“Ana hedefimiz sektöre yerli çözümler sunmak”

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümesi Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ ana hedeflerinin ana entegratör firmalara yerli çözümler sunmak ve ihracatın arttırılması olduğunu söyledi.

“Ana hedefimiz sektöre yerli çözümler sunmak”

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümesi Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ ana hedeflerinin ana entegratör firmalara yerli çözümler sunmak ve ihracatın arttırılması olduğunu söyledi.

11 Kasım 2013 Pazartesi 12:37
“Ana hedefimiz sektöre yerli çözümler sunmak”
  

    Kümelenme ülkemiz sanayinde yeni yeni yer edinip hayat bulmaya başlayan bir yapılanma. Ülkemizin dört bir yanında çeşitli sektörlerde kümelenmenin hayata geçmesine dair çalışmalar yürütüldüğü biliniyor. Kısa adı OSSA olan OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi de bu yapılanmaların en önemlilerinden biri. OSSA; 1 Temmuz 2008’de kuruldu. OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ ile OSSA’yı ve savunma sanayini konuştuk. Ertuğ, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı:

OSSA hangi temel üzerinden kuruldu?
-          OSTİM’de Savunma ve Havacılık kümelenmesi çalışması yapılması, OSTİM OSB’de hangi sektörün ne kadar rekabetçi olduğunu görmek ve güçlü olan sektörlerde uzmanlaşarak, uluslar arası alanda rekabet edebilmek adına 2007 yılında  Uluslar arası Rekabet Araştırmaları Kurumu (URAK) ile yapılan çalışma sonucu ortaya çıkmıştır. Bu saha çalışması sonucu görüldü ki; OSTİM talaşlı imalat, sac şekillendirme, yüzey işlem, elektromekanik, kompozit ve kablaj gibi savunma ve havacılık sanayilerinin ihtiyacı olan yan sanayiyi bünyesinde bulundurmaktadır. Ayrıca hali hazırda bu alanlarda çalışan firmalarımız Ankara’da bulunan ana sanayi firmalarımıza hizmet etmekteydiler. Bu sebepten aslında doğal bir kümelenmeden bahsedebiliriz OSTİM’de.

Hangi oluşumlar ile iş ve güç birliği içindesiniz?
-          Günümüz şartları ve özellikle savunma ve havacılık endüstrisinin koşulları bizleri bir arada daha güçlü olmaya doğru itmekte. Bu sebepten OSSA OSTİM ve İvedik ile başlayan ancak şu an Ankara’nın her bölgesinden, cirosunun önemli bir kısmını savunma ve havacılık sanayine yaptığı işlerden sağlayan  firmalarımızın, yer aldığı OSTİM OSB,SSM, Ekonomi Bakanlığı, ASO,SaSaD,KOSGEB, ODTÜ Teknokent, THK Üniversitesi gibi destekleyen kurumları ile güçlü bir oluşum.

OSSA’nın ana hedefi nedir?
-          Bu çatı altında bizim ana hedefimiz savunma ve havacılık sanayinde ana entegratör firmalara yerli çözümler sunmak ve KOBİ’lerimizin savunma ve havacılık sektörlerinde ihracatlarının artması için var gücümüzle çalışmak. Bu çerçevede bir çok faaliyet yaptık ve yapacağız.

Ne tür çalışmalarda bulunuyorsunuz?
-          Çalışmalarımızı sayarsak, öncelikle bizim için en önemlisi ülkemizdeki ana sanayi firmaları bu sebepten onlarla yakın ilişkilerimiz var. Her düzeyde, sık sık firmalarımız ile onları ziyaret ediyor ve firmalarımızı tanıtıyoruz. Daha önceden iş yapan firmalarımızın iş hacmini arttırmak, iş yapmayanları da iş yapar hale getiriyoruz. Bunun yanında görünürlülük ve tanıtım faaliyetlerimiz sürekli devam ediyor ayrıca Ekonomi Bakanlığı Uluslar arası Rekabeti Arttırma Projesi kapsamında firmalarımızı yurtdışı fuar ve iş görüşmelerine götürüyoruz. Bize gelen talepleri küme firmalarımıza yönlendiriyor ve yurtdışından alım heyetleri getiriyoruz. Firmalarımızın eğitim, danışmanlık ve sertifikasyon sorunlarını çözüyor onların savunma ve havacılık sektörlerinde daha da ilerlemeleri için çalışıyoruz.

Bugüne kadar ne tür teşviklerden yararlandınız?
-          Kümelenme teşviklerinden bugüne kadar Ekonomi Bakanlığımız’ın Uluslar arası Rekabeti Geliştirme(URGE) kapsamında yararlandık. OSTİM’de şu an İş ve İnşaat Makinaları Kümelenmesin’de iki, Medikal Sanayi Kümelenmesi’nde bir, Savunma ve Havacılık Kümelenmesi’nde bir olmak üzere dört adet dış ticaret projesi yürütülmekte. Sadece OSSA’da bu proje kapsamında 24 adet firma 1 milyon 105 bin TL gibi bir bütçeden yararlanmaktadır.


 

OSSA’nın hedefleri
Ordumuzun ihtiyaçlarının karşılanmasında yerli üretimin payını artırmak.
Savunma sanayi KOBİ’lerini ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabet edebilir hale getirmek.
Artan işbirlikleri ve gelişen yetenekler ile tercih edilen alt tedarikçiler haline gelmek.
Nihai ürünlerle uluslararası pazarlara açılmak.
Sektörel ihtisaslaşma ile bölgesel rekabet avantajı oluşturmak.
Akademik çalışmalarla ve üniversitelerle çalışarak KOBİ’lere teknoloji transferi yapmak.
Yetenekleri gelişen alt tedarikçilerle yabancı rakiplere karşı rekabet avantajı oluşturmak.

 

Son Güncelleme: 12.11.2013 10:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.