“Uluslar arası rekabete hazırız”

121 firma ve 2 bin 600’den fazla personele sahip OSTİM Savunma ve Havacılık Kümesi üretim kalitesinde çıtayı yüksek tutuyor. OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ, uluslar arası rekabete hazır olduklarını söyledi.

“Uluslar arası rekabete hazırız”

121 firma ve 2 bin 600’den fazla personele sahip OSTİM Savunma ve Havacılık Kümesi üretim kalitesinde çıtayı yüksek tutuyor. OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ, uluslar arası rekabete hazır olduklarını söyledi.

18 Kasım 2013 Pazartesi 10:52
“Uluslar arası rekabete hazırız”
 

    Ana hedefini sektöre yerli çözümler üretmek olarak belirleyen OSTİM Savunma ve Havacılık Kümesi – OSSA’nın Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ, Sanayi Gazetesi’ne OSSA’nın yapılanmasını değerlendirdi.
121 firma ve 2 bin 600’den fazla personele sahip OSSA’nın OSTİM kümelenmeleri içerisinde en fazla mühendise sahip küme olduğunu belirten Ertuğ, “Sektörün yüksek mühendislik, düşük tolerans ve yüksek hassasiyet gerektirmesi nedeniyle firma başvuruları veya seçimleri sırasında bazı kriterler var. Bunlar arasında öncelikle firmanın hali hazırda bir ana sanayi firması ile çalışıyor ya da onaylı alt tedarikçisi olması şartı aranıyor” dedi.

“Kaliteyi yüksek tutuyoruz”
Aday firmanın imalatçı olması ya da  Ar-Ge, mühendislik ve tasarım alanında sektöre hizmet etmesi gerektiğini belirten Ertuğ, “Aday firmalar yönetim kurulundan onay aldıktan sonra OSSA üyesi sıfatı kazanıyor. Bizim için bu önemli çünkü OSSA artık savunma ve havacılık yan sanayinde bir marka ve bizim bu kaliteyi her zaman yukarıda tutmamız gerekli. Küme içerisinde talaşlı imalattan kablaja, elektronikten yüzey işleme, yazılımdan mühendisliğe sayabileceğimiz birçok iş kolunda firma bulabilirsiniz. Bu zenginlik aslında bize daha yüksek kapasite ve kabiliyet sağlamakta ve yurtdışında Türkiye savunma ve havacılık yan sanayi tanıtımı için elimizi güçlendirmektedir” diye konuştu.

“Yüksek kalitede üretim”
OSSA bünyesindeki firmalardan bazılarının hali hazırda birçok ülkeye ihracat yaptığını ancak sektörün zorluğu ve doğası gereği az sayıda firmanın nihai ürün sahibi olduğundan uluslar arası rekabet düzeylerinin çok yüksek olmadığını belirten Ertuğ, “Ancak bugün dünya çapında savunma sanayi firmalarının parça bazında üretimlerini Avrupa özelinde Romanya, Polonya gibi ülkelere yaptırdıkları göz önüne alındığında OSSA firmalarının en az bu ülkeler kadar yüksek kalite ve standartlarda üretim yaptıklarını biliyoruz. Bu sebepten uluslar arası alanda OSSA yakın zamanda rekabet edebilir hale gelecektir” dedi. Ertuğ şöyle devam etti:

“Ofset olmazsa olmazımız”
“OSSA özellikle son bir yılda yurt dışı ayağını güçlendirmek için yoğun çaba sarf etti. Bir çok fuar ve yurtdışı seminerlerde Türk savunma sanayini ve OSSA’yı anlattık, çok güzel geri dönüşler gördük, yabancı satın almacılar Türkiye’de bu kadar geniş bir yan sanayi olduğunun farkına varmaya başladılar nitekim yurt dışından talepler gelmeye başlaması da bunun en güzel örneği. KOBİ bazında ele alırsak bizim öngördüğümüz üç şekilde ihracatımızı geliştirebiliriz. Bunlardan en önemlisi SSM’nin  de üzerinde ısrarla durduğu ofset zorunluluğu. Biz bunu olmazsa olmaz görüyoruz ki SSM’nin ve özellikle Sn. Müsteşarımız Murad Bayar’ın vizyonu bizi umutlandırıyor.

Diğer bir konu ise ana sanayimizin yurtdışı faaliyetlerine katılırken yan sanayini de yavaş yavaş tanıtmaya başlamasının gerekliliği. Savunma sanayi KOBİ’leri ana sanayi firmalarımız ile var ve onların yurtdışında şemsiyesi altında olmak bizlere hem gurur hem de yurtdışı alıcılara güven verir diye düşünüyoruz.”

ÇERÇEVESİ  ADAMIN FOTOSUNU KULLANALIM
“Savunma için hep 
birlikte üretiyoruz”
OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ, OSSA üyesi olmanın sektörde çalışan yan sanayi firmaları için çok önemli olduğunu belirtti. Ertuğ, “Şöyle ki ana sanayi olsun, SSM olsun sürekli iletişim halindeyiz ve kullandığımız web tabanlı küme yönetim programı sayesinde herkese her an ulaşabiliyoruz. Firmalarımızın sıkıntılarını ve çözümlerini aktarabiliyoruz. Sadece bununla kalmıyor ana sanayiden ve yurt dışından gelen talepleri firmalar ile eşleştirerek onlara yeni kapılar açabiliyoruz. Üniversitelerle yakın ilişkilerimiz sayesinde projeler yazıyor ve hocalarımızı firmalara yönlendirerek Ar-Ge çalışmaları yapmalarını sağlıyoruz. Yani kısaca firmalarımızın tek başına yapamayacağı birçok şeyi bir araya gelerek yapıyoruz. Savunma ve havacılık için hep birlikte üretiyoruz” dedi.

 

 

 

Son Güncelleme: 18.11.2013 10:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.