Dünya liderliğini sanayide bir ülke ya da bir şirket nasıl elde eder? Bu sorunun yanıtı 1925 doğumlu Dr. Soçira Toyoda’nın söyleşisinde yer almaktadır.

ABD’de bilimsel alanda, sanayide ve diğer alanlarda Aydınlık Çağı açan buluşlar ve elde edilen bilgiler, 1925’lerde ortaya çıkmıştı. Bunların özümsenmesini, uygulanmasını sağlayanlardan biri de söyleşide adı geçen Prof. Dr. W.E. Deming’dir. Kendisi Ford dahil, sanayide danışmanlıklar da yapmış, New York Üniversitesi akademisyenidir.

1950’lerdeki Japonya seyahatlerinde Dr. Deming, 700 Japon iş adamı ile istatistikçilere ve mühendislere seminerlerle, uygulamalarla sanayide dünya liderliğinin nasıl elde edileceğini aktarmıştı. Dr. Deming’in cümlesi “Beş yıl içinde sanayide dünya lideri olacaksınız. Diğer milletler vergilerle koruma duvarları için hükümetlerine yalvaracaklar!” Japon iş adamları kendilerinin ilk anda alaya aldıklarını sonradan itiraf ettikleri bu söz, dört yıl onunda gerçek olmuştu.

İşte Dr. Soçira Toyoda’nın 2010 yılındaki söyleşisi: “Her gün bizim için Dr. Deming’in sadece bir sözünün ne anlama geldiğini düşünürüm. Rehberimiz Dr. Deming’in öğrettikleri yönetimimizin nüvesini, özünü oluşturur. Bu öğretiler Japonya’nın II. Dünya Savaşı sonrası toparlanmasında ve gelişiminde elzem rol oynamıştır.

Çığır açan ziyaretlerinin ardından, akademik camia, siyasi ve endüstriyel liderler ciddiyetle Dr. Deming’in anlattıklarını çalışmaya ve uygulamaya başladılar. Toyota’da Dr. Deming’in yaklaşımını 1961’de kullanmaya başladık. 1965’de Deming Uygulama Ödülünü almaya hak kazandık. (Not: Kendisi de Deming Bireysel Başarı Ödülünü almıştır.) Toyota grubunun diğer işletmeleri de bir biri ardından bu ödülü aldılar.

Rehberimin öğrettiklerini uygulamaya devam ettikçe, hem ürünlerimizin kalite seviyesini yükselttik hem de işletmedeki operasyonların katma değerini arttırdık.

Günümüzde hem iş sahasında hem de toplumsal alanda global yeniden yapılanma ile yüz yüzeyiz. Bu, karşı konulamaz değişimlerin ortasında; farklı, geniş çevrelerden gelen hissedarlara değer sağlamak zorunda olan işletmeler:

  • Çevresel koruma,
  • Tamamıyla müşteri merkezli yönetim pratikleri,
  • İşletme değerlerini en üst seviyede tutma

gibi kalite innovasyonu ile ilgili konular üzerinde yoğunlaşmaya başladılar.

Geçmiştekinden daha da fazla şimdilerde Dr. Deming’in öğrettiklerini hatırlamaya ihtiyacımız var. Bu şekilde devam ederek, hem global müşterilerimiz hem de işletmelerimiz fayda sağlayacaktır. Böylelikle, hepimiz için katkılı ve parlak geleceğin yolunu açabiliriz.“

Yazılarımızda ekonomik transformasyona yani Dr. Toyoda’nın rehberinin öğrettiklerine, söyleşinin ne anlattığına değineceğiz. Ki hem ülkemizin hem de şirketlerimizin her birinin sanayide dünya lideri olmasını sağlayalım. Japonya’nın, Singapur’un ve benzerlerinin kişi başı geliri 30-50 bin doları; Samsung Elektronik’in değeri 275 milyar doları elde edelim. Ülkemizin ilk 10 şirketi, holdingler dahil, 40 milyar dolardır. Yani tek başına Samsung, ilk 10 Türk şirketinin yedi katıdır.

Ekonomik transformasyon için her şey hazır! Sadece konuyu duyalım, duyuralım ve işi ehline teslim edelim ve uyalım. Karmakarışık iş aslında bu kadar da basittir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.