ZAFER KALKINMA AJANSI’NA EURADA’DAN ÖDÜL

Zafer Kalkınma Ajansı, ZAFER-İN Operasyonu isimli AB projesi ile EURADA tarafından ödüle layık görüldü.

ZAFER KALKINMA AJANSI’NA EURADA’DAN ÖDÜL

Zafer Kalkınma Ajansı, ZAFER-İN Operasyonu isimli AB projesi ile EURADA tarafından ödüle layık görüldü.

24 Nisan 2021 Cumartesi 10:33
ZAFER KALKINMA AJANSI’NA EURADA’DAN ÖDÜL

Şehir Ödülleri 2020 kapsamında “Yılın Kalkınma Ajansı” ödülünü alan Zafer Kalkınma Ajansı, bu kez de uyguladığı ZAFER-İN: TR33 Bölgesi’ndeki İşverenlerin ve İşçilerin Uyum Yeteneğinin Artırılması Operasyonu isimli AB projesi ile Avrupa Kalkınma Ajansları Birliği (EURADA) tarafından ödüle layık görüldü. Ödül, 22 Nisan 2021 tarihinde çevrim içi olarak gerçekleştirilen törenle takdim edildi.

750 KİŞİLİK ANKET

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, ZAFER-İN Operasyonu ile TR33 Bölgesi’nde iş gücü açığı oluşan sektörlerde istihdam edilmek üzere insan kaynağının geliştirilmesi, kurum ve kuruluşların insan kaynağı kapasitelerinin artırılmasının amaçlandığını belirterek “Bölgedeki insan kaynaklarının geliştirilmesi konusunda kurumlar arası iş birliğini sağlamak amacıyla 44 yerel paydaşın katılımıyla Bölgesel İnsan Kaynakları Geliştirme Merkezi (BİGEM) kurulmuştur. Operasyon kapsamında bölgede belirlenen rekabetçi 9 sektörde işveren ve çalışanlarla sektör uzmanları tarafından yüz yüze toplamda 750 kişilik anket düzenlenmiştir” dedi.

64 KOBİ’YE DANIŞMANLIK HİZMETİ SAĞLANDI

Proje kapsamında eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi ve eğitim programlarının hazırlanmasıyla beraber 3 bine yakın KOBİ çalışanına, 500’ü aşkın KOBİ işverenine, 600 kamu çalışanına 11 bin adamxgün eğitim düzenlendiğini anlatan Oğuz, “64 KOBİ’ye danışmanlık hizmeti sağlanmıştır. Ayrıca proje kapsamında üniversite konferansları, uluslararası çalışma ziyaretleri gibi çok fazla faaliyet icra edilmiştir. Ajans, gerek teknik destek gerek mali destek mekanizmalarıyla projenin sürdürülebilirliğini sağlamaktadır. Teknik Destek Programı kapsamında kaynak verimliliği, yalın üretim, aile anayasası, dış ticaret, dijital dönüşüm, kalite yönetimi, kurumsallaşma, kümelenme, markalaşma, ürün geliştirme gibi konularda hem kamunun hem de özel sektörün eğitim/danışmanlık ihtiyaçları karşılanmaktadır” dedi.

HEDEF UZUN VADELİ NİTELİKLİ PERSONEL

ZAFER-İN Operasyonu kapsamında bölgenin uzun vadede katma değerli üretim yapılabilecek ve gelişme potansiyeli yüksek sektörleri belirlenerek bu sektörlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli çalışan havuzunun oluşturulması için çalışmalara başlandı. Bu bağlamda kurgulanan Mesleki Eğitim Sonuç Odaklı Programı (MESLEK SOP) ile bölge ekonomisine yön verecek üreten bireyler yetiştirilebilmesi için genç yaşlardan itibaren eğitimi destekleyici, iş gücü arz ve talebini uyumlandırmayı sağlayan yeni modeller oluşturulması; bu sayede de bölge ekonomisi için kritik öneme haiz sektörlerde uzun vadeli nitelikli personel istihdamının sağlanması amaçlanıyor.

9 ANA SEKTÖR BELİRLENDİ

Nitelikli iş gücü havuzu oluşturabilmek adına sektörel önceliklendirme yapmak amacıyla bölgede gelişme potansiyeli yüksek, katma değer yaratacak sektörler Zafer-İN kapsamında 9 adet olarak tespit edildi. Belirlenen bu ana 9 sektörde MESLEK SOP kapsamında nitelikli bir iş gücü havuzu oluşturulması planlanıyor. Ayrıca ajansın geçmiş dönemlerde yürüttüğü çalışmaların ortaya çıkardığı ve İmalat Sanayisinde Teknolojik Dönüşümün Sağlanması Sonuç Odaklı Programı (TEKNO SOP) kapsamında önceliklendirilen sektörlerde de yine kapasite oluşturulabilmesi için MESLEK SOP kapsamında destekler sağlanacak. Bu alanlarda yürütülecek faaliyetler ile hem bölgenin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün oluşturulması adına önemli bir adım atılmış olacak hem de bölge sanayisinin uzun vadede daha rekabetçi bir hale dönüştürülmesi sağlanacak.

Son Güncelleme: 24.04.2021 10:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.