YÜKSEK TEKNOLOJİDE ADRES TEKNOSAB

Yeni sanayi hamlesinin sıçrama noktalarından biri olacak TEKNOSAB’da altyapı çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Bölgenin, uluslararası dev yatırımcıların ilgi odağında olacağı tahmin ediliyor.

YÜKSEK TEKNOLOJİDE ADRES TEKNOSAB

Yeni sanayi hamlesinin sıçrama noktalarından biri olacak TEKNOSAB’da altyapı çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Bölgenin, uluslararası dev yatırımcıların ilgi odağında olacağı tahmin ediliyor.

13 Temmuz 2018 Cuma 17:22
YÜKSEK TEKNOLOJİDE ADRES TEKNOSAB

Türkiye’nin örnek projelerinden Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi (TEKNOSAB), 25 milyar dolarlık yatırımın öncüsü olacak. Ülke ekonomisine 100 katrilyon katkı sağlayacak bu yatırım, 150 bin kişiye de iş imkânı sunacak. Bursa’nın 2023 hedefi olan 75 milyar dolarlık ihracatın 40 milyar dolarlık kısmını tek başına karşılaması beklenen TEKNOSAB, bölge için cazibe merkezi kimliğini her geçen gün daha da güçlendiriyor. Bölge, özellikle yüksek teknolojili sektörlerde uluslararası teknoloji şirketlerini bünyesine katmayı hedefliyor. Altyapı çalışmaları 8 farklı etapta süren projede, ilk fabrika binalarının inşaat çalışmalarına ise yıl sonuna kadar başlanması planlanıyor.

EN KÜÇÜĞÜ 15 BİN METREKARE

Toplamda 8,5 milyon metrekarelik bir alanda kuruluş çalışmalarının başladığı TEKNOSAB’da,  en küçüğü 15 bin metrekare olmak üzere büyük ölçekli 170 parsel bulunuyor. Liman, demiryolu ve karayolu entegrasyonuyla birlikte çalışmaları büyük bir hızla sürdürülen TEKNOSAB’da yeni yatırım talepleri de devam ediyor. Türkiye'ye gelmeyi düşünen ve yüksek teknoloji üreten her gruba ev sahipliği yapmaya hazırlanan bölge, ihracat rakamlarına önemli katkı sunacak. Üç Y (yerli, yenilikçi ve yeşil) anlayışı ile yüksek ekonomik potansiyeli olan sektörlerin verimliliğini ve ihracatta yüksek teknolojinin payını artırmayı amaçlayan bölge, fiber optik altyapısı, güvenilir, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynakları ile Türkiye’deki dönüşüme model olacak.

SİSTEMATİK DÖNÜŞÜM

TEKNOSAB; hedef sektörlerdeki kümelenme grupları, mükemmeliyet ve Ar-Ge merkezleri, organize ticaret merkezi, geri dönüşüm merkezi, Bursa TSO Teknoloji Üniversitesi ve lojistik merkezi ile sanayinin yapısal dönüşümüne sistematik olarak yaklaşacak. Bölgedeki hedef sektörlere ait kümelenme grupları, uluslararası rekabet gücünü artırıp endüstriler arasında bilgi ve teknoloji akışını sağlayarak, firmaları katma değer yaratan bir üretim zinciriyle birbirine bağlayacak. İleri teknoloji ağırlıklı üretim yapacak firmalara 6’ncı bölge teşvik imkânı da verilecek. Her bir kümelenme grubunda bulunacak Ar-Ge ve mükemmeliyet merkezi; farklı disiplinlerde yetişmiş uzmanlar, üniversite ve firmaların üretim kabiliyeti bileşeni ile ortaya çıkacak Ar-Ge projelerini hayata geçirecek.

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Bursa TSO Başkanı İbrahim Burkay, Haziran Ayı Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, TEKNOSAB’ın Türkiye’nin mega endüstri bölgeleri atılımının da en önemli halkası olacağını söyledi. Bursa’da bulunan 22 OSB’de 15 bin metrekare ve üzerinde yatırım yapılacak yaklaşık 135 parsel bulunduğunu hatırlatan Burkay, TEKNOSAB’ın sadece birinci halkasında 15 bin metrekarenin üzerinde 170 parselin yer aldığını açıkladı. Başkan Burkay, TEKNOSAB için yerli otomobil projesi yatırımcılarıyla birlikte ulusal ve uluslararası alanlardaki firmalarla da görüşmelerini sürdürdüklerini belirterek, “2018 yılı sonuna kadar TEKNOSAB’da fabrikaların inşaatlarına başlamayı hedefliyoruz. TEKNOSAB, büyük bir hızla gelişiyor ve Türkiye’de bu ölçekte gelişen ender projeler arasında yerini alacaktır” dedi. F

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.