 91 bin kişiye iş!

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yatırım teşvik belgelerinde güzel gelişmeler olduğunu, 8 ayda verilen 40 milyarlık teşviğin 91 bin iş yaratacağını söyledi.

40 Milyar teşvikle 91 bin kişiye iş!

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yatırım teşvik belgelerinde güzel gelişmeler olduğunu, 8 ayda verilen 40 milyarlık teşviğin 91 bin iş yaratacağını söyledi.

07 Ekim 2011 Cuma 14:03
40 Milyar teşvikle 91 bin kişiye iş!
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ihracatta yaşanan artışın, işsizliğin tek haneye inmesinin ve diğer paramet­relerin Türkiye’nin yatırımcılar için güvenli bir liman olduğunu gösterdiğini belirterek, bunun en güzel kanıtı­nın da yatırım teşvik belgelerindeki gelişmeler olduğunu kaydetti. Bakan Çağlayan yaptığı açıklamada, Ocak-Ağustos 2011 döneminde 39.2 milyar TL’lik yatırımı kapsayan 3 bin 268 adet teşvik belgesinin sağlayacağı istihdamın 90 bin 886 olarak öngörüldüğünü söyledi. Çağlayan, bu öngörünün Türkiye’de çarkların hızlan­maya başladığının, işsizlikte tek haneli dönemin devam edeceğinin işareti olduğunu belirtti. Çağlayan, belge ade­dindeki artışlarda Ocak-Ağustos 2011 döneminde yeni teşvik sistemine henüz geçilmeyen 2009 yılının aynı dönemine göre yüzde 110, 2010 yılının aynı dönemine göre ise yüzde 14 artış söz konusu olduğunu ifade etti.
YENİ SİSTEMLE BİRLİKTE ARTIŞ OLDU
Sabit yatırım tutarı açısından ise Ocak-Ağustos dönemin­de, 2009’a göre yüzde 121 oranında artış sağlandığına dikkat çeken Çağlayan, şunları söyledi: “Yatırım projele­rinin sayısı açısından, yeni teşvik sistemi ile birlikte yük­selen bir artış trendi söz konusudur. Söz konusu trend, Türkiye’nin yatırım açısından cazip bir ülke olduğunu ortaya koymaktadır. Standart&Poors’un Türkiye’nin yerel para cinsinden kredi notunu yükseltmesi de bunun en somut örneğidir. İnanıyorum ki, kredi derecelendir­me kuruluşları Türkiye ekonomisinin bu dinamizminin karşılığı olarak yabancı para cinsinden de kredi notu­nu artıracak, bu da daha fazla yatırımcının yatırım için Türkiye’yi tercih etmesine yol açacaktır.”
TÜRKİYE’YE DAHA FAZLA YATIRIM GELECEK
Bakan Çağlayan, yatırım tutarı içerisinde en yüksek pa­yın imalat sektörü yatırımlarına gitmesinin ve bu raka­mın en yakın hizmetler sektörü yatırımlarının dahi yüzde 70 üstünde olmasının, ihracatının yüzde 80’inden fazlası sanayi ürünlerinden oluşan Türkiye’nin dinamizmi­nin artarak devam edeceğinin kanıtı olduğunu söyledi. Ağustos 2011’de 370 adet yatırım teşvik belgesi düzen­lendiğine işaret eden Çağlayan, söz konusu belgelerde öngörülen sabit yatırım tutarının 3.3 milyar TL, öngö­rülen istihdam sayısının 9 bin 688 kişi olduğunu kay­detti. Çağlayan, şunları söyledi: “Bugün Türkiye’nin bütçe dengesi, kamu borçları birçok AB üyesinden daha iyi durumdadır. Yüzde 9.2 olan işsizlik oranı AB orta­lamasının altında, ABD ile neredeyse aynı düzeydedir. Büyüme rakamları, ihracat artışı, sanayi üretimi ve diğer ekonomik göstergeler Türkiye’ye önümüzdeki dönemde daha fazla yatırımın geleceğini göstermektedir. Yatırım­ların artması, istihdama, üretime ve ihracat artışına yan­sıyacaktır.”
Son Güncelleme: 19.06.2013 16:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.