TÜRK HAVACILIK SEKTÖRÜNDE YENİ DÖNEM

Havacılık ve uzay sanayi sektörü "Milli Uzay Programı" ile yeni bir dönemin kapılarını aralıyor. Ülkemizin farklı bölgelerinde yükselen ve inşa edilmesi düşünülen sanayi ve teknoloji bölgeleri ile güçlü bir ekosisteme sahip olmaya başlayan uzay ve havacılık sektörü, Türk sanayisi için yeni üretim ve yatırım imkanları barındırıyor.

TÜRK HAVACILIK SEKTÖRÜNDE YENİ DÖNEM

Havacılık ve uzay sanayi sektörü "Milli Uzay Programı" ile yeni bir dönemin kapılarını aralıyor. Ülkemizin farklı bölgelerinde yükselen ve inşa edilmesi düşünülen sanayi ve teknoloji bölgeleri ile güçlü bir ekosisteme sahip olmaya başlayan uzay ve havacılık sektörü, Türk sanayisi için yeni üretim ve yatırım imkanları barındırıyor.

15 Şubat 2021 Pazartesi 13:37
TÜRK HAVACILIK SEKTÖRÜNDE YENİ DÖNEM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Milli Uzay Programı ile Türkiye havacılık sektöründe yeni bir dönemin kapıları aralandı. Son yıllarda hızlı bir gelişim gösteren savunma sanayi ile birlikte, insansız hava araçları (İHA), silahlı insansız hava araçları (SİHA), yerli ve milli helikopter GÖKBEY,  yerli ve milli füze HİSAR gibi projelerle önemli bir bilgi ve teknoloji birikimi oluşturan havacılık sektörü, şimdi de uzay teknolojileri üretip ihraç etmeye hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin teknolojik kapasitesini geliştirmek ve buradan doğacak olan ekonomiden faydalanmak için, uzayda da olacağını belirterek “Elde ettiğimiz tecrübe ve birikimi, bilim, sanayi ve teknoloji ekosistemimize aktarabilmek için, uzayda da olacağız. Güçlü ve bağımsız bir Türkiye’nin yerini, sadece dünyada değil uzayda da tahkim edeceğiz” dedi.

AYDA BİR TÜRK

Uzayın dünyada politik ve ekonomik olarak öncelikli gündem haline gelmesiyle Türkiye’de de uzay çalışmaları hız kazandı. 2000’li yıllar ile beraber haberleşme ve yer gözlem uyduları ile bu alanda önemli kabiliyetler kazanan Türkiye, yerli ve milli politikalar ile bu alanda bir ekosistem oluşturma hedefine yöneldi. 2018’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak Türkiye Uzay Ajansı (TUA)  kuruldu. Geçtiğimiz günlerde açıklanan Milli Uzay Programı ile de ilk etapta 2023 yılı sonunda, milli ve özgün hibrid roketle aya ulaşmak, ikinci aşamada ise milli roketlerle aya inmek hedef olarak belirlendi. Programın onuncu ve son hedefi ise bir Türk vatandaşını uzaya göndermek.

HAVACILIĞIN BAŞKENTİ ANKARA

Özel havacılık sektörü de hükümetin bu adımlarını yakından takip eden adımlar atıyor. Özellikle Ankara, uzay ve havacılık sanayiinde öne çıkıyor. Ankara’daki Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (HAB OSB) Türkiye’nin havacılık alanındaki önemli firmalarına ev sahipliği yapacak. Kahramankazan’ta 730 hektarlık bir alanda Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Ankara Sanayi Odası ve Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği ile Ankara Valiliği'nin katılımıyla kurulan HAB OSB’de, uzay ve havacılık alanlarında yerli sanayiyi desteklenmesi, yerli ve yabancı firmaların bir araya getirilerek sinerji sağlanması, yüksek katma değerli ürünlerin üretilip bu alandaki ihracatın artırılması amaçlanıyor.

BOŞ YER KALMADI

400 hektar sanayi parseline sahip olan HAB OSB’nin 2022’de tamamlanması planlanıyor. 160 firmanın faaliyet gösterebileceği şekilde tasarlanan HAB OSB’de, 20 binin üzerinde kişiye istihdam sağlanacak. Şuanda iki firmanın faaliyet göstermeye başladığı HAB OSB’de birçok firmanın da fabrika inşaatları devam ediyor. Bölgedeki 160 sanayi parselinin tamamının yatırımcılara tahsis edildiği belirtiliyor.  

SAKARYA ATAKTA

Sakarya’da kuruluş faaliyetleri devam eden Doğu Marmara Makina İmalatçıları İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (DOMİ OSB) de ana faaliyet alanını uzay ve havacılık olarak belirledi. Geçtiğimiz günlerde konu hakkında bir açıklama yapan Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, toplam 315 hektarlık alanda kurulacak ve stratejik sektörlerin yeni üretim merkezi haline gelecek olan DOMİ OSB’nin, özellikle savunma, havacılık ve uzay kümelenmesi firmalarını bünyesinde bulunduracağını açıkladı. Kaldırım, DOMİ OSB’de 200’ü aşkın sanayi parselinde, yaklaşık 14 milyar 700 milyon TL yatırımla 15 bin kişiye istihdam sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

YENİ YATIRIMLAR GELECEK

Türkiye’nin uzay ve havacılık konusundaki ekosisteminin önümüzdeki dönemde hızlı bir şekilde genişlemesi, çok sayıda yatırımcı firmanın bu alanda çalışmaya başlaması öngörülüyor. Bu da HAB OSB ve DOMİ OSB gibi sanayi bölgelerinin Türkiye genelinde yaygınlaşacağı, bu konudaki yeni yatırımların arka arkaya geleceği anlamına geliyor.

TEKNOHAB KURULUYOR

Türkiye’de uzay ve havacılık sektörünün teknolojik gelişimini hızlandırmak ve AR-GE altyapısını oluşturmak amacıyla da adımlar atılıyor. HAB OSB bünyesinde kurulması planlanan TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin havacılık ve uzay sanayinin teknoloji üssü olması planlanıyor. SSTEK, ASELSAN, TUSAŞ, HAVELSAN, HAB OSB ve Gazi Üniversitesi ortaklığı ile 203 bin 535 metrekare alanda kurulacak olan TeknoHAB, Türkiye’de uzay ve havacılık ekosisteminin oluşturulması konusundaki en önemli adımlardan biri olarak kabul ediliyor. AR-GE, yazılım ve tasarım faaliyetlerinin yürütüleceği TeknoHAB’ta ayrıca, Üretim Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi (ÜRTEMM) ile Katmanlı İmalat Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKTAM) hayata geçirilecek.

TÜRKİYE’NİN ÖNCÜ ŞİRKETLERİ

Öte yandan Türkiye’de sayıları 80’i aşan teknoloji geliştirme bölgelerinde, büyüklü küçüklü birçok firma, havacılık ve uzay sanayi alanında projeler geliştirirken bu alanın öncü firmaları da kendi AR-GE merkezlerini kuruyor. Sektörün öncü firmalarından Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Bursa Uludağ Üniversitesi’ne bağlı ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ndeki AR-GE merkezini 2019’da faaliyete geçirdi. Onaylı AR-GE merkezi sayısı 7’ye yükselen ASELSAN’ın da hava ve uzay teknolojilerine yönelik çalışmaları bulunuyor. ROKETSAN’ın geçen yıl kurulan Uydu Fırlatma Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi ise havacılık ve uzay sanayii için önemli bir altyapı oluşturuyor.

Son Güncelleme: 16.02.2021 11:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.