TÜRK İŞ DÜNYASI ESNEK ÇALIŞMA MODELİNİ SEVDİ

Microsoft'un Work Reworked araştırmasına göre, Türk iş dünyası esnek çalışma modelini sevdi. Uzaktan çalışma sisteminin Türkiye'de kalıcı olacağı öngörülüyor.

TÜRK İŞ DÜNYASI ESNEK ÇALIŞMA MODELİNİ SEVDİ

Microsoft'un Work Reworked araştırmasına göre, Türk iş dünyası esnek çalışma modelini sevdi. Uzaktan çalışma sisteminin Türkiye'de kalıcı olacağı öngörülüyor.

30 Aralık 2020 Çarşamba 14:12
TÜRK İŞ DÜNYASI ESNEK ÇALIŞMA MODELİNİ SEVDİ

Microsoft'un Boston Consulting Group, KRC Research ve Wharton School ile birlikte Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgelerini dikkate alarak, 20 ülkede hayata geçirdiği Work Reworked araştırması, Türk iş dünyasının esnek çalışma modelini Avrupa'lı meslektaşlarına göre çok daha hızlı benimsediğini ortaya koyuyor. Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden 633 kişinin katıldığı ankette, yöneticilerin yüzde 94'ü hibrit bir çalışma yönteminin kalıcı olacağını öngörüyor. Aynı ankete İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya gibi Avrupa'nın lider ekonomilerinden katılan yöneticiler arasında ise bu öngörü i yüzde 88 oranında kalıyor. Araştırma, esnek çalışma modeliyle birlikte, inovasyonla şekillenen kurum kültürünün ve bunu önceliklendiren yeni nesil yöneticilik anlayışının da kalıcı olacağına işaret ediyor.

DAHA ÜRETKEN BULUNUYOR

Araştırma, Türkiye'deki çalışanların zamanlarının yüzde 43'ünü geleneksel ofis ortamı dışında geçirmek istediklerini gösteriyor. Araştırmanın Avrupa ayağında elde edilen sonuç ise yüzde 31. Öte yandan, çalışanlar ofiste geçirdikleri zamanı meslektaşlarıyla bağlarını korumanın güçlü bir yolu olarak görmeye devam ediyor. Üst düzey yöneticiler ofiste geçirilen günlerin üretkenliğin yanı sıra, çalışan bağlılığını da artırdığını belirtirken, uzaktan çalışmaya geçen şirketlerin yüzde 77'si, bu yeni modelde eskisine oranla daha fazla üretken olduğunu belirtiyor.

EN BÜYÜK ZORLUK ŞİRKET KÜLTÜRÜNÜ KORUMAK

Araştırmaya göre, uzaktan çalışma modeli en çok şirket kültür ve değerlerini tehdit ediyor. Türk yöneticilerin yüzde 69'u uzaktan çalışma düzeninde güçlü bir ekip kültürü yaratmakta zorlandıklarını ifade ediyor. Dijital dönüşüm öncelikleri sorulduğunda ise, liderlerin yüzde 94'ü daha yenilikçi ve esnek olmak için şirketlerinin çalışma şeklini değiştirmenin önemli olduğunu belirtiyor.

YÜZDE 26 “YENİLİKÇİYİM” DİYOR

Tüm şirketler için zorlayıcı şartlar oluşturan pandemi döneminde yenilikçi kültürlerini korumayı başaran şirketler de mevcut. Türkiye'deki şirketlerin yüzde 26'sı, ürün ve hizmet anlamında kendisini yenilikçi olarak nitelendiriyor. Bu özellik, şirketlerin yeni hibrit dünyaya hazırlıklı olmalarını mümkün kılıyor. Araştırma aynı zamanda ülkenin inovasyon liderleri arasındaki ortak özellikleri de ortaya çıkarıyor. Örneğin, daha yenilikçi şirketlerde görev alan Türk çalışanlar karar verme ve işlerini kendi yöntemleriyle ele alma konusunda kendilerini daha güçlü hissediyor. Yenilikçi şirketlerde çalışanların yüzde 53'ü, sürece bir yöneticiyi dahil etmeden, tek başına karar alabildiğini belirtirken, daha az yenilikçi şirketlerde bu oran yüzde 29'a düşüyor. Hata yapmanın normal olduğunu belirtenlerin oranı da yenilikçi şirketlerde yüzde 79 iken, daha az yenilikçi kültüre sahip şirketlerde yüzde 58'de kalıyor.

PANDEMİDEN SONRA DA SÜRDÜRMEK İSTİYORLAR

Birçok ekip yöneticisinin çalışanlara uzaktan liderlik etmek durumunda kaldığı 2020 yılının sonunda, Türk yöneticilerin yüzde 71'i, sanal ekipleri nasıl yetkilendireceklerini ve güçlendireceklerini henüz etkili bir şekilde öğrenemediklerini belirtiyor. Öte yandan Work Reworked çalışmasından elde edilen veriler, uzaktan çalışmayı deneyimleyen ve adaptasyon sürecini geride bırakan çalışanların büyük bir kısmının Covid-19 sonrasında da esnek bir çalışma düzenini sürdürmek istediklerini kanıtlıyor. Yöneticilerin yüzde 86'sı, uzaktan ve esnek çalışma modelinin yetenekli çalışanların bağlılığını kazanmalarına katkı sağladığını, yüzde 76'sı ise yetenekli çalışanları şirketlerine çekmelerine yardımcı olduğunu ifade ediyor. Yöneticilerin yüzde 94'ü, uzun vadede daha hibrit bir çalışma düzeninin hakim olacağını öngörüyor.

İNOVASYONA GÖTÜREN EN İNSANİ YOL

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin, kakımların başarısının, bundan böyle ne kadar üretken ve empati sahibi olduklarıyla ölçüleceğine dikkat çekerek “Bu bizi inovasyona götüren en insani yol olacak” dedi. Özbilgin, "Tüm bunlardan çıkan ana fikir şu ki, daha hibrit bir dünyada ekip çalışmasının başarısı, doğru teknolojik araçlara sahip olmaktan çok daha fazlasıyla ölçülüyor. İnovasyon, insanlar meslektaşlarıyla bağlantı kurmaya, akıllı riskler almaya ve yeni fikirleri olduğunda konuşmaya yetkin hissettiklerinde ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.