banner250

YÜKSEK TİCARİ SİRKÜLASYON

Gelişmiş limancılık faaliyetleriyle marka şehir olan Antalya’da kurulu olan ASBAŞ, pandeminin semtine bile uğramadı. İhracat akışında kesilme olmayan ve yat siparişlerinde büyüyen ölçeğe başarıyla cevap veren bölge, devasa yatları çekme projesini gerçekleştirdiğinde ülkeye döviz üstüne döviz sokacak.

YÜKSEK TİCARİ SİRKÜLASYON

Gelişmiş limancılık faaliyetleriyle marka şehir olan Antalya’da kurulu olan ASBAŞ, pandeminin semtine bile uğramadı. İhracat akışında kesilme olmayan ve yat siparişlerinde büyüyen ölçeğe başarıyla cevap veren bölge, devasa yatları çekme projesini gerçekleştirdiğinde ülkeye döviz üstüne döviz sokacak.

14 Eylül 2020 Pazartesi 09:45
YÜKSEK TİCARİ SİRKÜLASYON

Röportaj: Ümit UÇAR

Ticareti kamçılayan teşvikler vasıtasıyla ülke ekonomisini geliştiren ilk SEB’lerden olan Antalya Serbest Bölgesi (ASBAŞ), yalnızda ticaretin değil, katma değerin de üretildiği bir üs… Toprak Mahsulleri Ofisi’nin atıl arazisine doğru genişleyerek büyük bir atılım yapan ASBAŞ, yat sektörünün önünü açacak yatırımlarla anılmayı sürdürecek. 83 firmasının 46’sında yatçılık üzerine faaliyette bulunulan ASBAŞ, sektör firmaları için kuracağı modern sistem için geri sayıma başladı. Dünyaya kepenk indirten pandemi fırtınasından ise ihracat avantajı sayesinde etkilenmeyen bölgenin cazibesini katlamayı sürdürdüğünü söyleyen ASBAŞ Genel Müdürü Zeki Gürses, liman şehri olmanın avantajını yaşadıklarını ve aldıkları siparişlerin ölçeğinin gitgide büyüdüğünü dile getirdi. Planlı yatırım ve ticaret alanları olan SEB’leri değerlendirerek gıda ihtisas ve kümelenme hamleleriyle bölgelere sınıf atlatılabileceğini söyleyen Gürses, bölgelerin günümüzde alım-satımdan ziyade üretim faaliyetlerine ağırlık verdiğini Sanayi gazetesine anlatarak SEB’lerin değişen vizyonuna dikkat çekti.

İNCE ELENİP SIK DOKUNUYOR

Ticareti kamçılamak adına teşviklerle cazip haline getirilen SEB’lerde üretim yapan firmalara ayrıcalık gösterildiğini ifade eden Zeki Gürses bu bölgelerde yer almanın en başat şartının ihracat yapmak olduğunu belirtti. Yurt dışı satım taahhüdü vermedikçe Bakanlığın firmaya faaliyet izni vermediğinden söz eden Gürses, SEB kurmanın oldukça uzun bir süreci kapsadığını söyleyerek, “Fiziki şartların kontrolünden sonraki aşamada, kurulduğu zaman ülkenin kendi sanayisine zarar verip vermediğine bakılır. Faaliyetler tamamen ihracata dönük olmalı. Ticari bağlantıları güçlü, sanayicisini destekleyen yapı şart. Amacına uygun olmayan SEB’ler kesinlikle açılamıyor” diye konuştu. Gürses, SEB’lerde yapılacak ek alan çalışmalarının yeniden bir SEB kurmak kadar teknik ve bürokratik aşamalara sahip olduğunu dile getirdi. Kuruldukları ilk yıllarda SEB’lerde karma modelin yaygın olduğunu söyleyen Zeki Gürses, “Artık yavaş yavaş katma değer yaratan sanayiye, üretim çeşitlerine ve ihracata önem verilmeye başlandı. Örneğin; Türkiye'nin ihracattaki kilogram değeri 1,5 veya 1,75 dolar. Ama bir tane yat üretilince, onun kilogram değeri 50 dolar. Medikal ve elektronik parçada bu 170 dolara kadar çıkıyor. Üretimde nitelik önemli, Bakanlığımız da desteklerini esirgemiyor” ifadelerini kullandı.

