YENİ YATIRIMLARLA GELİŞTİ

Limanıyla lojistikte, OSB’leri ve serbest bölgeleriyle sanayide, deniziyle turizmde, verimli topraklarıyla tarımda önemli bir kent olan Mersin, güneyin güçlü ekonomileri arasında yer alıyor.

YENİ YATIRIMLARLA GELİŞTİ

Limanıyla lojistikte, OSB’leri ve serbest bölgeleriyle sanayide, deniziyle turizmde, verimli topraklarıyla tarımda önemli bir kent olan Mersin, güneyin güçlü ekonomileri arasında yer alıyor.

22 Nisan 2021 Perşembe 14:53
YENİ YATIRIMLARLA GELİŞTİ

Haber: Helin AYGÜN

Sahip olduğu sanayi ve tarım potansiyelini verimli şekilde değerlendiren Mersin, yeni yatırımlarla ekonomisine güç katıyor. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi ve Mersin Milletvekili Hacı Özkan, kentteki projelerle Türkiye’ye ve dünyaya model oluşturacak yatırımlar yapıldığını söyledi. Mersin’de ulaşımdan sağlığa, enerjiden sanayiye, turizmden sulamaya, eğitimden sosyal konuta kadar tüm alanlarda yürütülen projelerle şehri büyüttüklerini anlatan Özkan, “Her geçen gün ciddi bir gelişim içerisinde olan Mersin sanayisinin kentin istihdamını ayakta tuttuğunu belirtmek isterim. 2020 yılı Mersin sanayisi açısından oldukça iyi geçtiğini söyleyebilirim. Pandemiye rağmen devletimizin aldığı tedbirleri üst seviyede uygulayarak üretim hatlarını tüm gücüyle çalıştırmaya devam ettik. Özellikle Avrupa'da üretim hatlarının tamamen durması ile Türk sanayicisi ihracatta tarihi rekorlara imza attı. 2020 yılı içerisinde, hatta 2021'in ilk çeyreğinde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en yüksek ihracat rakamlarına ulaşarak rekorlar kırdık” dedi.

BÜYÜYEN SANAYİ

Mersin ekonomisini değerlendirir misiniz?

Ülkemize yapılan yatırımlardan Mersin ilimiz de gereken payı en yüksek oranda aldı. 2002 yılından itibaren ivme kazanan ve sanayi başta olmak üzere her alanda gelişim gösteren sektörel büyüme hızla sürüyor. Hemşerilerimizin daha iyi koşullarda yaşamlarını sürdürmeleri için, yatırımlarımız devam ediyor. Türkiye’nin kaynaklarını milletimiz için kullanarak ülkemizi dünyada iddia sahibi, güçlü, saygın ve itibarlı bir konuma yükselttik. Mersin’imizdeki projeler ile ülkemize ve dünyaya model oluşturacak yatırımlar yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Mersin'imize verdiği değerin farkında olarak, “Tek gayemiz Mersin'e hizmet” anlayışıyla gece gündüz demeden çalışıyoruz. Çalışmaları tamamlanan 3. OSB de kısa süre içerisinde üretim başlayacak. Bununla birlikte 4. bölgenin çalışmalarını da başlattık. Mevcutta 756 hektar alan üzerinde faaliyet gösteren Mersin-Tarsus OSB (MTOSB), 3. OSB'de 98 hektar, 4. OSB'de 69 hektar ve 5. OSB'de 300 hektar alanın devreye girmesiyle birlikte toplamda bin 125 hektar fiziki sınıra ulaşacak. 14 farklı sektörde faaliyet gösterilen MTOSB'de 19 bin kişiye doğrudan istihdam sağlıyoruz, genişleme alanları ile birlikte bu rakamın 50 bine çıkmasını hedefliyoruz.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ

Liman, Mersin’e nasıl bir avantaj sağlıyor?

Mersin bir liman şehrimizdir. Mersin Uluslararası Limanı’mız, 112 hektar alanıyla Türkiye'nin en büyük yüz ölçümüne sahip limanı olma özelliğini taşıyor. Burası aynı zamanda dünyanın da en büyük konteyner limanları arasında 97'nci sırada bulunuyor. Limanda, komşu ülkelerin gelişmekte olan yük trafiğinden daha fazla pay alabilmek için gemi ve kapasite beklentilerini karşılamak amacıyla sürekli gelişim hedefleniyor. Yapılacak genişletme projesinin tamamlanmasıyla limanın 880 metrelik rıhtımına, 2 adet 400 metrelik mega konteyner gemisinin aynı anda yanaşabilmesinin sağlanması amaçlanıyor. Projeyle rıhtımın konteyner kapasitesi 800 bin TEU'dan 1,8 milyon TEU'ya, toplam liman konteyner kapasitesi ise 2,6 milyon TEU'dan 3,6 milyon TEU'ya ulaşacak. Türkiye'nin çok amaçlı en büyük limanı niteliğindeki Mersin Uluslararası Limanı'nda, konteyner, genel kargo, proje kargo, Ro-Ro kargo, ÖTV'siz akaryakıt, dökme katı yük, gemiden konteynere kuru dökme yük boşaltımı, dökme sıvı yük, yolcu gemileri, deniz (pilotaj, römorkaj, palamar) gibi hizmetler aynı sahada verilebiliyor. Mersin Uluslararası Limanı yatırımcılar için oldukça büyük bir avantaj. Şehrimizin yatırımcıları başta olmak üzere, bölgemizin tüm yatırımcıları lojistik maliyetlerinden tasarruf ederek uluslararası limanımızdan ürünlerini tüm dünyaya ihraç edebiliyorlar. Bu nedenle bölgemize yapılan yatırımlar her yıl artarak devam ediyor.

