TSE’DEN SANAYİCİYE LABORATUVAR HİZMETİ

TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, yapılması planlanan TSE Ankara Kalite Kampüsü ile sanayicinin ihtiyaç duyduğu çeşitli alanlardaki laboratuvar testlerinin gerçekleştirileceğini söyledi.

TSE’DEN SANAYİCİYE LABORATUVAR HİZMETİ

TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, yapılması planlanan TSE Ankara Kalite Kampüsü ile sanayicinin ihtiyaç duyduğu çeşitli alanlardaki laboratuvar testlerinin gerçekleştirileceğini söyledi.

18 Aralık 2020 Cuma 12:15
TSE’DEN SANAYİCİYE LABORATUVAR HİZMETİ

Haber: Helin AYGÜN

Standardizasyon çalışmalarındaki koordinasyon rolüyle sanayinin gelişmesine katkı veren Türk Standardları Enstitüsü (TSE), sanayicinin güncel ihtiyaçlarına da yanıt veriyor. Ankara Temelli'de inşa edilecek laboratuvarda hem yeni faaliyet konularına yer verilebilecek hem de sanayiye dönük eğitimler verilebilecek. Enstitünün deney hizmeti verdiği alanlar dışında da nükleer, savunma, havacılık, denizcilik sanayi gibi yeni alanlarda laboratuvar altyapısı kurulacak.

 

ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Sanayi gazetesine konuşan TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, TSE’nin sanayicilerin beklentileri doğrultusunda, güncel ihtiyaçlarını karşılayacak, sanayicilerin gelecekteki olası yenilikleri de kapsayacak şekilde son teknolojilerle donatılmış laboratuvarlara sahip olmasının elzem olduğunu belirterek, "Bu amaçla TSE’nin Gebze’de yer alan Kalite Kampüsünün bir eşleniği olarak 'TSE Ankara Kalite Kampüsü' kurulması planlanarak, çalışmalara başlandı" dedi.

 

GENİŞLEMEYE MÜSAİT ALAN

TSE Ankara merkezde uzun yıllardır faaliyet gösteren laboratuvarların  fiziksel olarak kapasitesine ulaşmasından dolayı kendi gelişimine yönelik kapasitesini artıramadığına dikkat çeken Şahin, numune depolama, yeni cihazlar için alan ayırma ve her geçen gün artan personel sayısıyla bu alanların artık TSE için yetersiz hale geldiğini kaydetti. Şahin, bu nedenle Enstitünün ihtiyaçlarını karşılayacak yeni bir altyapının kurulmasına karar verildiğini belirterek, "TSE’nin Ankara Temelli’de bulunan arazisi bu konuda yeterli genişlikte altyapının kurulmasına, hatta ilerleyen yıllarda olası yatırım alanları için de yeni binalar yapılmasına elverişli konumda. Bu sayede yeni laboratuvar alanları ile yeni faaliyet konularına, test faaliyetlerinde artışa imkan sağlanacak, sektörel ve bölgesel ihtiyaçlar doğrultusunda mevcut laboratuvarlarımıza yeni bölümler veya yeni laboratuvarlar kurulması mümkün olacak" diye konuştu.

 

SAVUNMA VE HAVACILIĞA DA HİZMET EDECEK

Prof. Dr. Şahin, TSE’nin deney hizmeti verdiği alanlar dışında da nükleer, savunma, havacılık, denizcilik sanayi gibi yeni alanlarda laboratuvar altyapısı kurabileceğini dile getirdi.  Bu laboratuvarların sadece test ve kalibrasyon için değil ayrıca sanayiye dönük birer eğitim merkezi haline de geleceğinin altını çizen Şahin, şöyle devam etti:

 

GÜVENLİ YEŞİL BİNA

“Özellikle pandemi sürecinde mekânsal seyreltmenin de önemine binaen buradaki yapılar tasarlanırken günümüz ihtiyaçlarına ve pandeminin personel, ziyaretçi, müşteri ve hatta eğitime katılanlar üzerindeki etkilerine göre kamusal kaynakları da en iyi şekilde kullanacak şekilde tasarlanmaya gayret edildi. Bu kampüs ve içindeki binalar sıfır atık, ısınma ve aydınlatmada enerji verimliliği, atık suların bahçe suyu kullanımı amaçlı dönüştürülmesi, doğal aydınlatmadan yararlanma, pasif yangın önlemlerinin önceliklenmesi, doğa dostu yapı malzemesi kullanılması gibi birçok açıdan da mimari tasarlama aşamasında planlandığı için çevreye duyarlı ve enerji verimli yapılar olarak hizmet verecek. TSE’nin ‘güvenli yeşil bina kriterleri’ bu kampüsün planlanmasında uygulanıyor.”

 

KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETECEK

TSE Başkanı Şahin, bu merkezin güneş tarlaları ile kendi enerjisinin bir kısmını yine güneşten kendi imkânları ile sağlayabileceğini söyledi. Laboratuvar yapılarının çatıları üzerinde bu paneller için uygun alanlar oluşturulduğunu ifade eden Şahin, ayrıca bu merkeze OSTİM’den taşınacak Güneş Panel Test Merkeziyle de yeni teknolojiye göre imal edilmiş, giderek ebatsal olarak büyüyen ve verimliliği arttırılan PV panellerin testlerinin de gerçekleştirilebileceğini kaydetti.

 

MAKİNE VE METAL TESTLERİ YAPILACAK

TSE’nin KOSGEB’den OSTİM ve Sincan’da devraldığı malzeme ve metal laboratuvarlarının buraya taşınması ile tek çatı altında hizmet verecek bir “Makine ve Metal Test Laboratuarı”nın da kurulacağı müjdesini veren TSE Başkanı Şahin, “Temelli Alagöz mevkiinde yapılması planlanan ve 2021 yılı içerisinde temelini atmayı hedeflediğimiz kampüs projesi yaklaşık 90 bin metrekare laboratuvar inşa alanı ile önemli bir test ve kalibrasyon merkezi haline gelecek. Burada yapı teknolojisinin getirdiği en iyi imkânlar kullanılarak modern bir merkez kurulmasını hedefliyoruz” dedi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.