Endüstrimizin güçlü destekler ve adeta limiti olmayan teşviklerle beslendiği, gelecek vadeden sektörlerin de itinayla perdahlandığı yadsımayacağımız bir gerçek…

Gün geçmiyor ki emekleyen bir mikro firma koşmasın; yeni bir KOBİ’nin elinden Türkiye’nin en güçlü kurumlarından biri tutmasın.

Tablonun hatları bu denli sağlam çizilmiş ve sistemin dişlilerinin ışıldaması için tüm imkânlar seferber edilmişken; iş ve endüstri çevrelerimizin arzuhallerini hatırlamakta, çözülmeyen düğümlerine başlıklar altında el atmakta fayda var:

Daralan pazar: TL’nin yabancı para karşısındaki değer kaybının fiyatlara yansıyışı, firmaların satış grafiklerindeki oynaklığı ve ihracat ağlarında gerçekleşen birtakım bozulmaları da beraberinde getiriyor. Sanayici yeni pazarlar bulmak için normalin üstünde efor sarf ediyor. Dövizin eli-kolu bağlanmıyor.

Haksız rekabet: Pazarı darboğaza sokan, kauçuktan otomotiv yan sanayiye kadar çoğu sektörde kol gezen haksız rekabet de sanayiciyi bıktırıyor. Denetimsizlik bu açığın en büyük sorumlusu. Bunun yanı sıra vergisel düzenlemeler konusunda da otoritelerin fikri “ölçüyü tutturma” ekseninde birleşiyor.

Cari açık: ‘Olağanüstü hal’in bir nevi götürüsü… Rahatlamayan yatırım ortamının yabancı müteşebbise verdiği tatminsizliğin ekonomiye yansıyışı, dillendirilen fakat mumla aranan istikrar. Üstüne bir de faiz baskısı. OHAL’in, “bu halimize” ödettiği bedel.

Bürokrasi: İhracatçının heves kırıcısı. Gümrük kapılarındaki ağırlık, sanayideki mahmurluğun da müsebbibi. 2023’e deparlama hedefindeki bir ülkede işlemlerin bu kadar ağır aksak ilerlemesi sanayinin biyolojik saatini de tehdit ediyor. Lojistik ve sevkiyat aşamasında sektörler radikal çözümler ve hareket bekliyor.

Vasıflı eleman/istihdam: İşveren sanayici gençlerin iş beğenmediğini vurgularken, gençler de hayallerine uygun bir şekilde istihdam edilmek istiyor. Öte yandan, milyonlarca işsize ve dinamik ülke nüfusumuza rağmen sanayicinin dilinden düşmeyen bir nitelikli eleman sorunu kangrene dönüşmeden, yetkili merciler soruna el attı. “300 OSB 300 teknik kolej” gibi önemli hamleler, sorunun çözümü için sanayinin tüm paydaşlarını seferber edecek.

Yatırım alanları: Batman’dan İstanbul’a kadar çoğu sanayici bu dertten yaka silkiyor. Yatırım alanlarının yatırım ihtiyaçlarına cevap vermemesi ve yeterli gelmemesi sorununu, Üretim Reform Paketi kökünden kazımaya ve yeni yatırımlara kucak açmaya kararlı.

Navlun: Taşımacılık kapsamında sanayicilerin talepleri arasında yer alan navlun düzenlemesiyle endüstri camiasının rahatlayacağı aşikâr. Deniz ve demiryolu gibi farklı yolları kullanan sanayicilerden bu hususla ilgili gelen düzenleme taleplerinin ardı arkası kesilmiyor.

İthalat: OSB’leriyle farklı kıtalara model olan, teknolojide ivme yükselten teknoparklarıyla ve Ar-Ge üsleriyle de göğüs kabartan başarıların altına imza atan ülkemizin, ihracatta yakaladığı başarının inkâr edilecek bir tarafı yok. Lakin sorun ithalatta. Durum, havuzu doldurmaya çalışırken bir yandan da boşaltma giderini açmaya benziyor. İthalata sert fren yaptırmanın yolu ise stratejik ve gelir getirecek ürünleri üretmek için yaratılan teşviklerle mümkün olacak. Bu bağlamda atılan pozitif adımlar kamuoyunda da yankı buluyor.

Kurumsallaşma: Ekonomimizin bel kemiği KOBİ’lerin en derinde yatan sorunu, bir ayak uydurma ve yönlendirme güçlüğü... Üretim serüvenine bin bir umutla başlayan güzide aile şirketlerinin kepenk kapatması bir şeylerin ters gittiğinin göstergesi. Geleneksel pazarlama ve reklam stratejileriyle alınamayan bir arpa boyu yolu kilometrelere çıkarmak için en uygun strateji inovasyon. Bu bağlamda KOBİ’lere verilen teşvikler kadar gösterilen eğitimler ve sunulan koçluk da hayati önemde.

Endüstri camiasının, Ar-Ge’ye gönül verenlerin, hevesli üreticilerimizin ve bariyere takılmadan iş yapmanın hayalini kuran ihracatçılarımızın daha iyiye yönelme amacıyla dile getirdikleri arzu ve talepleri, camianın nabzını sıcakken tutan bir gazete olarak bu şekilde derledik, böyle gözlemledik… Daha farklı başlıklar altında toplayabileceğimiz, hatta muhtemelen aralarında saymayı unuttuğumuz birçok engelin aşılması ise hem Türkiye ekonomisinin, hem de ekonomiyi sırtına almaktan çekinmeyen sanayicilerimizin lehine. Şanslılar ki kendilerini dinleyen, ezberden konuşmak yerine kendileriyle istişare masasına oturan ve sektörlerin ihtiyaçlarına gerektiği gibi temas eden Bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar görevde…

Bizler de bu camianın medya organı olarak 9.yılımıza yetkili mercilerin arasında koordinasyon kurarak, sektörlerin nabzını daha yakından tutarak ve gündemin sıcaklığını birebir siz okurlarımıza hissettirerek giriyoruz. Sayfalarımızın gerçek sahipleri olan OSB’lerimiz, teknoparklarımız, derneklerimiz ve KOBİ’lerimizin arzuhallerini doğrudan gündeme getirerek ve sektörlerdeki neşterlik alanlara dikkat çekerek sizlerin de isteğiyle büyümeye devam ediyoruz.

İlham veren paydaşlarımız, ilginiz daim olsun…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BİLGİNİZE 2018-04-15 01:55:30

Tebrik ediyorum paylaşımlarınız bizler için çok değerli