PANDEMİDE TERS ETKİ

83 firmasının 46’sında yatçılık üzerine faaliyette bulunulan ASBAŞ’ta elektronik ve medikal sektörlerinin de öne çıkan alanlardan olduğunu söyleyen Gürses, sektörlerin istihdam ve ticari anlamda bir lokomotif görevi gördüğünü ifade etti. Çok çeşitlilik taraftarı olmasalar da katkı veren farklı sektör firmalarına da açık olduklarını belirten Genel Müdür, uluslararası pazarda kümelenme ile var olunabileceği mesajını verdi. ASBAŞ olarak pandemiden etkilenmediklerini söyleyen Gürses, “Ticarette geçen yılın aynı döneminde göre şu an yüzde 14 yukardayız. İstihdamda da yukarıdayız, elektrik tüketiminde ise yüzde 2’lik artışımız var. Pandemi süreci, yatçılığa ivme kazandırdı. Nedenine baktığımızda; insanlar toplumsal yaşamdan uzaklaştığında izole bir yaşam tarzı sürmek istediler. Şu anda bölgemizdeki birçok firma 20 metreden 40-50 metreye kadar üretim yapıyor. Yurt dışındaki alıcılarda ciddi görüşmeler yapılıyor. Satışlarımızın yüzde 50’den fazlası AB ülkeleriyle olduğundan, tek sıkıntı şu anki uçuş yasakları” dedi. Geçen sene ticarette 777 milyon doları gördüklerini söyleyen ve bu sene de bu rakamın yüzde 10-15 üzerini gerçekleştirebileceklerini ifade eden Gürses, istihdamda da umutlu olduklarını sözlerine ekledi.

DEVASA YATLARI ÇEKECEK

Gelecek dönem projelerini anlatan Zeki Gürses, “Biz 2017 yılında Bakanlığımızla yapmış olduğumuz bir plan proje çerçevesinde ASBAŞ’taki yatırımlarımızı hayata geçirmeye başladık. Şu dönemde dahi kesmedik yatırımlarımızı, özellikle yat sektöründe. Çünkü inşaat ve imalat sektörleri gibi altında en az 6-7 sektörü besliyor. Su, elektrik, ahşap, demir, çelik gibi çok alt sektörü var. Ciddi anlamda Antalya yan sanayisine ve istihdama katkı sağlanıyor” bilgisini verdi. 50 metreye kadar yat üreten ASBAŞ’ta şu sıralar 90 metreye kadar çıkan siparişler aldıklarını söyleyen Gürses, “Rıhtım kapasite kullanımının artmasıyla birlikte yatları denize indirme ve karaya çekme ile ilgili bir sistem yatırımını planladık. Bu yatırım hayata geçiyor. Yani, biz artık dünyada kullanılan en modern sistemi kuruyoruz. Şu an tüm yat bakım onarım merkezlerindeki en modern sistem. Bittiği zaman 2 ton ağırlığında, 90 metre boyundaki yatları karaya alıp denize çekme imkânına sahip olacağız. Ülkemize ciddi anlamda döviz girişi sağlamak amacıyla o dönemde yönetimimiz bu konuda bir karar aldı” şeklinde konuştu.

TEPEDEN TIRNAĞA YENİLİK

SEB firmalarına 25 bin metrekarelik açık alanda yat bakım ve onarım amacıyla hizmet götürdüklerini ifade eden Genel Müdür, “Bu gerçekten büyük bir gelişme olacak, çünkü altyapı olarak artık yat sektörünün beklentilerinin hepsini karşılamış olacağız. Yurtdışındaki birçok yat sahibi de güvenli bir şekilde yatını ASBAŞ’a rahatlıkla getirip, bakım onarını yaptırıp sonrasında teslim alabilecek. Turizm anlamında ciddi katkı sunacak” değerlendirmesini yaptı. En büyük yatırım projelerinin toplam değerinin 14 milyon dolar civarında olduğunu söyleyen Gürses, son olarak şu ifadelere yer verdi: “Su kanalizasyon projemiz tamamlandı. Kasım-Aralık aylarında ihaleye çıkıp tüm ASBAŞ’ı kanalizasyon anlamında yenileyeceğiz. SEB’imizi çevreleyen bütün şeyleri yeniliyoruz. Trafolarımızı yenilemeye başladık, bölgemizde bir yemekhane ihtiyacı vardı onu da yaptık bitirdik. Yine sosyal anlamda camii yaptık ve kullanıma açtık. Yolları ve kaldırımları, elektrik kablo hatlarını yeniledik. Geliştirme sahasını 2018 yılında serbest bölgeye dahil ettik. Onların da altyapılarını yeniliyoruz. Yaklaşık 23 milyon dolar civarında bir yatırımla yaklaşık 5 yıl içerisinde ifade ettiğim bütün yatırımları tamamlama planımız var. Yeni baştan SEB yaratıyoruz onu rahatlıkla söyleyebilirim. Biz her zaman şuna inanıyoruz en iyi tanıtım, bölgemizdeki mevcut firmalar. En iyi referansımız o. Biz onları mutlu edip ihtiyaçlarını karşılayabilirsek ne kadar kaliteli ürün çıkarabilirsek yurtdışında çok fazla tanıtım reklama ihtiyaç olmadan yatırımcı geliyor biz bunu gözlemledik.”

ASBAŞ GENEL MÜDÜRÜ ZEKİ GÜRSES İLE SANAYİ TV'DE YAPILAN RÖPORTAJA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Son Güncelleme: 14.09.2020 14:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.