YENİ YATIRIMLARIN ARİFESİNDE

Gıda ağırlıklı bir bölge olmasına rağmen son yıllarda değişik sektörlerden talep gören Kozan OSB, yeni yatırımları ve yatırımcılarıyla yepyeni bir çehreye kavuşuyor. 20 bin metrekare alanda kuracağı Tekstil Kent projesinin de rüzgarıyla istihdam yoğun sektörlerden firmaları bünyesine katmayı hedefleyen Kozan OSB, bir de GES projesi için kolları sıvadı.

YENİ YATIRIMLARIN ARİFESİNDE

Gıda ağırlıklı bir bölge olmasına rağmen son yıllarda değişik sektörlerden talep gören Kozan OSB, yeni yatırımları ve yatırımcılarıyla yepyeni bir çehreye kavuşuyor. 20 bin metrekare alanda kuracağı Tekstil Kent projesinin de rüzgarıyla istihdam yoğun sektörlerden firmaları bünyesine katmayı hedefleyen Kozan OSB, bir de GES projesi için kolları sıvadı.

20 Nisan 2021 Salı 14:56
YENİ YATIRIMLARIN ARİFESİNDE

Haber: ESRA ÖZSÜMER

Narenciye ve zeytin diyarı Adana’da daha çok gıda ağırlıklı firmaların yer aldığı Kozan OSB, hem yeni yatırımları hem de yeni yatırımcılarıyla yepyeni bir çehreye kavuşuyor. Son yıllarda enerji, elektrikli araç şarj ünitesi üretimi, yapı kimyasalları gibi değişik sektörlerden talep görmeye başlayan Kozan OSB, 20 bin metrekare alanda kurulması planlanan Tekstil Kent projesinin de rüzgarıyla istihdam yoğun sektörlerden firmaları bünyesine katmayı hedefliyor. Bir de güneş enerjisi santrali (GES) projesi olan Kozan OSB’nin sosyal donatı alanlarını genişletmek ve çeşitlendirmek için geliştirdiği projeleri de mevcut.

70 PARSELDE 60 FİRMA

Adana Kozan OSB Müdürü Fatih Aydın, şu anda 79’u sanayi parseli olan 85 parselden 70’nin 60 firmaya tahsis edilmiş olduğunu belirterek “Bunlardan 49’u faaliyet geçti. 11 firma da inşaat ve proje safhasında. Faaliyetteki 49 firmamızdan maalesef son dönemde 7 tanesi üretime ara verdi” dedi. 2020’nin sonunda revize edilen ve bakanlık tarafından onaylanan imar planları ile 2001’de yapılan imar planında 50 metre olarak ayrılan sağlık koruma bandını 10 metreye düşürerek 80 dönüm sanayi parseli kaşandıklarını ifade eden Aydın, şu anda 9 boş parselin yatırımcısını beklediğini söyledi. Öte yandan Kozan OSB’nin genişlemesi ile ilgili çalışmalara devam ettiklerini de kaydeden Aydın, Adana Büyük Şehir Belediyesi’nin 1/5000’lik imar planına işlenen, yaklaşık 50 hektar büyüklüğünde 2 ayrı genişleme alanı bulunduğunu belirtti. Bunun yanı sıra Kozan OSB’nin kuzey doğusunda yer alan, kullanılmayan bir mera alanı bilindiğini dile getiren Aydın, “Bu alan ile ilgili de bir alt çalışmamız, büyüme planını oraya doğru kaydırmak gibi bir düşüncemiz de var. Süreç yatırımcılarımızın ilgisine bağlı bir şekilde ilerliyor” diye konuştu.

