TSE'DEN SANAYİCİLERE ÇAĞRI

TSE Başkanı Şahin, standartların belirlenmesi sürecinde sanayicinin rolünü, sanayi ve üniversite iş birliğinin önemine dikkat çekerek standardizasyon süreçlerine ilgili tarafların katılımını sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

TSE'DEN SANAYİCİLERE ÇAĞRI

TSE Başkanı Şahin, standartların belirlenmesi sürecinde sanayicinin rolünü, sanayi ve üniversite iş birliğinin önemine dikkat çekerek standardizasyon süreçlerine ilgili tarafların katılımını sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

07 Ekim 2021 Perşembe 09:07
TSE'DEN SANAYİCİLERE ÇAĞRI

Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE), Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye'nin ortak finansmanıyla yürüttüğü "Standardizasyon Sisteminin Geliştirilmesi ve Farkındalığın Artırılmasına Yönelik Teknik Yardım Projesi" kapsamında hayata geçirdiği standardizasyon seminerlerinin 9'uncusu Ankara'da gerçekleştirildi. TSE Başkanı Adem Şahin, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, seminerlerle standardizasyon konusunda kamuoyunda bilinç oluşturmayı, standartların belirlenmesi sürecinde sanayicinin rolünü, sanayi ve üniversite iş birliğinin önemini vurgulamayı, "Standardizasyon Platformu"nun tanıtımını ve standardizasyon süreçlerine ilgili tarafların katılımını sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Enstitünün en temel faaliyetinin, standardizasyon çalışmalarında koordinasyon rolünü üstlenmek olduğunu dile getiren Şahin, "TSE, ülkemiz sanayisinin gelişmesine yönelik faaliyetleriyle piyasayı dengelemektedir. TSE markası, tüketiciler tarafından tanınmakta, kalite ve güvenin garantisi olarak algılanmaktadır" diye konuştu.

“TSE'YE YENİ BİR İŞ ALANI AÇILIYOR”

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran da sanayinin standartlara uygun ürünlerle küresel pazarlara girmesini sağlamasının yanı sıra standartların hazırlanması sürecinin de TSE tarafından gerçekleştirildiğine dikkati çekti. Türkiye'nin, dünyanın en maliyetli coğrafyasında bulunduğunun altını çizen Baran, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bölgede ekonomik olarak çok güçlü olmak zorundayız. Bunun için çok üretmeli ve dünya standartlarında ihraç edebilmeliyiz ki katma değerli getirimiz olsun. Cari açığı önleminin yolu budur. Yeşil Mutabakat'la ilgili yasal hazırlıklarımızın devam ettiği bu süreçte TSE, sürece uyum için çalışmaları reel sektörümüzü yönlendirecek. TSE'ye burada yeni bir iş alanı açılıyor. Bütün dünyada işleyişler ve standartlar değişecek. İhracatımızın yüzde 45'ini AB'ye yapıyoruz. İhracata ve ticarete ihtiyacımız var. Yeşil Mutabakat çerçevesinde oluşturulacak AB standartlarına uymak zorundayız. TSE'ye önemli görevler düşüyor” dedi.

AYNI STANDARTLARA SAHİP ÜRÜNLER AYNI DEPOYA GİRMELİ”

Ankara Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Faik Yavuz da standardizasyonun, üretimi ve ticareti kolaylaştıran, tüketiciye güven veren ve dünyadaki kıt kaynakların etkin kullanımını sağlayan faaliyetler olduğunu söyledi. Tarım, hayvancılık ve gıdanın gelecekte önemli sektörlerden olacağını dile getiren Yavuz, "Tarım ürünlerinde standardı getirmeliyiz. Lisanslı depoculuk sisteminde bu ürünlerin standardının belirlenmesi lazım. Aynı standartlara sahip ürünler aynı depoya girmeli. Bu konuda TSE ile görüşmelerimiz var. Doğrusu, TSE'nin belirlediği kurallardır" ifadelerini kullandı.

ASO Başkan Yardımcısı Seyit Ardıç da standartların, kayıpların asgariye indirilmesini, stokların azalmasını sağlayarak verimliği artırdığını belirtti. Sanayicilerin yüksek maliyetlerinin düşürülmesi açısından standartlara uygun üretim yapılmasının önemine işaret eden Ardıç, "Sanayicilerimizin özellikle gerek ISO gerekse de CEN tarafından geliştirilen uluslararası standartların hazırlanmasına katkı koyabilmeleri ve ülkemiz sanayisinin aleyhine olabilecek standartların önüne geçebilmeleri için kamu destek mekanizmalarının da oluşturulmasına ihtiyaç var" dedi.

“İHRACAT İÇİN SARF ETTİĞİMİZ EFOR TAKDİRE ŞAYANDIR”

ASO 1. OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık da şöyle konuştu:

“Türk sanayisinin dünyadaki rekabet ortamında bir adım önde veya en azından rakipleriyle eşit şartlarda oyuna başlaması için çalışmalarda bulunmalıyız. TSE bu konuda elbette ülkemizi temsil ediyor ve çalışmalar yapıyor. Ancak ürünlerini en iyi tanıyan, rekabet ortamını bilen, piyasayı pazarların durumunu ve geleceği tahmin ederek Türk sanayisini korumak için en iyi teknik desteği verecek olan da sanayicimizdir. Eğer sadece standartları takip etmeye çalışırsak tabiri caizse maçı sürekli deplasmanda oynayacağız demektir. Bu aynı zamanda standartları yakalamak adına rakiplerimizin lehine fakat bizim işletmelerimiz için sürekli yatırım ve işletme maliyetine dönüşüyor da olabilir. Topu kendi sahamıza çekebilmemiz işin gerekli argümanlarda bir tanesi de standartların yazılmasına yapılacak katkıdır. Ürün ve hizmetlerimizi ihraç etmek için sarf ettiğimiz efor takdire şayandır, dünyanın ilk 10 ekonomisine girmek istiyorsak adım adım değil, atlayarak öne geçerek hareket etmeliyiz. Biz ASO 1.OSB olarak bu bilinçteyiz, sanayicilerimizi uygun ortamlarda bu konuda teşvik ediyoruz. Üzerimize düşen bir görev olursa da hazırız” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.