YENİ MARKALAR ÇIKARACAK

Ankara’nın ilk sanayi bölgelerinden olan fakat statü almadığı için iş yeri sınıfında görülen Siteler’in çehresini değiştirmeyi hedefleyen Elmadağ Mobilyacılar İhtisas OSB, bünyesinden yeni markalar çıkararak Ankara mobilyasının kalitesini tüm dünyaya kanıtlayacak.

YENİ MARKALAR ÇIKARACAK

Ankara’nın ilk sanayi bölgelerinden olan fakat statü almadığı için iş yeri sınıfında görülen Siteler’in çehresini değiştirmeyi hedefleyen Elmadağ Mobilyacılar İhtisas OSB, bünyesinden yeni markalar çıkararak Ankara mobilyasının kalitesini tüm dünyaya kanıtlayacak.

13 Nisan 2021 Salı 09:57
YENİ MARKALAR ÇIKARACAK

Haber: TUĞÇE SAĞDIÇ

Sanayi TV’ye konuşan Elmadağ Mobilyacılar İhtisas OSB Başkanı Hüseyin Taklacı, mobilyadaki katma değeri ve ihracat kapasitesini artıracak çalışmalarda önemli aşama kat ettiklerini söyledi. Aynı zamanda Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Odası Başkanı Hüseyin Taklacı, “Ankara Siteler 15 binin üzerinde işletmesi ve 70 binin üzerinde çalışanı ile 1960'lardan beri mobilya üretimi yapan bir merkezdir, zaman içinde Türkiye'nin ve Orta Doğu'nun en büyük mobilya üretim merkezi halini alan bir yapıdır. Ancak genel görünümü ile siteler mobilya bölgesi, toplu üretim kuralları koyulmamış, yönetim planı olmayan denetimsiz ve organize olmaktan uzak yapıya sahip olup, zamanla şehir içinde kalması, çok katlı işyerlerinde üretim yapılması gibi fiziki sebeplerle sanayi statüsü alamamıştır, bu durum yeni bir yapılanmayı zorunlu hale getirmiştir” ifadeleriyle OSB’nin vizyonuna çerçeve çizdi. 116 hektarlık alanda 2017 yılında kurulan OSB, sektörü yenilikçi markalarla canlandıracak.

PAZAR ODAKLI ÜRÜN

Bölge ve ülkenin istihdamını yükseltecek Elmadağ Mobilyacılar İhtisas OSB ile katma değeri yüksek mal ve hizmet üretiminin de artacağının bilgisini veren Taklacı, “AR-GE, inovasyon ve tasarım faaliyetleri burada yürütülecek, yerli-yabancı kitlelere profesyonel bir ortamda alım ve satım hizmeti sunulacak ve böylece yalnızca Ankara’nın değil Türkiye’nin de kalkınmasına katkı sağlanacak. Siteler Mobilya Bölgesinin küreselleşen dünyada varlığını devam ettirebilmesi, ulusal ve uluslararası rekabet gücünü çevreleri ile uyumlu olarak sürdürebilmesi için bu yatırım kaldıraç görevi görecek. Sektörün pazar-tüketici algıları doğrultusunda pazar odaklı ürün ve pazarlama stratejileriyle var olması aciliyet arz ediyor” şeklinde konuştu.

HAM MDF SORUNU

Pandemi döneminde evde kalan insanların mobilyaya ilgisinin arttığını ifade eden Taklacı, bu durumun sektör için bir artı olduğunu söyledi. Sektörde söz sahibi olan Çin’in yerine tüketicilerin alternatif aradığını söyleyen Taklacı, ham madde sorununa da parantez açtı. Taklacı, “Üreticilerimiz büyük sıkıntı çekiyor. Özellikle 6 ve 18 mm’lik ham MDF’yle ilgili genelde büyük bir sıkıntı var. Yetkililere dile getirdik. Ham MDF üretiminin artması şart. Gerekirse devletimiz ihracatına kota koyabilir. Önce iç piyasanın ihtiyacı karşılanmalı. Malzeme az diye fiyatta fırsatçılık da yapılmamalı. Fabrikalarımızın görevi, bu eksiği tamamlamak olacaktır” açıklamasını yaptı.

KSS’LERE DİKKAT!

Ankara’nın bir üretim merkezi olduğuna değinen Elmadağ Mobilyacılar İhtisas OSB Başkanı Taklacı, “Mobilya sektörünün duayeniyiz. Orta Doğu’nun ve Balkanların mobilya üssüyüz ve çok yetenekli ustalarımız var” dedi. Ankara’nın fabrikasyonda da katma değerli ürün üretiminde de yükselen çıtaya erişeceğine vurgu yapan Taklacı, “Ankara’nın böyle bir projeye ihtiyacı vardı, geç bile kaldık” diye konuştu. Gazetemiz aracılığıyla çağrıda bulunan Hüseyin Taklacı, son olarak şöyle konuştu: “Ağaç işleri ve keresteciler KSS’lerin içi karmalaşmış şekilde. Yani kuruluş amacının dışına çıkmış durumdalar. Devletimizin düzenlemeler yapması lazım. Kuruluş amacına uygun yapıda olması ve diğer sektörlerin bu alanların içerisinde yer almaması gerekiyor. OSB’miz de karma değil, ihtisas yapıda. Örneğin; bir araç tamircisi burada var olamaz. KSS’lerin de karma olmaması lazım. Devletin KSS’leri incelemesi şart. Yatırımcılara da diyoruz bunu, fabrikalarını üretime katmalarını istiyoruz; çünkü ekonomiye ve istihdama fayda sağlamamız lazım.”

Son Güncelleme: 30.04.2021 10:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.