"ÜRETİM EKONOMİSİNE GEÇMEK ZORUNDAYIZ"

ASO Başkanı Nurettin Özdebir "Geçmişten de ders alarak üretim ekonomisine ivedilikle geçmek zorundayız" dedi.

"ÜRETİM EKONOMİSİNE GEÇMEK ZORUNDAYIZ"

ASO Başkanı Nurettin Özdebir "Geçmişten de ders alarak üretim ekonomisine ivedilikle geçmek zorundayız" dedi.

28 Temmuz 2021 Çarşamba 12:34
"ÜRETİM EKONOMİSİNE GEÇMEK ZORUNDAYIZ"

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, ülkeye yabancı sermaye çekebilmek için Türk lirasına güvenin artırılması gerektiğini belirterek, "Kısa dönemde bu politika tercihiyle sağlanacak iyileşme ile orta ve uzun vadeli politikalar ortaya koyup, geçmişten de ders alarak üretim ekonomisine ivedilikle geçmek zorundayız" ifadelerini kullandı. ASO'nun temmuz ayı Meclis Toplantısında konuşan Özdebir, ülke olarak üreten bir ekonomiye dönülmesi ve bunun için orta ve uzun vadeli plan ve programların yapılması gerektiğini vurguladı. Bu kapsamda kısa vadede yabancı sermaye ihtiyacına da değinen Özdebir, mevcut yüksek faize rağmen yeteri miktarda yabancı sermayenin ülkeye çekilemediğini belirtti.

“PARA POLİTİKALARI REEL SEKTÖRDEN BAĞIMSIZ DÜŞÜNÜLMEMELİ”

Özdebir, Türk varlıklarına karşı ilginin artmasının tek yolunun Türk lirasına güven kazandırmaktan geçtiğini vurgulayarak, "Türk lirasına güven algısını oluşturacak ortam ve politikaların ivedi bir şekilde devreye girmesi gerekiyor. Kısa dönemde bu politika tercihiyle sağlanacak iyileşme ile orta ve uzun vadeli politikalar ortaya koyup, geçmişten de ders alarak üretim ekonomisine ivedilikle geçmek zorundayız" değerlendirmesinde bulundu. Bu süreçte etkin ve efektif para ve maliye politikası uygulamalarının önemine de işaret eden Özdebir, son dönemde uygulamaya konulan para politikalarının reel sektörden bağımsız düşünülmemesi gerektiğini ifade etti. Özdebir, para politikası tercihlerinin, yüksek oynaklık dönemlerinde ileri vadelerde enflasyonun seyrinin öngörülmesinde önemli bir gösterge olması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

MALİYET ÇEKİŞLİ ENFLASYON VURGUSU

"Artan maliyetler karşısında reel sektörün girdi maliyetlerinin azaltılması, fiyatlandırma politikasının öngörülebilirliği, yatırım ve üretim aşamalarının planlanması ve enflasyon beklentisinin kontrol altına alınması ile mümkün olmaktadır. Bu sebeple, Merkez Bankası para politikası kararlarını alırken orta ve uzun dönemli perspektifle, maliye politikası ile destekli, fiyat istikrarı ile sürdürülebilir büyümeyi devam ettireceği bir anlayışı benimsemelidir."

Ekonominin, genele yayılan maliyet çekişli bir enflasyon ile karşı karşıya olduğunu vurgulayan Özdebir, kur, küresel emtia, elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki yükselişin, gelecek aylarda enflasyonun artabileceğini gösterdiğini ifade etti.

GÜMRÜK BİRLİĞİ'NİN MODERNİZASYONU ÖNEMLİ”

Verilerin yılın ikinci çeyreğinde yüksek bir büyüme rakamına işaret ettiğini belirten Özdebir, Gümrük Birliği'nin önemine dikkati çekti. Özdebir, Gümrük Birliği'nin modernizasyonu ve bu çerçevede yürütülen müzakerelerinin, ülkenin halihazırda en büyük ticaret partneri olan AB ile ticaret ve yatırım potansiyelini artırması ve mevcut birtakım pürüzlerin giderilebilmesi açısından büyük önem taşıdığını kaydetti.

Son Güncelleme: 28.07.2021 12:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.