"ÜRETİME TEŞVİK YAKIŞIR"

Gürsü ve Kestel OSB’lerinin birleşmesinden doğan kentinin üçüncü büyük endüstri üssü Bursa Uludağ OSB; altyapıdan enerjiye, yatırımdan üretime kadar her yönüyle bayındır bir OSB olmak için geri sayıyor. Markalaşma için teşvik ciddiyetinin gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen OSB Başkanı Yunus Aydın, sanayicinin de yeni üretim trendlerine ve dönüşüme kendisini hazırlaması gerektiğini dile getirdi.

"ÜRETİME TEŞVİK YAKIŞIR"

Gürsü ve Kestel OSB’lerinin birleşmesinden doğan kentinin üçüncü büyük endüstri üssü Bursa Uludağ OSB; altyapıdan enerjiye, yatırımdan üretime kadar her yönüyle bayındır bir OSB olmak için geri sayıyor. Markalaşma için teşvik ciddiyetinin gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen OSB Başkanı Yunus Aydın, sanayicinin de yeni üretim trendlerine ve dönüşüme kendisini hazırlaması gerektiğini dile getirdi.

20 Kasım 2020 Cuma 12:16
"ÜRETİME TEŞVİK YAKIŞIR"

Röportaj: Ümit UÇAR

Bursa Uludağ OSB Başkanı Yunus Aydın, Sanayi TV’ye konuştu. 2001’de kurulma çalışmalarında aktif rol oynadığı Gürsu OSB’nin ve başkanlığını yürütmüş olduğu Kestel 2’nci OSB’nin birleşerek mevcut sanayi bölgelerini meydana getirdiğini vurgulayan Uludağ OSB Başkanı Yunus Aydın, sanayiciye bu birleşmenin onların ihtiyaçlarının karşılanması ve menfaatinin sürmesi için atılan bir adım olduğunu anlattıklarında, katılımcıların pozitif geri dönüşler aldıklarını ifade etti. 17 OSB’li Bursa’nın tekstil ile öne çıkan OSB’si olarak pandemi döneminde Avrupa’nın iptal ettiği Çin menşeli siparişlerin hem Türkiye’ye hem de OSB’lerine döndüğünü anlatan Aydın,  dünya genelinde Türk malına olan ilginin arttığını, bu eksende devletin markalaşmaya daha sürdürülebilir teşvikler vermesi gerektiğinin de altını çizdi. OSB’nin yatırımlarından bahsederek 80 megavatlık enerji santralinin sinyalini veren Aydın, son olarak yönetimsel bir konuya da şöyle parmak bastı: “Üretimi, sosyal etkinliği, pazarlamayı, ucuz enerjiyi, projeyi aynı anda düşünecek; vizyon sahibi çalışmaların ortaya konması gerekiyor. Bunun için çalışanların değil, gerçek sanayicilerin yönettiği OSB’lerin ufukta belirmesi gerekiyor.”
 

3 BÜYÜKTEN BİRİ

260 sanayiciden oluşan Uludağ OSB’ye, yakın zamanda 5 sanayici daha entegre ettiklerini söyleyen Yunus Aydın, OSB’ye katılma yeterliliği olmayan tek bir firmanın kaldığı bilgisini verdi. OSB birleşmesinin faydalarını gördüklerini söyleyen Yunus Aydın, bazı OSB’lerde elektrik problemlerinin ve mevzuatsal sıkıntıların devam ettiğini anımsatarak, Kestel 2’deki sanayicilerin elektriklerini Uludağ OSB olarak karşılamakta olduklarını söyledi. Doğal gazda OSB’nin kendi hatlarını Kestel 2 bölgesinde döşeyeceklerinin bilgisini veren Aydın, “Yaklaşık 20 milyon dolarlık yatırım gerektiriyor. Bu yatırımı yaptıktan sonra 2.bölgedeki sanayicilerimizin tamamına doğal gazın tedarikini yapacağız” dedi. 260 sanayicili Uludağ OSB’nin, yüzde 90 oranında dolu olduğunu ifade eden Yunus Aydın, Bursa’nın 3. büyük OSB’si olduklarını dile getirdi. 

