Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

SANAYİNİN İKİNCİ 500’Ü REKORA KOŞUYOR

Firmaların heyecanla beklediği “Türkiye’nin ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesi geçtiğimiz günlerde açıklandı. Türkiye Sanayi Odası (İSO)’nın açıkladığı listede çarpıcı veriler yer alıyor. Genel tabloya bakıldığında üretimin arttığı görülen listede birçok yeni firmanın olması sevinçle karşılandı. İlk 500’den İkinci 500’e düşen firmaların sayısı ise şok etkisi yarattı.

Yayınlandı

Tarih

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 2021 verilerine göre açıkladığı “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesi geçtiğimiz gün kamuoyuyla paylaşıldı. Araştırmaya göre; İlk 500 sıralamasından ikinci 500 listesine düşenlerin azımsanamayacak sayıda olduğu görüldü. Düşüş yaşayan firmaların yanı sıra ilk kez ikinci 500 listesine giren firmalar ise oldukça dikkat çekti. Türkiye sanayisinin can damarı ikinci 500 listesini sizler için inceleyip derledik.

KÜÇÜK FARKLAR VAR

İSO’nun yaptığı araştırmaya göre, İkinci 500’ün üretimden net satışları, yüzde 77,5 artarak 191,1 milyar TL’den 339,2 milyar TL’ye yükseldi. Üretimden net satışlar dikkate alınarak yapılan İSO İkinci 500’ün 2021 yılı sıralamasına bakıldığında; Ege Seramik 980,1 milyon TL ile ilk sırayı aldı. Ege Seramik’i, küçük bir farkla 979,8 milyon TL ile Kozlu Gıda takip ederken, Kangal Termik Santral 979,7 milyon TL ile üçüncü oldu.

YÜKSELEN FİRMA SAYISI

İSO İkinci 500’ün bu yılki listesine 137 yeni sanayi kuruluşu girdi. Bunlardan 57 tanesi İSO 500’den İSO İkinci 500’e düşen şirketlerden oluştu. Listeye geçen yılki İSO 1000 dışından giren yeni firma sayısı 80 olurken, 2020 yılının İSO İkinci 500 listesinden İSO 500’e çıkan firma sayısı ise 39 olarak gerçekleşti.

Reklam

İLK KEZ LİSTEYE GİRENLER

Türkiye sanayi üretiminin atom karıncaları olarak bilinen ikinci 500 kategorisinde Ege Seramik 980,1 milyon TL ile ilk sırayı aldı. Ege Seramik’i, küçük bir farkla 979,8 milyon TL ile Kozlu Gıda takip ederken, Kangal Termik Santral 979,7 milyon TL ile üçüncü oldu. Bu hararetli rekabetin arasında yeni firmalarda dâhil oldu. İSO’nun ikinci 500 listesine, Güray Tarımsal Ürünler, ANTEPSAN Kuruyemiş, Hasbil Tarım Ürünleri, Sertel Vida Metal, CFN Kimya, Norö Somun, T.K.G Otomotiv, Bor Şeker, Kızılay İçecek gibi birçok firma listeye girmeyi başardı.

DÜŞÜŞLER DE YAŞANDI

İkinci 500 listesine giren yeni firmaların yanı sıra ilk 500’den ikinci 500 sıralamasına düşenlerde oldu. Kozlu Gıda İmalat, Ege Seramik, Üntel Kabloları, Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi, Empera Halı, Mikropor Makine, Mikropor Makine, Uludağ İçecek, Kula Yağ ve Emek Yem, TARFAŞ Tarımsal Faaliyetler Üretim, Kale Kilit ve Kalıp Sanayi gibi birçok firmanın ise üretim ve satış hacmini düşürmelerinden kaynaklı aşağı sıralara sert düşüşlerinde olduğu gözlemlendi.

İKİNCİ 500’E İLK KEZ GİRENLER İSİM VE LİSTE SIRALAMALARI;

Reklam

17.Gürsoy Tarımsal Ürünler Gıda San. ve Tic. A.Ş.

