TEKNOPARK İSTANBUL FİRMASI KÜÇÜK PET-BT CİHAZI GELİŞTİRDİ

Teknopark İstanbul firmalarından Kamlançu Nükleer Sanayi, kanser tanı ve tedavisinde kullanılan radyolojik test yöntemi PET-BT’nin küçük ölçekli ön prototipini hazır hale getirdi.

TEKNOPARK İSTANBUL FİRMASI KÜÇÜK PET-BT CİHAZI GELİŞTİRDİ

Teknopark İstanbul firmalarından Kamlançu Nükleer Sanayi, kanser tanı ve tedavisinde kullanılan radyolojik test yöntemi PET-BT’nin küçük ölçekli ön prototipini hazır hale getirdi.

19 Nisan 2021 Pazartesi 12:22
TEKNOPARK İSTANBUL FİRMASI KÜÇÜK PET-BT CİHAZI GELİŞTİRDİ

Teknopark İstanbul’un kuluçka merkezi Cube Incubation’da faaliyetlerini sürdüren Kamlançu Nükleer Sanayi ve Ticaret AŞ, kanser teşhisinde kullanılan en ileri yöntem olan PET-BT cihazının küçük ölçeklisini yerli teknolojiyle geliştirdi. Sadece teşhiste değil, tedavinin seyrinin takibinde de en iyi radyolojik test yöntemi PET-BT’nin küçük ölçekli ön prototipi hazır hale geldi. TÜBİTAK ve KOSGEB desteği ile yola çıkan Kamlançu Nükleer Sanayi firması, cihazın alt sistemlerini de yerlileştiriyor ve kanser tedavisinde kullanılan hastaya özel radyoterapi tedavi yazılımını da ilk kez yerli olarak geliştiriyor. Bu nükleer alt sistemler, savunma, havacılık, uzay gibi birçok stratejik sektör tarafından kullanılıyor.

PATENT ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

2018 yılında nükleer teknolojiler geliştirmeye odaklanan Kamlançu’nun ilk hedefi PET-BT sistemi geliştirmek olarak öne çıkıyor. Şirket bu hedef doğrultusunda ürünün küçük ölçekli versiyonunu geliştiriyor. Bu versiyonda radyofarmasotikler, yani nükleer tıp tetkiklerinde teşhis veya tedavi amaçlı uygulanan radyoaktif ilaçlar ile incelemeler yapılabiliyor. Türkiye için ilk olan bu ürünün patent çalışması sürüyor. Ürünün üç yılda hastanelerde kullanılmak üzere test edilebilir hale gelmesi hedefleniyor.

YERLİ NÜKLEER TEKNOLOJİLER İÇİN KAZANIM SAĞLAYACAK

Kamlançu Kurucu Ortağı ve Fizik Yüksek Mühendisi Tevfik Kaplanoğlu, çok pahalı ithal bir ürünü yerlileştirerek Türkiye'ye hizmet etmek için yola çıktıklarını belirterek "PET-BT tarafında kullanılan dedektör teknolojilerine, bu teknolojilerin nasıl geliştirileceğine dair ileri düzeyde know-how’a sahibiz. Yazılım, görüntü analizi, elektronik devreler gibi birden fazla disipline de hakimiz. Bilgisayar ortamında nükleer ve radyasyonla ilintili senaryoların benzetimini yapıyoruz” dedi. Sağlam dokuların zarar görmemesi için yerli radyoterapi planlama yazılımı yaptıklarını anlatan Kaplanoğlu, “Yazılımın teknoloji olgunluk seviyesini geliştirmek için TÜBİTAK başvurumuzu yaptık. Bu çalışmaların yerlileşmesi sadece cihaz için değil, yerli nükleer teknolojiler için de çok ciddi kazanımlar getirecek” diye konuştu.

DEVLET ÜNİVERSİTELERİ İLE İŞ BİRLİĞİ

 Devlet üniversiteleri ile iş birliği içinde olduklarını vurgulayan Kaplanoğlu: şunları söyledi:

İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Suat Özkorucuklu ve Türk-Alman Üniversitesi’nden Doç. Dr. Tuba Çonka Yıldız ile birlikte PET-BT alanında yeni Ar-Ge projelerine başlıyoruz. Nükleer bilim temelinde teknoloji üretmek, disiplinler arası çalışmayı gerektiriyor. Bu nedenle iş birliklerimizi kamu kurumları ile yerli ve milli özel sektör kuruluşlarıyla beraber büyütmek istiyoruz."

FOTON TESPİT MODÜLÜ ÜZERİNE ÇALIŞIYOR

Teknopark İstanbul’un kuluçka merkezi Cube Incubation’da nükleer teknolojiler özelinde çalışmalara yoğunlaşan Kamlançu, uzay, savunma, medikal, havacılık gibi alanlarda alt sistem çözümleri geliştiriyor, gereken ekipmanları üretiyor. Yerli radyoterapi planlama yazılımı geliştiren şirket nükleer elektronik alt sistemlerin yerli imalatını yapıyor. Teknopark İstanbul’daki projesinde tek foton tespit modülü üzerine çalışıyor. Fotonu düşük adetlerde ölçebilmeye yarayan bu modüler yapı, farklı alanlarda kilometrelerce uzak mesafedeki cisimlerin hassas çözünürlükte görüntülenmesine imkân veriyor ve LiDAR uygulamalarında kullanılıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.