TTO’lara kademeli destek

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Birinci Teknoloji Bölgeleri Zirvesi’nde teknoloji transfer ofislerine desteklerinin kademeli olarak devam edeceğini, performansa göre yıllık 1 milyon TL tutarındaki desteğin 10 yıl süreceğini söyledi.

TTO’lara kademeli destek

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Birinci Teknoloji Bölgeleri Zirvesi’nde teknoloji transfer ofislerine desteklerinin kademeli olarak devam edeceğini, performansa göre yıllık 1 milyon TL tutarındaki desteğin 10 yıl süreceğini söyledi.

08 Nisan 2013 Pazartesi 16:42
TTO’lara kademeli destek


  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın himayesinde organize edilen “Birinci Teknoloji Bölgeleri Zirvesi” İstanbul'da gerçekleştirildi. Zirvenin açılışına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği Başkanı Mustafa İhsan Kızıltaş, çok sayıda davetli, akademisyen ve sektör temsilcisi katıldı. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri için bir dizi önemli adım daha atacaklarını aktaran Ergün, yeni yönetmelikle “Yapılaşma”, “Ar-Ge personelinin dışarıda geçirdiği süre”, “Ruhsat ve izinlerle ilgili bazı rahatlıklar” sağlayacaklarını, kuluçka programlarını, Teknoloji Transfer Ofisi hizmetlerini destekleyeceklerini ve teknolojik ürün yatırımlarını özendireceklerini kaydetti.

Teknoloji Transfer Ofisleri

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun önceki toplantılarında alınan en önemli kararlardan birinin de teknoloji transfer ofislerinin desteklenmesi olduğuna değinen Ergün, “Biz TÜBİTAK bünyesinde bu konuda bir hibe destek programı başlattık ve ilk başvuruları aldık. 39 üniversitenin proje başvurularını, teknoloji transfer ofisinin deneyimi, yetkinliği, personel yapısı, projenin hedefleri, çıktıları ve iş planı gibi kıstaslara göre değerlendirdik” dedi.


“Kademeli olarak destekleyeceğiz”

2013 yılının TGB’lerin miladı olacağını aktaran Ergün; Boğaziçi, Ege, Gazi, Hacettepe, Koç, ODTÜ, Özyeğin, Sabancı, Selçuk ve Yıldız Teknik Üniversiteleri’ndeki teknoloji transfer ofislerini destekleyeceklerini belirterek, “Buralara TÜBİTAK tarafından yıllık 1 milyon liraya kadar destek sağlanabilecek. Gösterdiği performansa göre 1 milyon liralık destek 10 yıl boyunca devam edecek. Önümüzdeki yıl yeni bir çağrıya çıkılacak ve 10 yeni başka üniversitenin projeleri değerlendirilecek ve teknoloji transfer ofisleri kademeli olarak desteklenmeye devam edecek” diye konuştu.


“Teknoloji kolay kazanılmıyor”

Bir TGB’nin kurulmasının ve etkin bir şekilde faaliyete geçmesinin zaman isteyen bir süreç olduğunu vurgulayan Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü: “TGB'lerimizin yaşları ve bulunduğu illerin gelişmişlik düzeyleri gibi bazı kriterler açısından homojen bir yapıya sahip olmadıklarını biliyoruz. Bu nedenle, endeks sonuçları TGB'lerimizin birbirlerine karşı üstün ya da zayıf olduklarını göstermenin ötesinde, her bir bölgemizin belirli özellikler açından ne durumda olduğunu gösteren bir mevcut durum analizi olarak da değerlendirilebilir. Birkaç yıl sonra endeks sonuçları karşılaştırmalı olarak incelendiğinde her bir TGB’lerimizin performans seyrini görecek olmamız son derece değerlidir.”

Performans Endeksi ile takip

TGB'leri ülkenin inovasyon ekosisteminin merkezine yerleştireceklerini ve bu yaklaşımın ilk ve önemli bir adımı olarak Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi'ni oluşturduklarını belirten Ergün, endeks sayesinde Bakanlığın TGB'lerdeki gelişmelere daha yakından odaklanacağını, hangi alanlarda ne gibi düzenlemeler yapılması gerektiğini daha net tespit edeceklerini söyledi. Ergün, bu çalışmanın sadece TGB’lerin varlığı ile övünmek yerine bu bölgelerde ne tür değerlerin üretildiğinin tespitine yönelik olduğunu kaydetti.

“Sanayi, üniversitelere yaklaşıyor”
Yıllık 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için yüksek teknolojiye geçişi sağlamak gerektiğini vurgulayan Bakan Ergün, Türkiye'nin enerji, hammadde ve işgücü maliyetleri üzerinden küresel rekabet etme şansı olmadığını, sanayicilerin rekabet gücünü artırmak için mevcut üretim sistemlerini iyileştirmeye, verimliliği artırmaya, mevcut ürünlerini geliştirmeye ve inovatif yeni ürünler oluşturmaya yönelmelerinin şart olduğunu kaydetti. Ergün, bu noktada üniversitelerin devreye girmesi ve sanayicilere bilgi ve teknoloji tabanlı çözümler geliştirmesinin büyük önem taşıdığına işaret ederek, birçok gelişmiş ülkede teknoloji geliştirme bölgelerinin ömürlerinin neredeyse yarım asra ulaştığını, Türkiye'de ise ortalama yaşları 5-6 arasında olan TGB’lerin birçoğunun diğer ülke TGB’lerinin 20 yılda ulaştığı başarılara ulaşma performansı gösterdiğini söyledi.
Son Güncelleme: 08.04.2013 16:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.