YILDA 3,6 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT YAPIYOR

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler  "Ülke ekonomisine 21 milyar dolarlık ciro sağlıyoruz" dedi.

YILDA 3,6 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT YAPIYOR

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler  "Ülke ekonomisine 21 milyar dolarlık ciro sağlıyoruz" dedi.

23 Aralık 2020 Çarşamba 17:15
YILDA 3,6 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT YAPIYOR

Trakya'da sanayileşmenin ilk ayağı olan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nin (ÇOSB) Türkiye'nin de en büyük, düzenli OSB'lerinin başında geldiğini belirterek, "Kendisiyle birlikte çevresinin de büyümesine katkı sağlayan ÇOSB, bugün geldiği noktada yenilikçi, örnek ve öncü olmaya devam etmektedir"  dedi.  ÇOSB'nin bölgenin en gelişmiş organize sanayi bölgesi olduğunu ve ülke ekonomisine önemli katkıları olduğunu söyleyen Sözdinler, "ÇOSB olarak ülkemizin tekstilden gıdaya, ilaçtan elektroniğe, kimyadan plastiğe 270 önemli reel sektör üreticisinin bulunduğu bin 273 hektarlık alanımızda, 77 bin kişiye istihdam sağlıyor ve ülke ekonomisine 21 milyar dolarlık ciro sağlıyoruz” diye konuştu. 

270 FABRİKA VAR

ÇOSB’da 270 fabrikada, yıllık toplam 1.563 milyar kwh elektrik, 223 milyon sm3 doğalgaz tüketimi yapıldığını anlatan Eyüp Sözdinler, ayrıca yıllık 3,6 milyar dolar ihracat yaptıklarını da vurguladı. İşletmelerine ihtiyaç duydukları kapsamlı ve sürdürülebilir teknik altyapı hizmetlerini 7/24 sağlama gayreti içerisinde olduklarını ifade eden Eyüp Sözdinler , “Ancak hızla ilerleyen trende paralel olarak, bu hizmetler dışında firmalarımızın gelişen teknolojiye ayak uydurabilmeleri, nitelikli iş gücü ve ara eleman ihtiyacına çözüm üretebilmek ve ulusal-uluslararası platformda rekabetçiliklerini geliştirebilmeleri yönündeki ihtiyaçlarını da dikkate alarak, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizi, kreş ve gündüz bakımevimizi, istihdam büromuzu, ticaret bloklarımızı ve konferans salonumuzu hizmete açtık" açıklamasında bulundu.

DOLULUK ORANI YÜZDE 96

ÇOSB’un katılımcılarına sağladığı hizmetler ile yeni yatırımcı ve girişimciler açısından tercih edilen bir OSB haline geldiğini ifade eden Başkan Sözdinler, bölgede alan bazında doluluk oranının yüzde 96 olduğunu açıkladı. Coğrafi olarak İstanbul'a ve Avrupa'ya olan yakınlığının, nitelikli işgücüne kolay erişim sağlanmasının, hava, deniz, demiryolu ve karayolu açısından ulaşımın kolay olmasının da COSB’un yatırımcılar açısından tercih edilme sebepleri arasında olduğunu vurguladı.

“YENİLİKÇİLİK İHTİYAÇ DEĞİL ZORUNLULUK”

Yenilikçiliğin ihtiyaç değil zorunluluk haline geldiğini kaydeden Sözdinler, şunları söyledi:

"Bu anlamda 2011 yılında projelendirilen ve 2015 yılında uygulamaya alınan fiber optik altyapı ile verilerin toplandığı ve katılımcılarımıza anlık enerji tüketim verilerini sunan SCADA sistemimiz, ülkemizin en önemli ve örnek çalışmalarından birisidir. Sistemden elde edilen verileri kullanıcılarımızın daha fonksiyonel yorumlayabilmeleri ve kullanılabilecek bir bilgiye dönüştürülebilmesi amacıyla, Bigdata ve yapay zeka bağlamında gelişmiş ve örnek bir proje için kolları sıvamış bulunuyoruz. Önümüzdeki günlerde takibi zorunluluk haline gelecek olan, ÇOSB Bölge Müdürlüğü olarak 2016 yılından bu yana ölçümünü yaptığımız karbon ayak izi ölçümlerimize devam ettiğimizi ve katılımcılarımıza da kendi kurumsal karbon ayak izi hesaplamalarını yapabilecekleri bir sistem kurulumu konusunda da, proje geliştirme aşamasında olduğumuzu belirtmek isterim.  Ülkemizin en önemli üretim alanlarından biri olan bölgemizde gönüllü çalışanlarımızdan oluşturduğumuz 'Dijital Dönüşüm Atölyesi'nde yaptığımız beyin fırtınaları ile gerek kurumsal anlamda Bölge Müdürlüğümüzün, gerekse firmalarımızın gelişime katkı sağlayacak projeler geliştiriyoruz”. Sonuç olarak

"SOLUNUM CİHAZI BÖLGEMİZDE ÜRETİLDİ "

COVID-19 pandemisinin etkisini göstermeye başladığı günden bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Sözdinler, şöyle devam etti:

"Korona virüs maalesef bölgemizi de olumsuz yönde etkiledi. Mart ayı sonlarında 270 mevcut fabrikamızın birçoğu üretimine ara vermek zorunda kalmış, enerji tüketimlerimizde yüzde 34'lük bir düşüş yaşanmıştı. Nisan ve mayıs aylarında yüzde 50'ye kadar enerji tüketimlerimiz düşmüştü. Haziran ayından, itibaren tekrar artmaya başlayan enerji tüketimlerimiz, temmuz ayı başlarında tamamen mart ayı öncesi yani korona virüs öncesi rakamlarımıza tekrar yükseldi ve rutin üretime bağlı, enerji tüketimlerimiz de normale döndü. Firmalarımızın üretim kapasitesi yüzde 98 civarlarında devam etmektedir. Bu oranı elektrik ve doğalgaz tüketim oranlarına baktığımızda görmekteyiz. Bu zorlu süreçleri kamu kurum ve kuruluşlarımızın, OSB olarak bizim ve katılımcı firmalarımızın aldığı tedbirlerle başarıyla yönettik. Bu süreçlerde bölge firmalarımızın korona virüsle mücadelede ortaya koydukları tavır ise bizi gururlandırdı. Birçok defa dile getirdiğimiz üzere, pandemi başlangıcında tüm ülkenin takip ettiği solunum cihazı bölgemizde üretildi. İlaç sektörü başta olmak üzere, pek çok firmamız, pandemi ile ilgili ihtiyaçları görüp hızlı bir adaptasyon sağlayarak destek verdiler ve vermeye de devam ediyorlar. Aynı şekilde yine bölgemiz firmalarımızdan biri aşı konusunda da çalışmalarını sürdürmektedir. Pandemi her ne kadar öncelikleri değiştirse de biz sanayiciler olarak elbette ki önceliğimiz üretim ve istihdam düzleminde ekonomi ve finans kaynaklı olgulara odaklanmaktır. Bu gerçekten hareketle küresel salgın altında sağlığımız ve güvenliğimizden feragat etmeden yaşamı sürdürmeyi, istihdamın sürekliliğini, üretimi, ihracatı ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdürmeliyiz."