26.ANTEPSAN Kuruyemiş

32.Hasbil Tarım Ürünleri İhracat İthalat Pazarlama

36. Sertel vida metal

48. CFN Kimya

Reklam

98. Norm Somun San. ve Tic. A.Ş.

101. T.K.G Otomotiv

102. Bor Şeker

104. Kızılay İçecek

124. İstanbul Asfalt Fabrikaları

Reklam

127. Hattat Traktör

188. Marshall Boya ve Vernik Sanayi

193. Sanat Ambalaj

197. Norm Salihli Vida ve Cıvata Makine

224. Anatolia Tanı ve Biyoteknoloji Ürünleri

Reklam

233. Corning Optik İletişim Sanayi

238. Ay-Tim Tekstil

243. panel Radyatör

260. Kımıl Tekstil

269. Besa Yemcilik Hayvancılık Gıda Maddeleri

Reklam

274. Sabırlar Fındık İhracat

278. Lider Petfood Yem San. ve Tic. A.Ş.

280. Tümer Halı

291. CRT Metal

295. Staret Entegre Gıda

Reklam

306. Formül Plastik ve Metal Sanayi

308. Kayseri Yem

315. Grand Halı Tekstil

319. İlko İlaç

324. Uçak Tekstil Turizm

Reklam

327. Dervişoğlu Tarım Ürünleri

330. Güney Süt Sanayi ve Gıda Maddeleri Ticaret

338. Marzinc Marmara Geri Kazanım

342. Ayes Çelik Hasır ve Çit Sanayi

344. Yolbulan Demir

Reklam

354. İnci Mobilya Malzemeleri

358. Galva Metal

362. Sürü Tekstil Konfeksiyon

378. Tezkim Tarımsal Kimya

380. Provel Tüketim Ürünleri

Reklam

382. Europower Enerji ve Otomasyon Teknolojileri

388.Schmid Pekintaş Güneş Enerji Sistemleri

395. Kale Pratt & Whitney Uçak Motor Sanayi

398. İpek Yem ve Gıda

405. Kavçim Çimento

Reklam

408. Saf Mensucat

413. Saf Mensucat

414. Niyazi Önen Gıda Sanayi

415. Karyer Isı Transfer

416. Koruma Temizlik

Reklam

418. Golda Gıda

420. Bolca Hindi Üretim ve Pazarlama

433.Denizli Çimento

434. İzeltaş İzmir El Aletleri

438. Konfor Dayanıklı Tüketim Malları Mobilya Deri Tekstil İnşaat Turizm

Reklam

443. Tören Gıda

445. Schattdecor Dekoratif Kağıt Baskı

448. Balıkesir Onur Süt ve Petrol Ürünleri İnşaat

449. Korsini-Saf Ambalaj

450. Tat Makarnacılık

Reklam

453. Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii

455. Baymel Poliüretan Kimya

460. Sançim Bilecik Çimento Madencilik Beton

470. Valfsel Armatür Sanayi

476. Sirena Marine Denizcilik

Reklam

477. Teknik Masura Ambalaj Kağıt Geri Dönüşüm

478. Gitaş Gıda ve İhtiyaç Maddeleri

479. Alfa Kimya

480. Tüm Ekip İlaç

481.Arobus Araç İmalat

Reklam

485. Rella Gıda

486. Narkonteks Tekstil

488. YEO Teknoloji Enerji ve Endüstri

491. Estaş Eksantrik

492. Bareks Polietilen Film Ekstrüzyon

Reklam

493. Seyran Gıda

494. Beybo Boya

498. Dokuteks Halı Tekstil

İLK 500’DEN İKİNCİ 500’E DÜŞEN BAZI FİRMALAR

*Kozlu Gıda İmalat San. Tic. ve Taşımacılık A.Ş.

Reklam

*Ege Seramik San. ve Tic. A.Ş.

*Üntel Kabloları San. ve Tic. A.Ş.

*Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi A.Ş.

*Empera Halı San. ve Tic. A.Ş.

*Mikropor Makina San. ve Tic. A.Ş.

Reklam

*Uludağ İçecek Türk A.Ş.

*Kula Yağ ve Emek Yem San. Tic. A.Ş.

*TARFAŞ Tarımsal Faaliyetler Üretim San. ve Tic. A.Ş.

*Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş.

*Yurtbay Seramik San. ve Tic. A.Ş.

Reklam

*Vezirköprü Orman Ürünleri ve Kağıt Sanayi A.Ş.

*Ulusoy Elektrik İmalat Taahhüt ve Ticaret A.Ş.

*Agrobest Grup Tarım İlaçları Tohumculuk İmalat İth. İhr. San. ve Tic. A.Ş.

*Ontex Tüketim Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.

*Boğaziçi Beton San. ve Tic. A.Ş.

