ÜNİVERSİTE VE SANAYİ GÜÇ BİRLİĞİ SOMUTLAŞTI

7 yıldır yüzde 100 elektrikli otobüsler üreten Bozankaya ile sanayinin göbeğinde eğitim veren Ostim Teknik Üniversitesi (OSTİMTECH), AR-GE çalışmalarını birlikte yürütmek için protokol imzaladı.

ÜNİVERSİTE VE SANAYİ GÜÇ BİRLİĞİ SOMUTLAŞTI

7 yıldır yüzde 100 elektrikli otobüsler üreten Bozankaya ile sanayinin göbeğinde eğitim veren Ostim Teknik Üniversitesi (OSTİMTECH), AR-GE çalışmalarını birlikte yürütmek için protokol imzaladı.

27 Şubat 2021 Cumartesi 08:33
ÜNİVERSİTE VE SANAYİ GÜÇ BİRLİĞİ SOMUTLAŞTI

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüsünü üreten ülkemizin lider markası Bozankaya  ve Türkiye’nin ilk sanayi üniversitesi OSTİM Teknik Üniversitesi; Bozankaya tarafından üretilen yüzde 100 Elektrikli Yerli Otobüsün içinde iş birliği protokolüne imza attı.

 

YÜZDE 100 TÜRK MÜHENDİSLİĞİ

OSTİM OSB Vakfı, Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) üyesi olan Bozankaya A.Ş. yüzde 100 Türk mühendisliği ve yüksek yerli teknoloji ile tasarlanan yüzde 100 Elektrikli Yerli Otobüsü OSTİM Teknik Üniversitesi önünde tanıttı. Bozankaya  Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay,  tanıtımı yapılan 25 metre elektrikli otobüsün 7 yıldır Türkiye’de şu andan şehirde kullanıldığını, burada bulunan otobüsün 700 bin kilometre yol yapmış olduğunu belirtti.

Sadece yeni üretilen bir aracın tanıtımını yapmadığını vurgulayan Günay,  “Esasında amacımız 7 yıldır kullandığımız ve farklı uzunluktaki versiyonlarıyla hem yurt içi hem yurt dışı birçok şehirde toplu taşıma hizmeti veren aracımızı sizlere tekrar burada tanıtarak bunu yaygınlaştırmaktır. Bundan 15 sene evvel elektrikli otobüslerin fosil yakıtlı araçların yerini alabileceğini düşündüğümüzde, hayal ettiğimizde hepimiz hayalden öteye geçemiyorduk, fakat bugüne geldiğimizde bunların artık yoğun bir şekilde yüksek teknolojik ürünlerin toplu taşımaya hizmet vermesini büyük bir hazla izliyoruz. Şirket olarak en büyük amacımız yüksek teknoloji ürünler üretmek.  şirketimizde aktif olarak tramvay ve metro üretimi de yapılıyor ve yapmış olduğumuz yüksek teknolojiye sahip araçlarımızı yurt dışına da ihraç ediyoruz. Böylelikle hem ülkemize bir ekonomik katkı sağlıyoruz hem de gerçekten bir Türk markasını yurt dışında temsil etmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

 

GELECEĞİN ÜRÜNLERİ

Bozankayanın Ankara’nın, Türkiye’nin göz bebeği teknoloji şirketlerinden bir tanesi olduğu vurgulayan OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, “Elektrikli araçlar hepinizin bildiği gibi dünya ihracat pazarında şu anda ve bundan sonra geleceğin ürünleri olarak yer alacak. Bozankaya’yla birlikte üniversitemizin AR-GE alanında ve öğrencilerimizin eğitim alanındaki iş birliğini bugün Ankara turuyla birlikte başlatacağız” dedi.  

OSTİM Teknik Üniversitesinin Türkiye’nin ve dünyanın ilk sanayi üniversitesi ve Ankara’nın iki teknik üniversitesinden biri olduğunu ifade eden Yülek, sanayinin tam göbeğinde Bozankaya şirketi ve diğer şirketlerle birlikte konumu da bizzat sanayinin içinde olan tabiri caizse bir plaza üniversitesi olmayan bir üniversite olduğunu belirtti.

 

“BÜTÜN TÜRKİYE’NİN SAHİP ÇIKMASI LAZIM”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, yerli metrobüsün OSTİM Teknik Üniversitesiyle beraber Ankara’ya sunulacağını kaydetti. OSTİM Teknik Üniversitesiyle Bozankaya’nın bir araya gelmesinin çok güzel sonuçlar doğuracağına dikkati çeken Aydın, “Bu firma aynı zamanda Avrupa sanayisinde de, Avrupa’da da bilinen, orada yerleşik yerleri olan, aynı zamanda hafif metro aracı, metro aracı ve hızlı trenin de birçok parçalarını yapabilecek kapasiteye sahip olan yerli, milli bir markamız. Dolayısıyla, biz ARUS olarak da aynı zamanda bu firmamızla birlikte bizim bünyemizde onlarla ilgili her şeyi yapacağımız, her şeyi yapmaya hazır olduğumuzu da burada belirtmek istiyorum. Ama şunu da temenni ediyorum basının huzurunda: Bu otobüse bütün Türkiye’nin sahip çıkması lazım. Bakın bir yerli otomobili yapmak için yerleri tırmalıyoruz, yerli otobüsü yapmış firma. Yerli otobüsü yapmış, yerli milli olarak buna kendi markasını vurmuş, yani otobüsümüzü yapmışız. Bakın otomobili yapmak bizim için ne kadar şey gerektiriyor performans gerektiriyor, oysa yapmışız işte otobüsü yapmışız.” dedi.

 

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE KULLANILIYOR

ATO Başkanı Gürsel Baran, Bozankaya’nın Ankara’nın önemli markalarından biri olduğunu dile getirdi.

Firmanın yerli üretimle dünyanın pek çok yerinde yerel yönetimlere hizmet verdiğini kaydeden Baran, şunları söyledi:

“İki yıl önceydi Tayland Belediyesine teslimat vardı. Bugün Avrupa Birliği’nde bizim otobüslerimiz kullanılıyor, metrobüslerimiz kullanılıyor. Bozankaya’nın ürettiği bu bizim gurur kaynağımız otobüslerimiz Avrupa Birliği ülkelerinde yer alıyor, bizim için çok kıymetli.”

  

“ANKARA’MIZIN İHTİYACI VAR”

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, yerli elektrikli metrobüsün değerine dikkat çeken Özdebir, “Bütün dünyanın gündeminde iki konu öne çıkıyor. Bunlardan bir tanesi dijital dönüşüm, ikincisi ise yeşil ekonomi” dedi.

Özdebir, şehir içinde özellikle böyle büyük bir aracın kullanmış olduğu mazotla birlikte o şehrin içine, hele Ankara gibi çanak halindeki bir şehirde yaratmış olduğu emisyonun yaratacağı hava kirliliğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“7-8 yıldır üretildiğine ben şahidim, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde çalıştığını şahidim, ülkemizde zaten alan belediyeler var, birçoğunu ben de aradım konuştuk, tanıttık filan. Bu araca Ankara da layık, Ankara’mızın da ihtiyacı var.”

Son Güncelleme: 27.02.2021 08:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.