 

“GÖNÜL İSTER Kİ...”

Sanayiciyi memnun edecek ortamın oluşması için şevkle çalıştıklarını söyleyen Başkan Yunus Aydın, sanayicinin gündemi olan SCADA sistemiyle ilgili Uludağ OSB olarak önceden çalıştıklarını ve sisteme geçiş yaptıklarını ifade etti. OSB yönetimlerinden sanayicilerin beklediği hizmetlerin başında elektrik ve doğalgazın geldiğini söyleyen Aydın, “Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerji tesislerine sahip olmak gerekiyor. Uludağ OSB 5 yıldır bu konuda çalışıyor. Bu Bakanlığımızın yönlendirmesiyle hidroelektrik santral anlaşması yaptık, kendilerine teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. Kredilendirme ile ilgili pandemi sürecinde tıkanmalar olduğunu söyleyen Aydın, “Kredilendirmeyi aşabilirsek, yaklaşık 80 megavatlık enerji santralimiz olacak. Güneş enerjisiyle alakalı da parsel bazında proje oluşturulması çalışmaları devam ediyordu. 2 aydır çalışmalarımız devam ediyor, tamamı boş alanlara ve çatılara düşünülüyor. Biz, konut alanlarına yakın bir OSB’yiz, bu yüzden parsel çok kıymetli. Kestel 2. OSB’yle birleşmeden önce 800 lira olan arsa değerleri, bugün 3 bin liralara geldi. Verdiğimiz hizmetlerin de etkisi var bu yükselişte.  Planlı sanayi bölgeleri oluşmalı. Biz kendimizi planlı sanayi bölgesi diye adlandıramıyoruz. Gönül ister ki önümüzdeki 50 yılın planlandığı sanayi bölgeleri olsak..” düşüncelerini paylaştı.

  

YEŞİLİ DERT ETMEK ŞART

Genişleme alanlarının neredeyse tamamen dolduğunu ifade eden Başkan, Kestel 2’nci bölgede tarım vasfını kaybetmiş ufak bir alan olduğunun altını çizdi. “Şehrin doğu yakasında, gerek Uludağ OSB gerekse başka sanayi bölgelerinin daha fazla genişlemesinin fayda getireceğine inanmıyorum” diyen Aydın, bir süre sonra sanayi alanlarının konutlarla iç içe olmasından dolayı taşınma konusunun gündeme gelebileceğini ifade etti. “Baca filtrasyon sistemlerimiz tartışılıyor, bir an önce devreye girmesini istiyoruz. Karbondioksit salınımımızı yüzde 90 azaltma çalışması yaptık, buhar merkezi kurduk. Yer altı sularının korunması çalışmaları yapıyoruz. DSİ’yle görüşüyoruz. Çevreyi gözetmeden sanayicilik olmaz” şeklinde konuştu. Sanayiyle tarımın barışık olmasının şart olduğunu söyleyen Aydın, “Bizler sanayici olarak tarım erbabının da yanındayız, bu bilinçle hareket ediyoruz” diye konuştu.