Reklam

*Georg Fischer Hakan Plastik Boru ve Profil San. Tic. A.Ş.

*Karel Elektronik San. ve Tic. A.Ş.

*Gamateks Tekstil San. ve Tic. A.Ş.

*World Medicine İlaç San. ve Tic. A.Ş.

SANAYİ GAZETESİ /ANALİZ

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

KOSGEB’DEN TEKMER’E ZİYARET

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Hasan Basri Kurt, yerel yönetimler bazında bir ilk olan Tuzla Belediyesi Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER)’İ ziyaret etti.

Yayınlandı

Tarih

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Hasan Basri Kurt, yerel yönetimler bazında bir ilk olan Tuzla Belediyesi Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER)’İ ziyaret etti.

Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER); girişimcilere ve işletmelere ön inkübasyon,  inkübasyon sonrası süreçlerde; iş geliştirme, mali kaynaklara erişim, yönetim, danışmanlık, mentörlük, ofis ve ağlara katılım gibi hizmetlerin sağlandığı yapılar olarak hizmet vermektedir.

Tuzla TEKMER, Tuzla Belediye Başkanlığına ait 110 dönüm arazi üzerine kurulu Şelale Eğitim Parkının içinde yaklaşık 2368 m2 alan üzerine inşa edilmiştir.

Şelale Eğitim Parkı içinde; Bilsem, Bilim Kampı, Süper Bilgisayarlar, Planetaryum, Holozoo, Anadolu Kültür Merkezi, Kadın Koordinasyon Merkezi, Engelli Koordinasyon Merkezi, Karting, Buz Pateni, Bowling, Amfi tiyatro, Restaurant, Cafe, Mescid vb birçok fonksiyonel alan bulunmaktadır.

Tuzla TEKMER 1. Etapta faaliyete geçen alanda 13 kapalı işlik, 1 açık işlik, 1 laboratuvar, 2 Toplantı salonu ve 1 Konferans salonundan bulunmakta olup, toplamda 2368 m2 alana kurulmuştur.

Reklam

Türkiye’nin en fonksiyonel parkı olan Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı içerisinde kurulan Teknoloji Merkezi, çağın gerektirdiği inovatif fikirlere ev sahipliği yapmaya başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi işbirliği ile eğitim ağı genişletilirken, yeni fikirler için biyoteknoloji, yazılım, kimya ve yapay zeka konularında uygulama alanları oluşturuldu. Türkiye’nin yeni teknoloji üretim üslerinden birisi olan merkezi, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ile birlikte gezdi. İkili, ziyaret sırasında Teknoloji Merkezi’nin faaliyetleri ve çalışmaları ile ilgili fikir alışverişinde bulundular.

Okumaya Devam Et

Sanayi

KOCAELİ’YE DEĞER KATANLAR ERDOĞAN TARAFINDAN ÖDÜLLENDİRİLDİ

Sanayi ve teknolojinin başkenti Kocaeli’nin ‘En’leri bir araya geldi. 650 bin çalışanı, 18 milyar dolarlık ihracatıyla her sektörden büyük bir ekosistemin kurulduğu Kocaeli’ye değer katanlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödüllendirildi.

Yayınlandı

Tarih

Sanayi ve teknolojinin başkenti Kocaeli’nin ‘En’leri bir araya geldi. 650 bin çalışanı, 18 milyar dolarlık ihracatıyla her sektörden büyük bir ekosistemin kurulduğu Kocaeli’ye değer katanlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödüllendirildi.

Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nde düzenlenen ödül töreni; sanayi, teknoloji, inovasyon ve girişimcilik alanlarındaki tüm bileşenleri bir araya getirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası ve Bilişim Vadisi’nin katkılarıyla “Teknoloji ve Sanayinin Merkezi Kocaeli’ye Değer Katanlar” ödül töreni gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı törende önemli açıklamalarda bulundu.

