Günümüzde Türkiye’de sanayi şehri denildiğinde ilk akla gelen şehrin Kocaeli olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Kocaeli sahip olduğu konum ve sanayi üretim potansiyeli ile önemli bir üretim ve lojistik merkezi halini almıştır. Geçmişten günümüze baktığımızda Kocaeli’nin ekonomik yapılanmasını sanayi sektörü şekillendirmiştir. Kocaeli ili, ülkemizde planlama dönemiyle birlikte yoğunluk kazanan sanayi yatırımları ile Türkiye’nin en hızlı gelişen sanayi bölgesi olmuştur.

Kocaeli’de sanayileşme 19. yüzyılın ortalarında başlamıştır. Bu dönemde sanayileşme çabasına giren Osmanlı Devleti’nin sanayileşmede en önemli bölgelerinden birisi İzmit Körfezi’nin çevresi olmuştur. 1840’lı yıllarda faaliyete geçen Hereke Fabrika-i Hümayun ve İzmit Çuha Fabrikası, Osmanlı Dönemi’nin Kocaeli’ye miras bırakılan en önemli tesisleridir. Liman kenti konumunda olması ve sahip olduğu ormanların da etkisiyle gemiciliğin de ilerleme kaydettiğini; Karamürsel, İzmit ve Kefken’de bulunan tersanelerin imparatorluk donanmasına hizmet ettiğini görmekteyiz.  Daha sonra Cumhuriyet döneminde de Kocaeli’nin sanayileşmesi hız kesmemiş, devlet eliyle yapılan hamleler çarpan etkisiyle ülkeye teknoloji transferini sağlamış, özel teşebbüslerin sanayi yatırımlarını hızlandırmıştır. Özellikle 1961 yılında işletmeye alınan o dönemki adıyla İPRAŞ, bölgede petrole dayalı sanayinin gelişmesinde belirleyici olmuştur. Kocaeli’nin liman şehri olması, Avrupa’dan Asya’ya geçişte kavşak noktası olması, stratejik konumunun doğal sonucu olarak sanayi yatırımlarının ağırlık kazanmasına neden olmuştur.

Kocaeli günümüzde 14 organize sanayi bölgesi (OSB), 130 AR-GE merkezi, 17 tasarım merkezi ve 5 teknoloji geliştirme bölgesi ile sanayinin merkezi olmasının yanı sıra, teknoloji üreten bir üs konumundadır. Kocaeli’de 311’i yabancı sermayeli olmak üzere toplam 2 bin 986 kapasite raporlu tesis ve bu tesislerde toplam 206 bin 120 kişi istihdam edilmektedir. İstanbul Sanayi Odası tarafından yapılan sıralamada 2019 yılında, 500 büyük sanayi kuruluşunun 79’u Kocaeli’de faaliyet göstermektedir. Bunların 36’sının merkezi Kocaeli’de bulunmaktadır. Sahip olduğu araştırma kapasitesi ve altyapısıyla, teknoloji dünyasının öncü kuruluşlarından olan TÜBİTAK’ın Gebze yerleşkesinde savunma sanayisinden uzay araştırmalarına, raylı ulaşım teknolojilerinden tıbbi cihaz üretimine kadar ülkemize özgün çözümler sunulmaktadır. Kocaeli’nin bir diğer sembol teknoloji kuruluşu olan Bilişim Vadisi, Türkiye’nin 2023 Milli Teknoloji Hamlesi olarak, dünyayı değiştirecek faydalı teknolojilerin öncüsü olma hedefiyle Türkiye’nin geleceğini temsil etmektedir. Bilişim Vadisi, üreteceği yüksek teknoloji içeren ürünlerle ülkemize ve ilimize sağlayacağı katkılar tartışılmazdır. Bunların yanı sıra var olan 7’si ihtisas 7’si karma OSB olmak üzere 14 OSB’de yaklaşık 127 bin kişi istihdam edilmektedir. Kocaeli yabancı sermayeli ve büyük ölçekli işletmelerin tercih ettiği ildir. Küresel ölçekte hizmet veren marka firmalar Kocaeli’de üretimlerine devam etmektedir.

