YENİ ÖĞRETİM YILINDA KAPILARINI AÇACAK

Antalya OSB’ye devredilen mesleki ve teknik Anadolu lisesi tadilatının bu sene içinde tamamlanması, okulun yeni eğitim dönemine yetiştirilmesi hedefleniyor.

YENİ ÖĞRETİM YILINDA KAPILARINI AÇACAK

Antalya OSB’ye devredilen mesleki ve teknik Anadolu lisesi tadilatının bu sene içinde tamamlanması, okulun yeni eğitim dönemine yetiştirilmesi hedefleniyor.

29 Nisan 2021 Perşembe 16:03
YENİ ÖĞRETİM YILINDA KAPILARINI AÇACAK

Haber: Helin AYGÜN

Antalya OSB, modernizasyon çalışmaları süren meslek lisesi, anaokulu ve kreşi ile hem mesleki eğitime katkı veriyor hem de bölge çalışanlarına hizmet sunuyor. 2021-2022 eğitim dönemine kadar tadilatı bitirilecek olan Antalya OSB Mesleki ve Teknik Koleji'nin (Antalya OSB Teknik Koleji) yanı sıra, bölgede bir kreş ve bir anaokulu da faaliyet gösteriyor. Ağırlıklı olarak gıda, ahşap, mobilya, kâğıt, ambalaj, tarım, gübre, kimya gibi sektörleri barındıran, 17 bin kişiye istihdam sağlayan, yıllık ihracat rakamı 550 milyon dolara ulaşan OSB’de yürütülen programlarla ise bölgenin bir eğitim merkezi haline gelmesini sağlanıyor. Bölge çalışanlarının kişisel ve mesleki gelişimine katkılar sağlayan eğitim programları sayesinde, firmaların nitelikli eleman ihtiyacı önemli oranda gideriliyor. Antalya OSB’de 6 yılda gerçekleştirilen 300’den fazla eğitim programında 9 binden fazla eğitim sertifikası verilirken; eğitimler sayesinde katılımcıların hizmet içi eğitim girdilerinde 3 milyon lira tasarruf sağladı. Bölgedeki işçi sirkülasyonunda ise yüzde 17’lik bir gerileme tespit edildi. 

SANAYİCİLER KARŞILAMIŞTI

Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılan üç okul ile ilgili bilgi verdi. Bunlardan ilkinin, tapusu OSB’ye ait Antalya OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olduğun anlatan Bahar, okulun inşaatı, atölyelerin makine ve teçhizatı ile bir okulda bulunması gereken diğer tüm tefrişatın Bölge Müdürlüğü ve sanayiciler tarafından karşılandığını, 2006 yılında Antalya Valiliği ile imzalanan protokol gereği, okulun İl Milli Eğitim Müdürlüğünün kullanımına devredildiğini söyledi. Okulun sanayi sektörüne sağladığı faydanın ortaya çıkmasıyla OSB’lerde meslek lisesi açılmasının kolaylaştırıldığına dikkat çeken Bahar, Antalya OSB’nin Bölgesi eğitime verdiği önem ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiğini ve tüm Türkiye’ye örnek olduğunu kaydetti.

MAYISTA TAMAMLANACAK

Başkan Bahar, okulun 2020 yılında Antalya OSB Tüzel Kişiliğine devredilmesiyle birlikte kapsamlı bir modernizasyon ve tadilat çalışması başlatıldığını; tüm atölye, derslikler, yemekhane ve sosyal alanların yeniden dizayn edilmeye başlandığını ifade etti. Ayrıca kampus içerisine bir adet kapalı spor salonu, salon içerisine Türkiye’nin en büyük tırmanma duvarlarından biri ve bir adet halı saha yapılarak öğrencilerin spor ile iç içe olması sağlayacak imkanlar sağlandığına dikkat çeken Bahar, “2020 yılı Kasım ayında başlayan tadilat ve modernizayon işlerinin 2021 yılı Mayıs ayı itibariyle tamamlanması, Antalya OSB Teknik Kolejinin 2021-2022 eğitim-öğretim yılı başlangıcında hizmete açılması planlanıyor” dedi. Özel okul statüsünde ücretsiz eğitim verilecek okulda, 960 öğrenci eğitim alabilecek.

ÇALIŞAN ANNELER İÇİN

OSB’deki ikinci okulun, 96 öğrenci kapasiteli Antalya OSB Gündüz Bakım Evi olduğunu dile getiren Bahar,  “Kreşimiz de meslek lisesi gibi Türkiye’ye örnek teşkil eden bir projedir. Kreşimiz hizmete girdikten sonra OSB’lerde kreş bulunması bir zorunluluk haline geldi. Kadın istihdamını desteklemek ve çalışan anneleri çocuklarından ayırmamak için yapılan Bölge Müdürlüğümüz bünyesindeki gündüz bakımevi, fiziki şartları ve eğitim sistemi ile Antalya’nın en iyi eğitim kurumları arasına girmeyi başardı” diye konuştu. Bahar, bölgedeki üçüncü okulun ise “Her ilçeye anaokulu, her okula ana sınıfı'' kampanyası kapsamında Döşemealtı Hilmi Caner Saraçoğlu İlk ve Orta Okulu içerisine 2012 yılında yapılan Antalya OSB Ana Sınıfı olduğunu söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.