TÜRK MALI DÖNEMİ

Pandemi döneminde, özellikle tekstil ağırlıklı bir OSB olarak dış ülkelerden çok büyük talepler geldiğini söyleyen Yunus Aydın, “Avrupalı firmalar Çin’deki siparişlerini iptal edip Türkiye’ye yönelmeye başladı. Ama gördük ki ham maddede yine Çin’e ihtiyacımız var. Ham maddeyi de bizlerin üretebilmesi gerekiyor. İhracat rakamlarındaki yükselişimiz üretimimize bağlı. Dünya pazarına daha ucuz ve rekabetçi ürün sunabilirsek, Türk mallarına ilgimiz artacak” ifadeleriyle yerli ve milli üretim konusunda da görüşlerini bildirdi. “Karadeniz’de bulunan doğal gaz kaynağının da bir an önce ülkemizin hizmetine girmesi için sabırsızlanıyoruz” diyen Aydın, sürecin sonunun, Türkiye açısından olumlu olacağı fikrini paylaştı ve özellikle tekstil sektörünün parlayacağını ifade etti. Toptan satışların dijital ortamlarda oluşturulmasının yakın olduğunu söyleyen Aydın, “Sanayici geleceği erkenden görüp, kendini hazırlamalıdır. Değişime ayak uyduran sanayiciler var, ama uyduramayacak olanlar da var. Dijital ticaret, e-ihracat diyebileceğimiz döneme rahatlıkla geçebileceğimiz altyapımız var” ifadeleriyle dijitalleşmenin önlenemeyen hızına ışık tuttu.

SANAYİCİ VİZYONU

Tekstili gelişen ülkelerin terk ettiği, gelişmekte olan ülkelerin sektörü olarak tanımlayan Aydın, “Emek yoğun bir sektördür tekstil. İngiltere, Fransa ve italya bu alanda markalaşmayı becerdi. Sıra bizde, sanayicilerimizi markalaştıracak ortamları oluşturuyoruz. Pandemide sanal fuar uygulamasını Türkiye’de ilk biz yaptık. Lakin özeleştirimiz de var, sanal fuar yapılıyor ama stant başı 250-300 dolarlardan bahsediliyor” dedi. Uludağ OSB olarak dünya pazarlarını araştırma çalışmaları yaptıklarını söyleyen Aydın, davetli oldukları Rusya’yı ziyaret edeceklerini söyledi. Firmaların önünü açarak vizyon kazandırmak istediklerini söyleyen Aydın, OSB’lerde çalışanların ve bölge müdürlerinin değil, vizyon sahibi sanayicilerin yönetiminin geçerli olması gerektiğini dile getirerek, “Üretimin önünün açılması için bu şart. Bakanlığımız da çalışıyor.  Üretimi, sosyal etkinliği, pazarlamayı, ucuz enerjiyi, projeyi aynı anda düşünecek; vizyon sahibi çalışmaların ortaya konması gerekiyor” diye konuştu. “OSB’ler çok uzun vadeli planlanmalı, planlanırken de belediye, bakanlık ve tüm diğer devlet erkanının dâhil olduğu bir yapı şart” diyen Yunus Aydın, 17 OSB’li Bursa’nın trafik sorununu halledememiş bir kent olduğundan bahsetti. Beyaz ve mavi yakalıların şehrin doğu yakasında ikamet edip, batı yakasında özellikle yeni sanayi alanlarına çalışmaya gitmelerinin bir nevi plansızlık neticesinde oluştuğunu ifade eden Aydın, “Trafik, sağlık, hava kirliliği hepimizin ortak sorunu. Hepsi bir bütün olarak planlanıp yola çıkılmalı” diye konuştu.

HEDEF: SORUNSUZ 2023

OSB çalışmalarından bahsederek, baca salınımının çok olduğu tekstil ağırlıklı bölge olduklarını ve buhar merkezini bitirme aşamasına geldiklerini söyleyen Aydın, kamulaştırma işlemlerini yeni sonlandırdıklarını ifade etti. Teknik üniversiteyle protokol yaptıklarını söyleyen Aydın, 2021’de devreye alınacak AR-GE merkezinin de sanayiciye vizyon kazandıracağını söyledi. OSB içi eğitim noktasında MEB ile protokol imzaladıklarını dile getirerek, yalnızca eğitim ve okullar için 35 bin metrekare alan ayırdıklarını söyledi. Kendi teknik kolejlerini bir an önce devreye alacaklarını söyleyen, son olarak şu sözlere yer verdi: “2023’te tüm sorunları halletmiş bir OSB olacağız.”

Son Güncelleme: 20.11.2020 12:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.