Yatırım yapmayanın tahsisi iptal ediliyor

OSB’lerden arsa tahsis edip üzerinde işlem yapmayan işadamlarına kızan Bakan Ergün, “Bir yatırımcı arsa ararken, diğeri üzerine yatmışsa olmaz. Uzun zaman önce tahsis edilmiş ancak üzerinde herhangi bir işlem yapılmamış arsaların tahsisini iptal etmeye de başladık” dedi.

Yatırım yapmayanın tahsisi iptal ediliyor

OSB’lerden arsa tahsis edip üzerinde işlem yapmayan işadamlarına kızan Bakan Ergün, “Bir yatırımcı arsa ararken, diğeri üzerine yatmışsa olmaz. Uzun zaman önce tahsis edilmiş ancak üzerinde herhangi bir işlem yapılmamış arsaların tahsisini iptal etmeye de başladık” dedi.

21 Mart 2013 Perşembe 13:02
Yatırım yapmayanın tahsisi iptal ediliyor
OSB ve sanayi siteleri 2013 yılı yatırım programına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün açıklamaları damga vurdu. OSB’lerden arsa tahsis edip üzerinde işlem yapmayan işadamlarına kızan Bakan Ergün, “Bir yatırımcı arsa ararken, diğeri üzerine yatmışsa olmaz. Uzun zaman önce tahsis edilmiş ancak üzerinde herhangi bir işlem yapılmamış arsaların tahsisini iptal etmeye de başladık” dedi. OSB’lerdeki arsalara, ileride değerlenecek gayrimenkul muamelesi yapılmaması gerektiğinin altını çizen Ergün, şu bilgileri verdi: “Bugün itibariyle 105 OSB’de toplam 1081 adet parsel tahsisi süresi içerisinde yatırımını başlamadığı için iptal edilmiştir. Bundan sonra da tahsis tarihinden itibaren 1 yıl içinde yapı ruhsatı almayan, yapı ruhsatı tarihinden itibaren de 2 yıl içerisinde üretime geçmeyen katılımcılara yapılan tahsisler iptal edilmeye devam edecek.”
PLANSIZLIĞA MAHKUM OLDULAR

Ergün, sanayinin rekabet gücünü artırmak, çevre ve iş güvenliğiyle ilgili sıkıntıları minimize etmek için, OSB çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirterek, “Ne yazık ki geçmişte planlı sanayileşmenin aracı olan OSB’ler plansızlığa mahkum oldular. Biz ise ülkemizdeki OSB sayısını artırmaya çalışırken hem mevcut OSB’lerin niteliğini artırmaya hem de ekonomik açıdan doğru yerlere OSB kurmaya çalışıyoruz. OSB’lerde 1 milyon 200 bin istihdam oluştuğunu düşünürsek, OSB’lerin ne kadar önemli olduklarını daha iyi anlarız” dedi.
DAHA NİTELİKLE ALANLAR

OSB’lerle ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren Ergün, şunları anlattı: “Bakanlık olarak OSB’lerin yönetim yapılarıyla, mevcut OSB’lerin doluluk oranlarını artırmayla, OSB’lerin demiryolu ve liman ağlarına entegrasyonuyla, eğitim sistemiyle ilişkileriyle, ihtisas organize sanayi bölgelerinin sayısını artırmayla ilgili önemli çalışmalar yapıyoruz. Mesela sanayi stratejimizde hangi kritik OSB’lere, hangi lojistik bölgelere demiryolu bağlantıları kurulacağıyla ilgili eylemler var ve bu eylemleri takip ediyoruz. 2011 yılından itibaren, OSB’leri daha nitelikli alanlara dönüştürmek amacıyla önemli adımlar attık. Mevcut OSB’lerdeki doluluk oranını artırmak için bedelsiz ve indirimli arsa tahsisi dönemi başlattık. Nisan 2011 tarihinden bu güne kadar tahsis edilen 614 adet parselin; 43’ünde üretime geçilmiş, 110’u inşaat aşamasında ve 466’sı ise proje aşamasındadır.”
BOŞ PARSELLERE YOĞUN İLGİ
Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki şehirlerde boş parsellere yoğun bir ilgi olduğunu kaydeden Nihat Ergün, “Kendiliğinden oluşmuş sanayi bölgelerinin ıslah OSB kimliği kazanmalarının da önünü açtık, gelen talepleri değerlendirerek 8 adet sanayi bölgesi ıslah OSB olarak tüzel kişilik kazanmıştır. Bunlardan 1 tanesi ıslah şartlarını yerine getirerek normal OSB statüsüne kavuşmuştur” diye konuştu.
Son Güncelleme: 19.06.2013 09:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.