VİZYON SAHİBİ MARKALAR

İlçenin genellikle narenciye ve zeytin ağırlıklı, tarıma dayalı bir ekonomisi olduğu için Kozan OSB’nin gıda ağırlıklı bir bölge olduğunu ifade eden Fatih Aydın, Türkiye’nin alanında en büyük firmalarından biri olan ve dünyada ilk 5 arasında yer alan Göknur A.Ş. gibi firmalara ev sahipliği yaptıklarını söyledi. OSB’de narenciye paketleme tesisleri, soğuk hava depoları, zeytinyağı üreticileri, yem fabrikaları gibi işletmelerin ağırlıkta olduğunu kaydeden Aydın “Son dönemde balık yemi, kedi ve köpek maması yapan bir firmamız katıldı. Bu alanda 4 marka da oluşturdu. Yani vizyon sahibi firmalarımız her geçen gün çoğalıyor” şeklinde konuştu. Kozan OSB’nin son dönemde gıda sektörünün dışındaki firmalardan da yatırım almaya başladığına dikkat çeken Fatih Aydın, şunları söyledi:

“Biyokütle olarak tabir edilen bitkisel atıklardan enerji üretecek bir firmamız, mart ayı içinde fabrika inşaatına başladı. Yaklaşık 100 milyon dolarlık, Türkiye’ye örnek olacak bir enerji yatırımı olacak. Yine son dönemde elektrikli araçların şarj istasyonunu imal etmek üzere bir firma başvurdu. Yabancı ortakları da olan bu firmamıza da bir 12 dönüm yer verdik.  Yapı kimyasalları üreten bir firmamız da 1 yıldır Irak’a ihracata başladı. Geçen aylardan Antepli bir halı firması ile görüştük, arazimizi gösterdik.”

TEKSTİL KENT PROJESİ

Yeni yatırımların gelmesine 2020’de açıklanan yeni teşvik paketinin de büyük rolü olduğuna dikkat çeken Fatih Aydın, “Adana eskiden 2. bölge teşviklerinden yararlanıyordu, son pakette ise 3. bölgeye alındı. OSB’ler ise bir üst paketten yani 4. bölge teşviklerinden yararlanıyor. Bu sayede firmalarımız biraz daha yüksek teşviklerden yararlanabiliyor” diye konuştu. Buna karşılık, 25 kilometre mesafedeki Osmaniye’nin Kadirli ilçesi en üst, yani 6. bölge teşviklerinden faydalandığı için Kozan OSB’nin yatırımcı çekmek konusunda dezavantajlı duruma düştüğünü anlatan Aydın, şöyle devam etti:

“Hemen yanı başımızdaki Kadirli ilçesi, aldığı teşvikler sayesinde tekstil gibi istihdam yoğun sektörleri kaptı. Şu an doluluk oranı yüzde 75’lerde olan Kozan OSB’de narenciye gibi mevsimlik çalışmanın söz konusu olduğu firmalar olduğundan narenciye mevsiminde 1200 -1300’e kadar çıkan istihdam, sabit olarak 850 – 900 civarında. İşte bu yüzden yönetim kurulumusun hedefi, bundan sonra istihdam yoğun sektörleri çekmek ve onlara öncelik tanımak. Bu amaçla, görüşmeleri devam eden, 20 dönüm alan ayırdığımız bir Tekstil Kent projemiz var. Bu konuda firmalarla görüşme halindeyiz. 600 – 700 kişilik, kadın ağırlıklı istihdam sağlayacak bir tekstil firmasını çekmeye çalışıyoruz.”

GES PROJESİ PLANLANIYOR

Kozan OSB’nin sosyal donatı anlamında çok zengin bir OSB olmadığını ifade eden Fatih Aydın, bu konuda da yeni projeler geliştirdiklerini anlattı. OSB’de bir cami bir de idari bina yapımı ile ilgili çalışmalara devam ettiklerini söyleyen Aydın, OSB’nin sağlık koruma bandına yapılması planlanan GES projesi için Dünya Bankası’nın OSB’ler için vereceği destekten yararlanmayı planladıklarını açıkladı. Aydın, daha önce fizibilitesi yapılan arıtma tesisi ile farklı sektörlerin ürünlerinin geliştirilebileceği bir AR-GE merkezi için Çukurova Kalkınma Ajansı’na sunmak üzere projeler hazırladıklarını da sözlerine ekledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.