ERDOĞAN’DAN TEKNOLOJİ VURGUSU

Erdoğan, 3 yıl önce Bilişim Vadisi’ni açtıklarında buranın, Türkiye’nin yarınlarını şekillendirecek teknoloji ve inovasyon üssü olacağını ifade ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

Reklam

“Aradan geçen kısa süre zarfında vadimizin bu hedefe doğru emin adımlarla ilerlediğini görüyoruz. Bilişim Vadisi yazılım, mobilite, elektronik, enerji, tasarım ve oyun gibi sektörlerde faaliyet gösteren firmalarıyla büyük ve güçlü Türkiye’nin köşe taşıdır. Vadimiz, 230 bin metrekare kapalı alanıyla ülkemizin en büyük teknoloji geliştirme bölgesi hüviyetine sahiptir. İstanbul, Kocaeli, İzmir arasında oluşturduğumuz teknoloji koridoruyla birbirine bağlanan Bilişim Vadisi, milli teknoloji hamlemize büyük bir ivme katıyor. Önümüzdeki dönemde vadimizin teknoloji ve inovasyon kapasitesini daha da artıracağına inanıyorum.”

“GÜZEL İŞLERİ YAPANLARI TAKDİR ETMEK GELENEĞİMİZİN MİRASI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni Türkiye’nin ufkunu yansıtan böyle bir mekanda Türkiye’nin sanayide lokomotif şehirlerinden Kocaeli’ne değer katan firmaları ödüllendirmenin elbette farklı bir mana taşıdığını dile getirerek, ecdadın “Marifet iltifata tabidir, iltifatsız emek zayidir.” dediğini hatırlattı.

Güzel işler yapanları, örnek çalışanları, ortaya eserleriyle çıkanları takdir etmenin geleneklerinin de mirası olduğunu belirten Erdoğan, çünkü ödüllendirilen her başarının daha nitelikli, daha büyük, vatana, millete, insanlığa daha faydalı çalışmaların müjdecisi olacağını kaydetti.

Erdoğan, “Türkiye Cumhurbaşkanı olarak yenilikçi, kaliteli ve kendi alanında çığır açan projelerin desteklenmesine çok ama çok ehemmiyet veriyorum. Bugün de yatırım, istihdam ve ihracat başta olmak üzere farklı alanlarda Kocaeli’nin gelişmesine, şehrimizin büyümesine katkı sunan firmalarımızı ödüllendiriyoruz.” diye konuştu.

Reklam

“İŞ İNSANLARIMIZI HER ALANDA DESTEKLEMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

2021’den bu yana en çok ihracat yapan, istihdamını en fazla artıran ve kadın istihdamı en çok olan firmaları özellikle tebrik ettiğini dile getiren Erdoğan, “Kocaeli’yle birlikte Türk ekonomisine değer katarak ödül almaya hak kazanan şirketlerimizi ve girişimcilerimizi kutluyor, başarılarının artarak devamını diliyorum. Bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de Türkiye için hayal kuran ve bu hayallerini gerçeğe dönüştürmeye çalışan siz iş insanlarımızı her alanda desteklemeyi sürdüreceğiz.” dedi.

Erdoğan, teknolojik bağımsızlığı kazanmadan, milli sanayiyi inşa etmeden ekonomik ve siyasi anlamda özgürlüğün tesis edilemeyeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Savunmada dışa bağımlılık nasıl ciddi sıkıntılar doğurursa teknoloji ve üretimde dışa bağımlılık da benzer riskler oluşturur. Koronavirüs salgını sürecinde yaşananlar bu gerçeği çarpıcı bir şekilde ortaya koymuştur. Dünyanın en zengin, en müreffeh ülkeleri bile sağlık çalışanları ve vatandaşları için maske bulamadı. Asgari sağlık hizmetlerini sunmakta zorlandığı günler yaşadı. Küresel tedarik zincirlerindeki kırılmalar nedeniyle birçok yerde üretim aylarca durma noktasına geldi. Hastanelerden, marketlerden, sanayi sitelerinden yansıyan görüntüleri hepimiz gayet iyi hatırlıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(İnsansız hava araçları) Bizimle bu alanlarda da ortak yatırımlara girmek isteyen dünyadaki süper güçler var.” dedi.

Reklam

 Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın ev sahipliğinde, sanayiciler ile geleceğin teknolojisini inşa edenleri buluşturan tören, Türkiye’nin bu alanda son 20 yılda geldiği noktayı da gözler önüne serdi.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, istihdam, ihracat ve yatırım kategorilerinde başarılı olan teknoloji şirketleri ile sanayi kuruluşlarına ödüllerini takdim etti.

Türkiye’nin en aktif girişim sermayesi fonları ve melek yatırım fonları ile Türkiye’nin en aktif kitlesel yatırım fonu da böylece ödüllendirilmiş oldu.