SAYI 9’A ÇIKACAK

Kentin yatırım olanakları hakkında bilgi verir misiniz?

Bir kenti ayakta tutan unsurlardan birisi de insanların potansiyellerini iş sahalarına yansıtmasıdır. Bu anlamda kentimiz her geçen gün daha da büyüyor. Sadece Mersinli yatırımcı değil, birçok ilden Mersin'e yatırım yapan onlarca firmaya sahibiz. Mersin yatırım alanında henüz bakir bir şehir ve gelişmeye en müsait bir ilimizdir. Özellikle tarım ve tarıma dayalı sanayi başta olmak üzere, birçok alanda gelişme gösteriyor. Mersin’de özellikle sanayi altyapımızı daha güçlü kılmak, üretimi arttırmak ve geliştirmek amacıyla OSB alanında yeni alanlar açtık ve yatırımcılarımıza büyük kolaylık sağladık. Daha önce 2 OSB’miz vardı. Şu anda 9 OSB için çalışmalarımız devam ediyor. Halen bölgemize yatırım yapmak isteyen birçok sanayici bulunmakta. 4. OSB çalışmalarının tamamlanması ile birlikte hedefimiz, 5’inci bölgenin hizmete açılması ve yeni yatırım alanları ile birlikte yeni istihdam alanları oluşturmak olacaktır. Bu anlamda Model Fabrika ve Yenilik Merkezinin de sanayicilere yenilikçi çözümler oluşturabilmek adına faaliyetlere başladı.

VERİMLİLİK KATACAK

Model Fabrika’nın firmalara sağlayacağı faydalar neler olacaktır?

Mersin bölgesi başta olmak üzere, ülkemizdeki tüm işletmelerimizde yalın üretim teknikleri ile işletmeleri israflardan arındırarak verimliliklerinin artmasını sağlayıp, dijitalleşmelerinde öncü olarak, işletmelere kazandırılan esnek yapıları ile rekabetçi, dinamikleri güçlü yenidünya düzenine adapte hale getirmek amacıyla 3 bin 800 metrekare kapalı alan olmak üzere 5 bin metrekare toplam alan üzerinde faaliyetlere başlayan Model Fabrika ve Yenilik Merkezinin, Türkiye'de aynı yapıda hizmete açılan ilk ve tek yer olma özelliğini taşıyor. 20 milyona yakın Avrupa Birliği desteği ile toplamda 25 milyonluk bir yatırım gerçekleştirdik.

NÜKLEER ENERJİ

Yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile hedeflenen enerji üretimi nedir?

Milli enerji altyapımıza, nükleer gücü de dahil etme kararı, enerji tedarik güvenliği yönünde attığımız stratejik bir adımdır. Akkuyu Nükleer Güç Santralimizin yapımı hızla devam ediyor ve yakın zamanda üçüncü reaktörünün temelini attık. Bu hamlemizle enerjide ülkemizin yarınlarını garanti altına almayı hedefliyoruz. Toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip olacak Akkuyu, yıllık 35 milyar kilovat saat elektrik üreterek ihtiyacımızın yaklaşık yüzde 10’unu karşılayacaktır. Enerji ve binlerce vatandaşımızın istihdamına büyük katkı sunacak bu muhteşem eserin Mersinli hemşerilerimize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Tüm yatırımlarımızın yanında, Karayolları, Demiryolu ve hızla yapımı devam eden Çukurova Havalimanımız ile ulaşım alanında gerçekleştirdiğimiz önemli yatırımlarımız ile şehrimizin ulaşım ve lojistik alanında büyük gelişmeler sağladık.

ORTAK AKIL

Kent sanayisini geliştirmek için paydaş kurumlar arasında yeterli iş birliği var mı?

Şehrimizin tüm alanlarında olduğu gibi, sanayi ve ticaret alanlarında da eşgüdüm içerisinde yönetişimi önceleyen istişare zeminimizi dinamik tutmak gerekiyor. Merkezi yönetimimizin, yerel yönetimlerimizin, üniversitelerimizin, Ticaret Sanayi Odamızın, Ticaret Borsamızın ve üretim paydaşlarımızla ortak akılla hareket ederek şehrimizi her yönden daha da geliştirmemiz mümkün ve bu yönde önemli bir mesafe aldığımıza inanıyorum. Büyük ve Güçlü Türkiye’ye giden yolda en büyük sermayemiz olan gençlerimize, bilim insanlarımıza, üniversitelerimize, araştırmacılarımıza, sanayicilerimize, girişimcilerimize, KOBİ’lerimize, işçi ve emekçilerimize güveniyoruz. Bugün tüm dünyanın içerisinde bulunduğu pandeminin ilk gününden itibaren de devletimizin aldığı tedbirler ile pandemi dönemini çok iyi bir şekilde yönetmeyi, üretimden, istihdamdan ve ihracattan geri kalmadan bu süreci sürdürebilmeyi başardık. Bundan sonraki süreçte de pandeminin sonuna kadar en iyi yönetim anlayışıyla, sanayicilerimiz başta olmak üzere tüm sektörlerimizin ayakta kalacağı bir süreç yaşamayı diliyorum. Mersin sanayisi ile birlikte kentimizin de her geçen gün daha büyüyeceğine, daha gelişeceğine inanıyor ve önümüzdeki sürecin parlayan yıldızı Mersin olacaktır. Şehrimizin ve ülkemizin gelişimine ve ilerlemesine büyük katkı sağlayarak yatırımların gerçekleşmesinde öncülük eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, bakanlarımıza, milletvekillerimize ve tüm yatırımcılarımıza teşekkür ediyorum.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.