Kocaeli, TÜİK’in 2019 yılı verilerine göre kişi başına düşen GSYH bakımından 14 bin 304 dolar ile iller sıralamasında 2’nci sırada yer almaktadır. Hiç şüphe yok ki bunda sanayi sektörünün payı azımsanmayacak ölçüde büyüktür. Deniz, hava ve karayolu alanında Kocaeli’yi de içine alacak şekilde son yıllarda gerçekleştirilen, yapımı devam eden ve planlanan ülkenin en büyük projeleri, gelecekte bölgenin özel sektör yatırımları açısından daha cazip hale gelmesini sağlayacaktır. Yapımı gerçekleşen Marmaray, Kuzey Marmara Otoyolu, İzmir-Bursa-İstanbul Otoyolu, Osmangazi Köprüsü önemli projelerdir. Bu projelerle birlikte limanlar ve OSB’lere bağlantı yollarının yapılmış ve yapılmaya devam ediliyor olması ilimizin sanayisi için ulaşım imkânlarını artırmıştır.  Yapımı devam eden Gebze OSB-Darıca Sahil Raylı Sistem Hattı, İzmit-Kandıra Yolu ve başta Güney Marmara Otoyolu olmak üzere henüz planlama aşamasında olan birçok proje Kocaeli’nin ulaşım gücünü daha da arttıracak ve bölgeyi ülkenin ulaşım üssü durumunu güçlendirecektir.

Kocaeli, kamu özel sektör arası etkileşimin güçlü olması özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Özellikle Kamu Üniversite Sanayi İş Birliği yapısıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı ve ilgili kuruluşlar, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi ve sanayi kuruluşları arasında ortak projeler gerçekleştirilmektedir. Kocaeli, Kamu Üniversite Sanayi İş Birliği yapısının geliştirdiği uygulamalar, iyi uygulama örnekleri olarak diğer illerimize örnek teşkil etmektedir.

Sürekli değişen ve gelişen Kocaeli’de, Hükümetimizin desteği ile birlikte ithalat bağımlılığı yüksek olan ara malı ürünlerin üretiminin artırılması amacıyla, doğa dengesini de koruyarak sanayicileri desteklemeye devam etmekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023 hedefleri doğrultusunda, Türkiye’nin sanayi üssü konumundaki Kocaeli, belirlediğimiz hedefler doğrultusunda, küresel rekabet açısından imalat sanayinde yüksek katma değer üreten, bilgi ekonomisi ve teknolojik dönüşüme öncülük eden ülke kalkınmasına katkısını artıran bir il olacaktır.

Çağımızda sanayileşmesini gerçekleştirmeden, teknolojik gelişmelere ayak uydurmadan ilerleme kaydeden toplumları göremeyiz. Eskiden savaşlar yüzlerce hatta binlerce kişilik ordularla kazanılırken şimdi teknoloji savaşlarının yapıldığını görüyoruz. Bu nedenle, bizler Kocaeli özelinde üzerimize düşen sorumlulukların bilincinde hareket etmeliyiz. Türkiye’nin, milli teknoloji hamlesi ışığında, fikri mülkiyet haklarına sahip olduğu küresel ölçekte rekabet edebilecek bir otomobil markası yaratma hedefiyle kurduğu TOGG, otomobil tasarımını Kocaeli’de gerçekleştirmiştir. Kocaeli, sahip olduğu kalifiye insan gücü ile birçok bilimsel ve teknolojik gelişmenin önünü açmış, dev sanayi yatırımlarına ev sahipliği yapmaktadır. Gerek kamu sektörünün gerekse özel girişimcilerin yaptığı çalışmalarla küresel rekabette Kocaeli’nin öncü konumunu sürdürmesini temenni ediyor, bu vesileyle Sanayi gazetesinin tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.