KOCAELİ BİR SANAYİ ŞEHRİ

Reklam

Kocaeli, 650 bin çalışanı, imalat sanayisinde 8 bin işletmesi ile yıllık 18 milyar dolar ihracat yapıyor. 2021’de toplam araç üretiminin yaklaşık yüzde 40’ı Kocaeli’nde gerçekleştirildi. 14 Organize Sanayi Bölgesi, 2 Serbest Bölge, 1 Endüstri Bölgesi bulunan il, limanları ve lojistik merkezleriyle Türkiye’nin en stratejik konumunda yer alıyor.

KOCAELİ TEKNOPARKLARIN DA MERKEZİ

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu için en önemli bölgelerden olan şehir, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Kalite Kampüsü, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi’ne ev sahipliği yaparken 128 Ar-Ge merkezi ve 15 Tasarım Merkezi’nin de üssü durumunda. Kocaeli’nde; Bilişim Vadisi, TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK), Gebze Organize Sanayi Bölgesi Teknopark, Kocaeli Üniversitesi Teknopark ve Gebze Teknik Üniversitesi Teknopark olmak üzere 5 Teknoloji Geliştirme Bölgesi bulunuyor. Bu bölgeler, yerli ve milli üretime önemli katkılar sunuyor.

MEGA TEKNOLOJİ KORİDORU

Bunlardan biri olan ve törenin de organize edildiği Bilişim Vadisi, Türkiye’nin yeni teknolojilerin üreticisi olması hedefiyle hayata geçti. 2019 yılında resmi açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan Bilişim Vadisi, başta Togg olmak üzere bugün 311 şirketle yoluna devam devam ediyor. Teknoloji ve inovasyonda “Mega Teknoloji Koridoru” oluşturma hedefiyle yola çıkan Bilişim Vadisi’nin İstanbul ve İzmir’de de yerleşkeleri bulunuyor. Ağırlıklı olarak sivil teknolojilere odaklanan Bilişim Vadisi; dijitalleşme, yazılım, oyun gibi alanlarda faaliyetler yürüterek girişimcilerle birlikte yeni bir ekosistem oluşturuyor.

Reklam


Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ödüllerini alan işletmeler şöyle:

İSTİHDAMINI EN FAZLA ARTIRAN SANAYİ KURULUŞLARI

Ford Otomotiv Sanayi Koç – Holding Otomotiv Grubu Başkanı Haydar Yenigün

Özka Lastik ve Kauçuk Sanayi – Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şerif Kanık

Reklam

Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi – CEO Haluk Kürkçü

Prometeon Türkiye Endüstriyel ve Ticari Lastikler – Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander

EN FAZLA İHRACAT YAPAN SANAYİ KURULUŞLARI

Türkiye Petrol Rafinerileri – Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Haydar Yenigün

Reklam

Sarkusyan Elektronik Bakır – Genel Müdür Sevgür Arslanpay

Posco Assan TST Çelik – Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar

Nuh Çimento Sanayi – Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin

EN FAZLA CİRO ELDE EDEN KURULUŞLAR

Reklam

Türkiye Petrol Rafinerileri – Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Haydar Yenigün

Yıldız Entegre Ağaç Sanayi – Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Yıldız

Kroman Çelik Sanayi – Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Kemal Saraç

Tezcan Galvanizli Yapı Elemanları – Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Tezcan Öngören