“KAPAKLI'YA 100 YATAKLI MODERN HASTANE YAPIYORUZ"

ÇOSB’un Trakya Kalkınma Ajansı ile birlikte yürüttüğü Sanayide Dijital Dönüşüm Eğitim ve Danışmanlık Projesi kapsamında Özel ÇOSB MTAL bünyesinde oluşturulan laboratuvar ve eğitim planları ile hem öğrencilere hem de sanayicilere Endüstri 4.0 bileşenlerinin üretimdeki uygulamalarının tanıtılmasının hedeflendiğini anlatan  Sözdinler, “Aynı proje bünyesinde 100 sanayi kuruluşumuzun dijitalleşme olgunluk seviyesinin ortaya çıkartılmasını sağlayacağız” dedi. Kapaklı'da 100 yataklı modern bir hastane yaptıklarını da hatırlatan Sözdinler, “Kısa sürede bitirip teslim etmeyi planlıyoruz. Çok önem verdiğimiz bir başka projemizin de hayata geçmesi için gün sayıyoruz. ÇOSB Zihinsel Engelliler Korumalı Atölye ve Yaşam Merkezi (ZEKA) dediğimiz bu projemiz zihinsel engelli vatandaşlarımıza hizmet verecek. Bu projenin inşaatına Covid-19 sürecinde dahi ara vermedik ve çalışmaya devam ettik. Burada bulunan 12 adet atölyenin her biri bir fabrikaya bağlı olacak, atölyede çalışacak hafif zihinsel engelli çocuklarımız el becerileri ile güzel şeyler üretip, hem maddi gelir elde edecek hem de sosyalleşecekler" açıklamasında bulundu

"BARAJ PROJEMİZ VAR"

Uzun süredir üzerinde çalışma yaptıkları bir baraj projelerinin olduğunu kaydeden Sözdinler, şunları söyledi:

"Barajımızı hayata geçirirsek hem su temini konusunda rahatlayacak hem de, Türkiye'de baraj olan ilk OSB olacağız. Ayrıca veri iletişimi konusunda Data Center projesi hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Bu proje tamamlandığında katılımcılarımıza internet, kablolu telefon, sunucu kiralama ve barındırma gibi konularda ciddi hizmetler sağlayacağız. ÇOSB olarak bir Meslek Yüksek Okulu veya Enstitü kurmak konusunda da çalışıyoruz. Yine Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu olma konusundaki süreçlerimizi, almaya hak kazandığımız AB hibe desteği ile birlikte başlatmış bulunuyoruz. Ar-Ge ve inovasyona dayalı katma değeri yüksek, rekabetçi ürünlerin üretilebilmesi için sanayicilerin bakış açısını geliştirecek, akademik bilgiye ulaşabilecekleri, proje yapma kapasitesini geliştirebilecek, yenilik merkezi ve benzeri projeleri geliştiriyoruz. Yakın yerleşim alanlarında yaşayanlara, bölgemiz firmalarında çalışanlara ve çocuklarına yönelik sosyal-kültürel gelişmelerini destekleyici sosyal ve kültür çalışmalarımıza sürekli devam ediyoruz. Pandemi sürecinde bu etkinliklerimize ara vermek zorunda kalsak da, pandemiden sonra aynı kararlılıkla devam edeceğiz" diye konuştu.

"25 AR-GE MERKEZİ VAR"

ÇOSB’un aynı önemli bir Ar-Ge ve İnovasyon merkezi olduğunu da ifade eden Sözdinler,”Bölgemizde 1300'ü aşkın Ar-Ge çalışanı, ÇOSB'deki firmalarımızda çok sayıda patent ve faydalı buluşa imza atmıştır. Kısacası gerçek inovasyon için yeterli insan kaynağı ÇOSB katılımcılarımızda mevcuttur. Ancak dünyadaki gelişmelere paralel olarak, bu nitelikli personelin sayılarının ve kapasitelerinin de arttırılması gerektiğini biliyoruz. Bu yaklaşımla şirketlerimizin her zaman önde olacağına inanıyoruz. Tekirdağ'da kurulu toplam 50 Ar-Ge merkezinin 25'i, 16 toplam tasarım merkezinin 5 tanesi ÇOSB’tadır. Bölgemizdeki işletmelerin son yıllarda Ar-Ge veya tasarım merkezi kurma yönündeki eğilimlerine bakarak 2021 yılında bu sayının artacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.