YATIRIM CENNETİ SAKARYA

Yeni yatırım yeri arayışındaki müteşebbisler için güçlü bir alternatif olan Sakarya, hem mevcut OSB’leri hem de Türkiye’de benzeri olmayan yeni sanayi alanlarıyla çekim merkezi haline geldi.

YATIRIM CENNETİ SAKARYA

Yeni yatırım yeri arayışındaki müteşebbisler için güçlü bir alternatif olan Sakarya, hem mevcut OSB’leri hem de Türkiye’de benzeri olmayan yeni sanayi alanlarıyla çekim merkezi haline geldi.

02 Nisan 2021 Cuma 14:52
YATIRIM CENNETİ SAKARYA

Haber: Helin AYGÜN

Büyük sanayi şehirlerine yakınlığı, önemli ulaşım ağları üzerinde olması, sahip olduğu nitelikli iş gücü ve gelişmiş OSB altyapısıyla Sakarya, Türkiye’nin sanayi potansiyeli güçlü illeri arasındaki yerini sağlamlaştırıyor. Sınai üretimde 100 yılı aşkın deneyime sahip olan şehir, kuzeyden batıya, günAeyden doğuya bütün yolların kesişim noktasında bulunması nedeniyle büyük bir lojistik avantaja sahip. Bir yandan sanayi kenti kimliğine sahip olan Sakarya, aynı zamanda verimli tarım arazilerini de koruyor. Sakarya’da kurulu bulunan 7 OSB, 1 teknokent, 28 AR-GE ve tasarım merkezine ek olarak yeni yapılacak sanayi alanları, şehrin yatırım cazibesini arttırıyor. 1.238 hektarlık alana sahip faal OSB’lerde ağırlıklı olarak mobilya ve otomotiv alanında üretim gerçekleştirilirken, yaklaşık 22 bin kişiye istihdam sağlanıyor.

 

5 YENİ OSB YOLDA

Kentte Sakarya 1. OSB, Sakarya 2. OSB, Sakarya 3. OSB, Karasu OSB, Ferizli OSB, Kaynarca Mobilya İhtisas OSB faaliyet gösterirken, Kaynarca Doğu Marmara Makina İmalatçıları İhtisas OSB (DOMİOSB)’de altyapı çalışmaları yürütülüyor. 230 hektara sahip Söğütlü 2. OSB’nin mahkeme süreci devam ederken, bölgeyi otomotiv üssü haline getirecek olan Sakarya Otomotiv ve Metal İhtisas OSB ise yer seçimi aşamasında. Ayrıca, Sakarya’da yeni kurulması planlanan 5 OSB ile hem istihdamın artırılması hem de kent ekonomisinin canlandırılması hedefleniyor. Bunlardan, Türkiye’de başka örneği olmayan “Lojiktik OSB” ve “KOBİ OSB” ile Sakarya, model teşkil edecek.

 

TEKNOLOJİYLE LOJİSTİĞİ BİRLEŞTİRECEK

Kısa adı Lojistik OSB olan “Doğu Marmara Lojistik Bilişim Teknolojileri ve Üretim İhtisas OSB”, Ferizli ilçesinde 215 hektarlık bir alan üzerine kurulacak. Beş bin kişiye istihdam sağlanması hedeflenen bölgede, yaklaşık 100 lojistik, 150 de lojistik teknolojisi ve bilişim üreten işletme yer alacak. Hizmet üretecek olan Lojistik OSB’de firmalar, son dönemde pandemiyle birlikte önemi artan e-ticaret, araç ve ürün takibi, yapay zekâ gibi teknolojilerden yararlanacak. Teknolojiyle lojistiği birleştirecek olan OSB’de, montaj, demontaj ve elleçleme yapılacak. Proje gerçekleştiğinde Karadeniz, İskandinav ülkelerine lojistik olarak bağlanacak.

 

KOBİ’LER KÜMELENECEK

Şehrin bir diğer büyük projesi olan “Sakarya KOBİ OSB”, küçük ve orta ölçekli firmalara OSB çatısı altında faaliyet sürdürme fırsatı sunacak. Adapazarı ilçesinde sınırları içinde 500 hektarlık bir alanda kurulacak olan OSB’de, parsel büyüklükleri 3 bin metrekareyle sınırlı olacak. Yaklaşık 15 bin kişinin istihdam edilmesi planlanan KOBİ OSB’de 1.000’e yakın firma, 10’a yakın sektör yer alacak. OSB, hem Sakarya hem çevre illerde büyümeye ihtiyacı olan firmalara ev sahipliği yapacak ve burada küçük ve orta ölçekli firmalar kümelenecek.

 

TEKNOLOJİNİN ÜSSÜ OLACAK

Sakarya Teknoloji OSB, Kocaali ilçesinde 520 hektarlık bir alanda faaliyet gösterecek. 10 bin kişinin istihdam edileceği bölgede; biyoteknoloji, çevre, optik, medikal, nano teknolojik ürünler, otomasyon, ileri kimya, yenilenebilir enerji, ilaç ve kozmotik teknolojileri gibi alanlarda ürünler üreten firmalar toplanacak. Kısa adı “TEKNOSAK OSB” olan bölgede firmalar, sıfır atık ve Endüstri 5.0’a göre üretim yapacak. İhracat odaklı firmaları barındıracak TEKNOSAK, Karasu Limanı’na 18 kilometre mesafede bulunacak.

 

KADINLARA ÖZEL TEŞVİKLER

Geyve’de 72 hektarlık bir alanda kurulacak olan Geyve Gıda İhtisas OSB’de, Sakarya’nın güneyindeki verimli tarım alanları Pamukova ve Geyve’de yetiştirilen meyve-sebzeler işlenecek. Tarım ürünlerinin işlenip paketlenerek katma değerinin arttırılacağı bölgede hem yurt dışına ihracat yapılacak hem de ürünler yurt içi pazara satılacak. Yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlanması planlanan bölgede, kadınlara özel teşvikler verilerek kadın girişimciliğinin güçlendirilmesi düşünülüyor.

 

ALTERNATİF OSB PLANI

Darıçayırı’nda 450 hektarlık bir alana kurulması planlanan Darıçayırı Alternatif OSB’de ise alan çalışmalarına başlandı. Bölgenin fiziksel özelliklerinin araştırıldığı OSB için uygun yatırımcı grubu belirlenerek, şehre katma değer sağlayacak bir sektörde üretim gerçekleştirilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.