“Yatırım teşvik sistemi yenilenmeli”

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar iç talepteki istikrara rağmen dış girdi bağımlılığı nedeniyle sanayicilerin anlık kararlar vermek zorunda kaldığını belirtip yeni yıla girmeden yatırım teşvik sisteminin gözden geçirilip yenilenmesi gerektiğini söyledi.

“Yatırım teşvik sistemi yenilenmeli”

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar iç talepteki istikrara rağmen dış girdi bağımlılığı nedeniyle sanayicilerin anlık kararlar vermek zorunda kaldığını belirtip yeni yıla girmeden yatırım teşvik sisteminin gözden geçirilip yenilenmesi gerektiğini söyledi.

11 Aralık 2013 Çarşamba 09:21
 “Yatırım teşvik sistemi yenilenmeli”


    Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ihracattaki dalgalanmalara dikkat çekerek, iç talepteki göreceli istikrara rağmen dış girdi bağımlılığı nedeniyle sanayicilerin adeta anlık kararlar vermek, günlük yaşamak durumunda kaldığını söyledi. Yorgancılar, “İmalat sanayinde ihracatta artış ve azalışların bu kadar sık görüldüğü bir döneme çok uzun yıllardır karşılaşmamıştık. Bir ileri bir geri hareket ediyoruz. Küresel pazarlardaki belirsizlikler yanında Türkiye'de döviz kurlarında yaşanan istikrarsızlıklar önümüzü görmemizi engelliyor. Adeta anlık kararlar vermek, günlük yaşamak durumunda kaldığımız ortamda geleceğe yönelik yatırım planları yapmak, sektörde yapısal dönüşümü sağlamak olası görünmüyor. Bu nedenle yeni yıla girmeden yatırım teşvik sistemini gözden geçirmek ve yenilemek gerekiyor” dedi.

“Geleceğe umutla bakmalıyız”
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından kasım ayında aylık bazda ihracat rekorunun kırılmasına ilişkin açıklamalarının ardından, 2013 yılı imalat sanayi ihracatına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ender Yorgancılar, geleceğe ümitle bakmakta zorlandıklarını söyledi. Başkan Yorgancılar, "2006 yılından bugüne ocak-ekim dönemi itibariyle 2009 krizi dışında ihracat ilk kez gerilemiştir. Bu gerilemeden daha önemli olan ise ihracattaki gelişmenin aylık seyrinde 2012 yılına göre yaşanan istikrarsızlıklardır. İmalat sanayinde yılın ilk 10 ayının beşinde ihracat gerilemiş, beşinde ise artmıştır. Ayrıca ocak-ekim döneminde imalat sanayi ihracatı yüzde 2,1 gerilerken ithalatın yüzde 11,1 oranında artması dış ticaret açığı ve dolayısıyla cari açık açısından tehlike sinyalleri vermektedir" diye konuştu.

“İstihdam iç talepten dolayı arttı”
Ender Yorgancılar, ihracattaki gelişmelerin imalat sanayi üretimini etkilemesinin kaçınılmaz olduğunu belirtirken, iç talepteki kısmi canlılığın sanayi üretimindeki dalgalanmaların ihracata oranla sınırlı kalmasına neden olduğuna dikkat çekti. 2012 yılı ocak-eylül döneminde yüzde 2,5 olan sanayi üretimi artışının 2013 yılının aynı döneminde ortalama yüzde 3,9'a yükselmesini her şeye rağmen olumlu bulduğunu ifade eden Yorgancılar, ağustos sonu itibariyle sanayi istihdamında yaşanan yüzde 4,6'lık artışın kaynağının da iç talep olduğunu vurguladı.

Yeni bir rota
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar ayrıca küresel ekonomideki gelişmelerin Türkiye ekonomisine etkilerini de değerlendirirken, şu görüşleri dile getirdi: "ABD'nin para politikalarına ilişkin tavrının netleşmesi ve sonrasında küresel finans piyasalarında istikrar sağlanıncaya kadar kurlarda dalgalanma yaşanacaktır. Kurlara bağlı olarak enflasyon oranları ve faizlerin düzeyi şekillenecektir. Bu konularda Merkez Bankası üzerine düşeni yaparken sanayi sektöründe yapısal dönüşümü hızlandıracak politikalar daha yoğun olarak devreye sokulmalıdır. Beklentimiz; gerek emtia, gerekse finansal piyasalardaki istikrarsızlığı tolere edecek şekilde yenilenmiş, tüm organize sanayi bölgelerini kapsayan bir teşvik paketinin yılbaşından itibaren gecikmeden devreye alınmasıdır. Böylece sanayicimiz yeni bir ışık, yeni bir rota ve hepsinden önemlisi de taze bir heyecan yakalayabilecektir.”

 

 

Son Güncelleme: 11.12.2013 09:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.