banner250

VERİMLİLİĞİN LİDERLERİ BELİRLENDİ

2019 Verimlilik Proje Ödülleri sahiplerini buldu. KARDEMİR, “Büyük Ölçekli İşletme Sürdürülebilir Üretim” kategorisinde, Durmazlar Makine de “Büyük İşletme AR-GE” kategorisinde birinci oldu.

VERİMLİLİĞİN LİDERLERİ BELİRLENDİ

2019 Verimlilik Proje Ödülleri sahiplerini buldu. KARDEMİR, “Büyük Ölçekli İşletme Sürdürülebilir Üretim” kategorisinde, Durmazlar Makine de “Büyük İşletme AR-GE” kategorisinde birinci oldu.

15 Kasım 2019 Cuma 08:52
VERİMLİLİĞİN LİDERLERİ BELİRLENDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, ülkenin rekabet gücünün artırılmasına yönelik işletmelerdeki verimlilik çalışmalarını desteklemek ve bu alanda gerçekleştirilen projeleri teşvik etmek amacıyla düzenlenen 2019 Yılı Verimlilik Proje Ödülleri KOSGEB’de düzenlenen törenle verildi. Ödülle hak kazanan projeler, KOBİ, Büyük İşletmeler ve Kamu olmak üzere üç kategoride belirlendi. Bağımsız denetimciler tarafından yapılan ön değerlendirme ve yerinde inceleme sonucunda, Türkiye’nin ilk entegre demir çelik fabrikası olan KARDEMİR “Büyük Ölçekli İşletmeler Sürdürülebilir Üretim” kategorisinde 8 finalist arasından birinci seçildi. “Ham Madde Yerlileştirme ve Sürdürülebilir Üretim Performanslarının Artırılması” projesiyle birinci olan KARDEMİR'in ödülü, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Muhsin Dere tarafından KARDEMİR Genel Müdürü Dr. Hüseyin Soykan'a takdim edildi. Yataş Grup ise “Yatak Montaj Hattında Operasyonel Mükemmellik Sistemiyle Kapasite Artırımı” isimli projeyle “Büyük İşletme Süreç İyileştirme Kategorisi”nde birinciliğe layık görüldü.

181 PROJE DEĞERLENDİRİLDİ

Düzenlenen ödül törenindeki konuşmasında, verimlilik konusunun, herkesin ömür boyu yerine getirmesi gereken toplumsal bir sorumluluk olduğuna dikkat çeken Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, işletmelerin verimlilik konusundaki gelişiminin ülkenin rekabet gücüne güç katacağını belirtti. Verimlilik Ödülleri'ne bu yıl yapılan başvurulardan 181'inin değerlendirmeye alındığını belirten Büyükdede, ülkeler arasındaki gelişmişlik farkının en önemli nedenlerinden birinin verimlilik konusundaki bilinç düzeyi olduğunu dile getirerek, rekabetçi işletmelerin çokluğunun ülkelerin güçlenmesine katkı sağladığını kaydetti.

MODEL FABRİKA SAYISI ARTACAK

Büyükdede, model fabrika konusuna değinerek, “Ülkemizde sanayinin teknolojik düzeyinin yükseltilmesi, verimlilik ve rekabet gücünün artırılması için yürüttüğümüz çalışmalar, sadece finansal destek programlarıyla sınırlı değildir. Bakanlığımız, ülkemizde işletmelerin çok büyük kısmını oluşturan KOBİ'lerde istihdam edilen personelin ve yöneticilerin yetkinliklerinin geliştirilmesi, kaynak verimliliğinin artırılması ve yalın üretim alanlarında da önemli projeler yürütüyor. Bunlardan biri de Model Fabrika. Ankara ve Bursa'da Model Fabrikalar hizmete girdi. Hedefimiz bunların sayısını 2023 sonuna kadar 14'e çıkarmak” diye konuştu.

DENGELERİ DEĞİŞTİRİYOR

Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü Halil İbrahim Çetin de ekonominin, teknolojik inovasyon ve yeni iş modelleriyle aynı miktarda girdiyle daha fazla çıktı üreterek elde ettiği kazanımların, büyüme ve refah artışı yarattığına dikkat çekti. Verimlilikle artan katma değerin, işverene yüksek karlılık, çalışana yüksek ücret ve tüketiciye düşük fiyat olarak yansıdığını belirten Çetin, “4. Sanayi Devrimi olarak adlandırılan, sanayide bütünleşik entegrasyonla dijitalleşmeyi hedefleyen bu dönüşüm süreci sadece işletmeleri değil tüm toplumu ve dünya dengelerini değiştiriyor” dedi. Çetin, Bakanlık olarak verimlilik odaklı politika ve araçlar geliştirdiklerini anlatarak, “Verimlilik alanında yapmamız gereken çalışmalar, ölçmeye yönelik çalışmalardır. Özellikle sanayimizin yeşil üretim konusunda geliştirilmesi, dünyada rekabetçi ve bu alandaki taleplere karşılık verilebilmesi için söz konusu üretimin dönüşümü yolunda çalışmalıyız” şeklinde konuştu.

İŞTE ÖDÜLLER

Konuşmaların ardından farklı kategorilerde derece elde edenlere ödülleri verildi. Kısa film kategorisinde “Önemli Olan Doğru Kullanmak” adlı filmiyle Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Meltem Korkmaz birincilik ödülünü aldı. Fikir yarışması ortaokul kategorisinde “Sanal Gerçeklikle Rehberlik” projesiyle Havza Makbule Yusuf Ölçer Yatılı Bölge Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Ahmet Yusuf Altınnur, lise kategorisinde “Bukalemun Çatılar” projesiyle Macit Zeren Fen Lisesi 11. sınıf öğrencisi Emirhan Arabacı birincilik ödülüne layık görüldü. Verimlilik temalı projeleriyle birinci olan kurumlara da ödülleri takdim edildi. “KOBİ” kategorisinde Pul-Tech Frp Kompozit, “Büyük İşletme AR-GE” kategorisinde Durmazlar Makine, “Büyük İşletme Sürdürülebilir Üretim” kategorisinde KARDEMİR, “Büyük İşletme Süreç İyileştirme” kategorisinde Yataş ile “Kamu” kategorisinde Özyeğin Üniversitesi Enerji Çevre ve Ekonomi Merkezi ödül aldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.