Erdemir Çelik Servis Merkezi – Yönetim Kurulu Başkanı Gürtan Damar

Reklam

EN FAZLA KADIN İSTİHDAMI SAĞLAYAN SANAYİ KURULUŞLARI

Ford Otomotiv Sanayi Koç – Holding Otomotiv Grubu Başkanı Haydar Yenigün

VİP Giyim Sanayi – Kurucu Ortak Halil Akbaşoğlu

Namet Gıda Sanayi – Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Kayar

Reklam

Kent Gıda Malzemeleri – Yönetim Kurulu Başkanvekili İhsan Karagöz

EN FAZLA İSTİHDAM SAĞLAYAN TEKNOLOJİ KURULUŞLARI

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (Togg) – CEO Gürcan Karakaş

IBTECH – CEO Mehmet Kürşat Demirkol

Reklam

FEV TR Otomotiv ve Enerji – CEO Taner Göçmez

Logo Yazılım – Genel Müdür Akın Sertcan

EN FAZLA İHRACAT YAPAN TEKNOLOJİ KURULUŞLARI

GE Marmara Teknoloji Merkezi – Genel Müdür Meryem Aybike Molbay Arsan

Reklam

Eczacıbaşı Monrol – Kurucu Ortak Şükrü Bozluolçay

Temax Mühendislik – Şirket Kurucusu Tamer Cankurtaranoğlu

EN FAZLA YATIRIM ALAN TEKNOLOJİ KURULUŞLARI

Büyütech Teknoloji – Kurucu Ortak Alpaslan Işıklı

Reklam

Saykal Elektronik – Şirket Kurucusu Yücel Saykal

Eravis Yazılım – Kurucu Ortak Çağkan Ekici

TÜRKİYE’NİN EN AKTİF GİRİŞİM SERMAYESİ FONLARI

Techone – Yönetici Ortak Aziz Dostgül

Reklam

500 İstanbul – Kurucu Ortak Arın Özkula

TÜRKİYE’NİN EN AKTİF MELEK YATIRIM FONLARI

Keiretsu – CEO Duygu Eren

TR Angels – Kurucu Ortak Hüseyin Karayağız

Reklam

TÜRKİYE’NİN EN AKTİF KİTLE FONU

Fonbulucu CEO Hakan Yıldız

Okumaya Devam Et

Sanayi

ARI BATARYA’DAN 37 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Vera Grup’un iştiraki olan Arı Batarya ve Enerji Depolama Teknolojileri AŞ, Dubai merkezli enerji depolama sistemleri üreticisi Infusion Solar Energy şirketi ile yaklaşık 37 milyon dolarlık batarya üretimi yatırımına imza attı.

Yayınlandı

Tarih

Vera Grup’un iştiraki olan Arı Batarya ve Enerji Depolama Teknolojileri AŞ, Dubai merkezli enerji depolama sistemleri üreticisi Infusion Solar Energy şirketi ile yaklaşık 37 milyon dolarlık batarya üretimi yatırımına imza attı.

Yatırım kapsamında Ankara’da fabrika kurulacak ve yaklaşık 150 kişiye iş imkanı sağlanacak. Fabrikada uzun süre kullanım imkanı sunan ve diğer enerji depolama ürünlerine nazaran düşük ve yüksek sıcaklıklarda çalışabilen “süper kapasitör batarya” üretilecek. Bu bataryalar, kimyasal olmayan yöntemle üretiliyor ve patlama riski olmaması nedeniyle güvenilir, çevre dostu bir enerji depolama çözümü olarak biliniyor.

Vera Grup’un Kurucusu ve Üst Yöneticisi Dursun Özeroğlu, Ankara Teknopark Konferans Salonu’nda düzenlenen imza töreninde, yaklaşık 7 aylık bir çalışma sonucunda Infusion Solar Energy ile iş birliğine karar verdiklerini söyledi.

Türk mühendislerinin AR-GE ve üretim gücü ile Infusion Solar Energy’nin enerji depolama sistemleri alanındaki uzmanlığını birleştirmek istediklerini ifade eden Özeroğlu, yenilikçi, çevreci ve karbon salımını azaltmayı dikkate alan çözümleri önemsediklerini belirtti.

Özeroğlu, dünyada sektörün kapasitesinin her geçen gün arttığına dikkati çekerek, batarya ve enerji depolama sektörünün geçen yıl 41 milyar dolar olan cirosunun, bu yıl 50 milyar dolara yaklaştığını, bu rakamın 2030’da da 500 milyar dolara ulaşacağının öngörüldüğünü bildirdi.

Reklam

Yürüttükleri projelerde AR-GE çalışmalarına çok önem verdiklerini vurgulayan Özeroğlu, sektörde bir sonraki yatırımlarının elektrikli araç dönüşüm sistemleri alanında olacağını ifade etti.

Infusion Solar Energy Operasyon Direktörü Waseem Haider de 55 ülkeye süper kapasitör batarya satışı yaptıklarını dile getirerek, “Satışlara 2018’de başladık ve o günden bu yana talep önemli ölçüde arttı. Bu da bizi yeni ortaklıklar aramaya itti. ABD, BAE ve Pakistan’da kurulu fabrikalarımız var. Türkiye bu anlamda 4. ülke olacak.” dedi.

Ostim Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek de yapılan bu yatırımın tarihi bir öneme sahip olduğunu, yatırımın OSTİM-İvedik sanayi havzasının yatırım ve ihracat kapasitesini ciddi oranda artıracağını kaydetti.

Okumaya Devam Et

web tasarımı

Reklam

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.